שתף קטע נבחר

"הקבוצה" - גיוס ההמונים הכי ערכי שיש

פלטפורמות מימון המונים לפרויקטים חדשניים, הפכו למיזמים הפופולאריים ברשת בשנים האחרונות. אבל אתר חיובי במיוחד מנתב את רוח הנתינה לטובת מטרה חשובה במיוחד. הכירו את "הקבוצה", פלטפורמה המחברת בין תורמים לאנשים שזקוקים לסיוע – והכל בתיווך עובדים סוציאלים. הכירו, מדור חדש - 'יום יום מעשים טובים'

"זה התחיל לפני כשבע שנים", מספרת מיכל חלמיש, בת 36 ממזכרת בתיה. "רציתי לתרום סכום כסף וחיפשתי עבור מי. רציתי לדעת לאן הכסף שלי הולך ולדעת שהוא מנוצל עד תום והוא משמעותי עבור מישהו שזקוק".

 

חלמיש החליטה להתקשר למחלקת הרווחה בעירייה, וביקשה לעזור למשפחה שזקוקה לקנייה גדולה וחד פעמית. "העובדת הסוציאלית הייתה המומה, ונענתה במהירות לבקשתי. היא סיפרה לי שבדיוק יצאה ממשרדה משפחה נזקקת שמטופלת אצלה כבר שנים וזקוקה לדוד שמש חדש, במקום הישן שהתקלקל''', היא משחזרת.

 

מקרה שארע לפני שנים וניכר שההתרגשות והרצון לסייע לזולת הם חלק משגרת יומה. "זה התאים לי בול, אבל מכיוון שסכום הכסף שלי יכול היה לכסות רק עשירית מערך הקנייה, שלחתי מייל לחברי, ובמהירות קיבלתי תשובה מ-12 החברים הראשונים שהתחייבו למלא את הסכום". כך נפתחה קבוצת הרכישה ההתנדבותית הראשונה.

 

מאז, בראשון לכל חודש שלחה מייל דומה לקבוצה של אנשים טובים שהלכה וגדלה, יחד עם קהילת העובדים הסוציאליים שתמיד שמחו לספק עוד ועוד שמות של אנשים שנזקקו לסיוע.

 

"המשפחות והצרכים משתנים, אבל הרעיון דומה – לקשר בין מקרי רווחה אמיתיים לציבור המעוניין לתרום. כאן הכסף עושה משהו משמעותי ומהר". מסבירה מירי גרינבוים, שותפתה לפרויקט, שתוך זמן קצר הפך לאתר בו נחשפים כל הצרכים.

 

 "כשנאסף כל הכסף אנחנו משלמים אותו לספק, פעם זה רופא השיניים, פעם חנות רהיטים או מתקין חלונות, ואז אנחנו שולחים ישר חשבונית לתורמים בצרוף מכתב תודה מהעובד הסוציאלי".

 

הן מקפידות להדגיש את חשיבות התקשורת עם התורמים. "התורמים מקבלים הסבר מפורט מה נעשה עם הכסף אותו תרמו. גילינו שיש לזה ערך גדול בתהליך של התרומה. בן אדם רוצה לדעת מה קרה ומה נעשה עם כספו, ולקבל איזו הכרת תודה מינימלית". באופן טבעי עברה הקבוצה להתקיים גם בפייסבוק והמשיכה לצבור חברים ושותפים לדרך.

 

בשנים האחרונות טיפלה "הקבוצה" ביותר מ-50 מקרים שונים ובמאגר התורמים יש יותר מ-500 חברים. לאורך השנים - עוד בטרם עלה האתר - הן הצליחו לגייס מעל 100,000 שקלים.

 


"כבר הצליחו לגייס כ- 18,000 שקלים עבור השיפוץ".

 

בין המקרים השונים שלהם נרתמה "הקבוצה": התקנת דלת פלדלת לאישה מוכה, שליחת נער בודד מפנימייה לקורס מתקין מזגנים, רכישות מיטות, שיקום בית אחרי שריפה, טיפול שיניים לאישה במצוקה ועוד. "אין ניסים, אנחנו לא מרימים איש מאשפתות , אבל האנשים שנמצאים שם, ומתמודדים עם הנטל של היום יום, כשנופלת עליהם קניה גדולה הכרחית וחד פעמית שאין בכוחם להתמודד איתה, הקבוצה שלנו נכנסת לפעולה", הן מספרות בגאווה. "אנחנו מאמינים בערבות הדדית".

 

גרינבוים וחלמיש עושות את הפעילות בהתנדבות מלאה עם עוד שני מתנדבים. שתיהן עובדות במשרה מלאה במטה חברת HP ביהוד. "בהפסקת צהריים לפעמים אנחנו מעדכנות אחת את השנייה מה התחדש ומה צפוי".

 

תרומה ישירה למי שזקוק

אחד מתורמי "הקבוצה", היה שמעון גרינבוים ז"ל, מנכ"ל סלע לוגיסטיקה לשעבר וחמה של מירי. משפחתו של שמעון החליטה להנציח את פועלו בהקמת אתר "הקבוצה", מתוך תקווה להמשך דרכו הייחודית- תרומה ישירה למי שזקוק.

 

בימים אלו, עלה לאתר מקרה נוסף, אותו חשפה רותי פרוש, עובדת סוציאלית ברווחה של בית שמש, וכך היא מספרת: "משפחה מוכרת לרווחה המונה 7 נפשות, 2 בני הזוג עובדים קשה לפרנסתם. האם עובדת בניקיון והאב עובד במפעל יצור. במשפחה יש 2 ילדים עם מוגבלויות לא פשוטות. בביקור בית שנעשה במקום התגלה בית מצב איום , ולא ראוי למגורים. אנחנו, במחלקת הרווחה התגייסנו למשימה כדי לאפשר למשפחה לגור בתנאים נאותים.

 

עבור שיפוץ המקום התגייסו לא מעט אנשים טובים - קבלן שיעשה את הפרויקט בהתנדבות כמעט מלאה, אינסטלטור ועוד אנשי מקצוע שכבר הצליחו לגייס כ- 18000 ש"ח עבור השיפוץ. נותר לגייס כ- 7000 ש"ח להשלמת המבצע, קניית החומרים והתחלת העבודה. לעבודה עצמה יחברו גם בני המשפחה שיעבדו ביחד עם אנשי המקצוע ויעזרו בשיפוץ".

 

תוך מספר ימים נאספו באתר מעל 4,000 ש"ח ובימים הקרובים הן מקוות לגייס את 3,000 השקלים שנותרו שיאפשרו לצאת לדרך עם השיפוץ. "וכמובן שנעלה עוד מקרה בקרוב. גילינו שלא חסרים אנשים טובים שירתמו לתת מעצמם".

 

כל המקרים מועלים לאתר הקבוצה נבדקו ואושרו על ידי חברי "הקבוצה" ומועלים על ידי אנשי טיפול ועובדים סוציאליים בלבד. 100% מהכסף הולך למקרה ישירות ולא נלקחות שום עמלות בדרך.

 

  • להצטרפות לקבוצה היכנסו לאתר  או לעמוד הפייסבוק כאן .
  • סיפורה של 'הקבוצה' נחשף במסגרת המדור החדש 'יום יום מעשים טובים' – מדור ששם זרקור אל מעשים טובים שמתרחשים כל יום בחברה הישראלית.

  • מעוניינים לעשות טוב בעצמכם? עמותת רוח טובה, המחברת אנשים המעוניינים להתנדב לעמותות הזקוקות למתנדבים, תשמח למצוא עבורכם מקום בו תוכלו לעשות טוב ולהתנדב על פי כישוריכם ויכולתכם. השאירו את הפרטים שלכם  ואנשי העמותה ידאגו לכל השאר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיכל חלמיש
מירי גרינבוים
שמעון גרינבוים ז"ל
הקבוצה - תורמים שקוף
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים