שתף קטע נבחר

אם אין ברירה נצביע טראמפ, רק לא קלינטון

אם דונלד טראמפ ינצח מחר כצפוי ב"סופר טיוזדיי", כלום כבר לא יעצור אותו כנראה עד לבחירות לנשיאות בנובמבר. רפובליקנים ותיקים לא יודעים איך לאכול אותו: "מתפללים שלא נגיע לזה, אבל אם זה הוא או קלינטון - רק טראמפ". ויש מי שיברח לקנדה

 

שילה קוברט מודאגת מדונלד טראמפ. הרפובליקנית המושבעת מווירג'יניה אומרת שההתנהלות של איל הנדל"ן המיליארדר – המועמד המוביל בפריימריז הרפובליקניים לנשיאות – היא בומבסטית וכי אין טעם ברטורקיה הקיצונית שבה הוא משתמש בקמפיין שלו.

 

אבל מה אם טראמפ אכן ייבחר בפריימריז ויהפוך למועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב?

 

"ובכן, אני בהחלט אצביע לו", אומרת קוברט, בת 81 מפרבר של ריצ'מונד. היא מפסיקה לרגע, ומוסיפה: "אני מקווה ומתפללת שלא נגיע לזה".

דונלד טראמפ. "נשיא לא יכול לדבר ככה" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
דונלד טראמפ. "נשיא לא יכול לדבר ככה"(צילום: EPA)

קוברט נמנית עם מחנה סקפטי בקרב המצביעים הרפובליקנים ברחבי ארה"ב, שמתקשה להתמודד עם האפשרות שטראמפ עשוי להתגלות כסיכוי הטוב ביותר של המפלגה שלהם לכבוש את השלטון ולהגיע לבית הלבן. בשבועות האחרונים רשם טראמפ שלושה ניצחונות רצופים בפריימריז הרפובליקניים, כולל בשבוע שעבר בנבאדה, ועכשיו הוא מגיע ל"סופר טיוזדיי" שייערך מחר בעמדה חזקה במיוחד.

 

ראיונות שערכה סוכנות הידיעות AP עם עשרות מצביעים רפובליקנים ותיקים בווירג'יניה – שדה קרב משמעותי בבחירות הכלליות ואחת המדינות שבהן ייערכו הפריימריז השבוע – ממחישים את התחושות המעורבות שמעורר טראמפ בתוך המפלגה שלו עצמו.

 

בקרב אלה שאינם מתכוונים להצביע לטראמפ בפריימריז יש הלם, בלבול וחרדה מהמועמדות שלו. עם זאת, קיימת בקרבם גם התחושה שלמרות הפגמים הרבים שיש בו, הוא עדיף על פני עוד ארבע שנים שבהן יישב דמוקרט בבית הלבן – במיוחד אם המועמדת הדמוקרטית תהיה הילרי קילנטון.

 

"הוא אומר דברים שאני לא יכול לדמיין נשיא אומר", מסביר מייקל גלנט בן ה-42. עם זאת, אם טראמפ יזכה במועמדות הרפובליקנית ויגיע לקרב מול קלינטון על הנשיאות בנובמבר, גלנט יצביע לו. "במקרה הספציפי הזה – אצביע לו", אומר גלנט. "הילרי קלינטון – אני לא בוטח בה. אין אמון".

טראמפ עם מושל ניו-ג'רזי הרפובליקני כריס כריסטי, הראשון שהביע תמיכה בו במפלגה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
טראמפ עם מושל ניו-ג'רזי הרפובליקני כריס כריסטי, הראשון שהביע תמיכה בו במפלגה(צילום: רויטרס)

המצביעים ששוחחו עם סוכנות AP מייצגים רק נתח זעום מהבוחרים, אבל עמדותיהם משקפות את הדיון שקיים בשתי המפלגות הגדולות בארה"ב בנוגע לאופן שבו המועמדות של טראמפ תסתיים בנובמבר. גורמים רשמיים במפלגה הדמוקרטית מאמינים שהרטוריקה הקיצונית של טראמפ, במיוחד בנוגע לנשים ולמהגרים, תרחיק ממנו מצביעים שאינם מזדהים בהכרח אם אחת המפלגות ואפילו תרחיק ממנו רפובליקנים במדינות מפתח כמו וירג'יניה. בכירים במפלגה הרפובליקנית מסכימים עם התיאוריה הזו ומודאגים מכך, מה שמסביר מדוע גורמים רפובליקניים רבים ממהרים להביע את תמיכתם במרקו רוביו, יריבו של טראמפ, כ"אלטרנטיבה השפויה" במפלגה הרפובליקנית.

 

"פעם ראשונה שאני פוחדת מהבחירות"

ביל גינתר, גימלאי בן 69, הוא אחד מאותם רפובליקנים שכל כך לא סובלים את טראמפ, עד שהוא מתקשה לראות את עצמו מצביע לו בבחירות לנשיאות אם הוא יהיה המועמד הרפובליקני. גינתר, שתומך ברוביו, אומר כי הוא "באמת מזועזע" מכך שטראמפ הגיע רחוק כל כך בפריימריז. "אני לא יודע אם אוכל להצביע לו. זה יהיה קשה מאוד", הוא מודה.

 

חלק מבעלי זכות הבחירה מתלוצצים ואומרים שיעברו לקנדה אם טראמפ ייבחר לנשיא, אבל ננסי ברדנר לעומת זאת חושבת על האפשרות הזו במידה מסוימת של רצינות. בעבר היא תמכה במועמדים רפובליקנים לנשיאות, בהם מיט רומני וג'ורג' בוש הבן, ועכשיו היא חוקרת את הפוליטיקה הקנדית, וגם את מערכת הבריאות הציבורית ואת שוק הדירות שם. ברדנר לא יודעת אם היא באמת תשלים את המעבר צפונה ("אני לא יכולה לעזוב את הנכדים שלי", היא אומרת), אבל מבהירה שזו בהחלט אופציה עבורה. "אני פשוט לא חושבת שאני יכולה להיות בתוך כל זה. זו הפעם הראשונה ב-68 שנותיי שאני באמת פוחדת ממה שהולך לקרות בבחירות".

הן עם דונלד. לרוב מוחץ של הרפובליקנים ברור שיצביעו לו מול קלינטון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הן עם דונלד. לרוב מוחץ של הרפובליקנים ברור שיצביעו לו מול קלינטון(צילום: AFP)

סקר שפרסמה לאחרונה AP מעלה שייתכן מאוד שגינתר וברדנר נמצאים בעמדת מיעוט. מהסקר עלה שהרבה יותר רפובליקנים אומרים כי יצביעו לטראמפ בבחירות לנשיאות אם הוא יהיה המועמד הרפובליקני, מאשר כאלה שאומרים שלא יעשו זאת. 86% מהמצביעים הרפובליקנים סבורים גם שהוא יכול לנצח בבחירות לנשיאות בנובמבר – יתרון של 15% על פני כל מועמד רפוליקני אחר.

 

עבור טינה שומכר האפשרות להצביע לטראמפ ממש לא קוסמת. הדאגה המרכזית שלה בבחירות היא הביטחון הלאומי, וקשה לה

לראות את טראמפ מנהל את הדיפלומטיה או שומר על ביטחון המדינה. אבל הדאגות שלה לגביו מחווירות אל מול הסלידה שלה מקלינטון. אף שהיא אינה רואה שום אופציה טובה בבחירות שיתקיימו בין טראמפ לקלינטון, שומכר בת ה-66 מבהירה במי – בלי צל של ספק – היא תתמוך בקלפי. "אם אצטרך לבחור בינו לבין הילרי, אני חוששת שהוא יקבל את הקול שלי. אני מקווה שלא נגיע למצב הזה. אבל זה מתחיל להיראות כך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
דונלד טראמפ. דוהר לנובמבר
צילום: EPA
מומלצים