שתף קטע נבחר

האבא נכנס לכלא - הוריו ישלמו מזונות במקומו

גבר שהורשע בעבירות מין נידון ל-14 שנות מאסר. מאחר שאין באפשרותו לשלם מזונות, תבעה אשתו את הוריו. מה הסכום שנקבע בבית המשפט?

בית המשפט המחוזי בבאר שבע קיבל לאחרונה באופן חלקי ערעור שהגישו הוריו של אסיר על החיוב שהוטל עליהם לשלם במקומו את דמי המזונות לשני ילדיו. השופט גאולה לוין החליטה שבמקום 2,800 שקל בחודש, כפי שחויבו בבית המשפט לענייני משפחה, ישלמו הסבים 500 שקל בלבד בתוספת מחצית מעלות הצהרונים של הנכדים.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

האב הורשע לפני שנתיים בשורה של עבירות מין ונגזרו עליו 14 שנות מאסר. חודשיים לאחר מכן הוא חתם עם אשתו על הסכם גירושים שבמסגרתו התחייב לשלם לשני ילדיו הקטינים מזונות של 3,300 שקל בחודש ולוותר על חלקו בדירה המשותפת לטובתם. אלא שהוא לא עמד בתשלום המזונות.

 

מאחר שהוא שהה בכלא ללא פרנסה, החליטה האם לתבוע מהוריו לשלם את המזונות במקומו. בתביעה שהגישה בשם ילדיה לבית המשפט לענייני משפחה באשדוד היא תבעה מהסבים 3,800 שקל בחודש, ובד בבד ביקשה שעד להכרעת התביעה בית המשפט יפסוק גם מזונות זמניים. בית המשפט חייב את הסבים לשלם לנכדיהם מזונות זמניים של 2,880 שקל בחודש, והם מיהרו להגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי בבאר שבע.

 

הם טענו שאינם יכולים לשלם את הסכומים הללו, בהיותם אנשים מבוגרים הסובלים משלל בעיות רפואיות שחוו טראומה של ממש בעקבות הטלטלה המשפחתית. הם הוסיפו שהאם הייתה צריכה לפעול לגביית החוב מהאב בהוצאה לפועל לפני שפנתה אליהם, ומעשיה מעלים חשש כי הסכם הגירושים היה פיקטיבי ונועד לטמון להם פח.

 

האם סיפרה שהיא נמצאת בחובות הנובעים בין היתר מכך שרכשה דירה חדשה כדי להרחיק את הילדים מהסביבה הטראומתית. היא הוסיפה שהורי בעלה לשעבר אנשים אמידים ובעלי נכסים שיכולים לעזור.

 

לא התאמצה מספיק

השופטת גאולה לוין קבעה כי האם בחרה שלא לנהל הליכים נגד האב בהוצאה לפועל באופן מודע, וככל הנראה הסכם הגירושים נעשה כדי שתוכל לפעול נגד הסבים, שהרי היה ברור שהוא נשלח למאסר ממושך.

 

בתוך כך, השופטת הבהירה שחיוב סבים במזונות נפסק רק כאשר ההורים אינם מסוגלים לעמוד במזונות ילדיהם.

 

במקרה הזה, פסקה השופטת, התנהלות האם מצדיקה התערבות בפסיקת המזונות כיוון שלא התאמצה מספיק: היא לא הוכיחה שהוריה לא יכולים לסייע לה, לא פעלה לממש את זכאותה כאם חד-הורית ולקבל הנחות מהצהרונים שבהם מתחנכים הילדים, ובמקום להסתפק בדירה צנועה הפנתה את כל משאביה לרכישת דירה יקרה 1.3 מיליון שקל.

 

לפיכך, השופטת החליטה לקבל באופן חלקי את בקשת הסבים, ולהפחית את דמי המזונות הזמניים ל-500 שקל בחודש, בתוספת מחצית מעלות הצהרונים.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המבקשים: עו"ד עמיר עמנואל טל
  • ב"כ המשיבים: עו"ד ירדנה בן שלום, עו"ד אבי עייש, עו"ד טל-אל אלימלך
  • עו"ד יאיר סלע עוסק בדיני משפחה
  • כותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים