שתף קטע נבחר

יזמים? כך תגנו על הפטנט שלכם

יש לכם רעיון למיזם טכנולוגי ייחודי? גבשו אסטרטגיה מראש, הקפידו על זמנים ואל תמהרו לפרסם את ההמצאה לפני הגשת בקשה לישום כפטנט

ערכו של מיזם טכנולוגי נגזר רבות מייחודיותה של הטכנולוגיה המפותחת במסגרתו ומהיתרון התחרותי שהוא מעניק. שמירת היתרון התחרותי תלויה במידה מכרעת בחומת הפטנטים שנבנתה כדי לחסום מתחרים ולמנוע מהם שימוש שלא ברשות באמצאות שבייסוד אותה הטכנולוגיה.

 

כתבות נוספות בערוץ קריירה

 

לא בכדי, משקיעים נותנים משקל רב לנושאי פטנטים בהחלטות על השקעה במיזם טכנולוגי. כך גם, כמעט בלתי אפשרי ליצור שותפות אסטרטגית למיזם טכנולוגי בלא תיק פטנטים ראוי, שכן הגנת פטנטים היא מרכיב קריטי בהחלטה של חברות להשקיע או לרכוש זכות במיזם כזה.

 

את החשיבות של תיק פטנטים שנותן הגנה ראויה על פירות המחקר והפיתוח של המיזם ניתן גם לראות בראי העובדה שה- "EXIT" לו שואפים היזמים הינו במהותו עסקה שמרכזה הוא הקניין רוחני של המיזם, כאשר תיק הפטנטים הוא לרוב נדבך מרכזי בו.

 

אין ספק, שבניית תיק פטנטים ראוי שמאפשר למיזם להגן על אמצאותיו ועל כן לשמר את הבלעדיות שלו בטכנולוגיה ובמוצרים המפותחים במסגרתו הם מרכיב מרכזי והכרחי לבנייה ושמירה על ערך של מיזם טכנולוגי. להלן כמה טיפים איך לעשות את זה נכון.

 

לפני הכל - אסטרטגיה

חשוב מאד למיזם לגבש אסטרטגית פטנטים מתאימה לו, אשר מגדירה נושאים שעליהם יש להגיש בקשות פטנט ואחרים שישמרו כסוד מסחרי ועליהם לא יוגשו בקשות לפטנט (שכן אלה מתפרסמות בסופו של יום) וכן את הטריטוריות בהם תוגשנה בקשות לפטנט על בסיס שווקים, מתחרים ושותפים פוטנציאליים. יש אף להגדיר תקציב מתאים לפעילות זו ולעשות את המיטב במסגרת מגבלות התקציב.

 

הקפידו על זמנים

חוקי הפטנטים נותנים חשיבות רבה לתאריכים ולתוכנם של בקשות לפטנט. כך למשל, לתאריך בו מוגשת בקשה לפטנט ישנה משמעות רבה מאד בכל הנוגע לכשירות לפטנט מול דברים ידועים. בנוסף, האופן בו נכתבת בקשה לפטנט יכול להשפיע רבות על האפשרות לקבל הגנה לפטנט או על היקף ההגנה.

 

בנוסף, העיתוי של הגשת הבקשה לפטנט צריך להישקל בכובד רב שכן מצד אחד יש חשיבות להגיש בקשה לפטנט מוקדם ככל שניתן כדי להקדים מתחרים ומן הצד האחר יש מקום להמתין לגיבושה המלא של ההמצאה והבנה מלאה של כל פניה והכיוונים הטכנולוגיים והפיתוחים האפשריים שלה.

 

הגנו על ההמצאה לפני רישום הפטנט

חוסר הקפדה מספקת על הטיפול בפטנטים יכול להביא לאובדן אפשרות לקבל הגנת פטנט ראויה על המצאה חשובה: למשל פרסום של המצאה (בפרסום מדעי, בהרצאה, בתערוכה, בדף אינטרנט או בכל דרך אחרת) טרם הגשת הבקשה לפטנט, יכול לפגום בחידוש שהיא דרישה בסיסית לקבלת פטנט; או לחילופין תוכן בקשה שנכתב בלא הקפדה מספקת, יכול שלא לאפשר הגנה רחבה דיה על המצאה.

 

הכירו את המתחרים

על בקשה לפטנט לצפות פני עתיד שכן מטרתה להוות בסיס להגנה על אופן עתידי בו ייעשה שימוש בהמצאה במסגרת המיזם או על ידי מתחרה פוטנציאלי. לעיתים רבות מיזם עושה תפנית בכיוון הפיתוח כתוצאה, למשל, מיישומים של הטכנולוגיה שלא נצפו מלכתחילה, וכך גם מתחרה מוצא לעיתים שימוש בהמצאה שהיזם לא צפה. בקשה לפטנט צריכה, אפוא, להיכתב תוך הכרות מקסימאלית עם המתחרים חשיבה מעמיקה שמטרתה לצפות את כל כיווני הפיתוח האפשריים של המיזם.

 

אל תעשו את זה לבד

יש שיקולים רבים הקשורים בפטנטים וההחלטות בעניין זה. טוב ייעשה היזם או הממציא אם יערב את עורך הפטנטים בקבלת ההחלטות מוקדם ככל שניתן ובאופן שוטף.

 

  

הכותב הוא שותף בכיר בקבוצת ריינהולד-כהן. נושא זה יעלה בסדנת פטנטים שתועבר ללא תשלום במסגרת "ועידת ישראל לקניין רוחני" של ארגון AIPPI, שתיפתח ב- 21.3 במלון דיוויד אינטרקונטיננטל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים