שתף קטע נבחר

הושגה פשרה, חוק השקיות יעלה להצבעה בשבוע הבא

המשרד להגנת הסביבה והאוצר הגיעו לפשרה כך שהכנסות חוק השקיות לא יגיעו לידי האחרון, אלא רק המע"מ ממנו. החוק יעלה לקריאה שנייה ושלישית ביום שני הקרוב

משרד האוצר נסוג הבוקר (ד') מכוונתו לחלוק עם המשרד להגנת הסביבה את ההכנסות מגביית ההיטל על המשך השימוש בשקיות נשיאה חד-פעמיות בחוק שייכנס לתוקף בינואר 2017. האוצר אמנם לא ויתר על גביית המע"מ שנתקלה בהתנגדות יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה וגרמה לעימות קשה עם הכנסת שעיכב את אישור החוק.

 

דיון בחוק שקיות הפלסטיק: "נוסח לא אפקטיבי"

חוק השקיות: עימות בין האוצר וועדת הפנים

 

הבוקר התחייב שר האוצר משה כחלון במכתב ליו"ר הוועדה ח"כ דוד אמסלם (ליכוד) להחזיר למשרד מתקציב המדינה את הסכומים שנוכו עבור המע"מ מהכנסות ההיטל. אמסלם אמר שהתחייבות השר מספקת אותו ומאפשרת לו לאשר את החוק לקריאה שנייה ושלישית בראשית השבוע הבא, ערב פגרת האביב של הכנסת.

 

"ההכנסות מההיטל מיועדות לקרן שמירת הניקיון שליד המשרד להגנת הסביבה אבל ירוכזו בקופה נפרדת שתבטיח את השימוש בהן ליישום החוק בניקוי הסביבה משרידי השקיות לאחר הפעלת ההיטל. במסגרת החוק. ההיטל אמור להרגיל את הצרכנים לצמצם את השימוש בהן", אמר אמסלם.

 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
(צילום: Gettyimages)

 

"אני לא נגד המע"מ ולא מפריע לי שהאוצר מתעקש לגבות אותו ישירות מההיטל. זה בתנאי שהמשרד להגנת הסביבה יקבל את מלוא ההכנסות ממנו שיבואו מהציבור במטרה לממן את יישום החוק. לא אכפת לי איך האוצר מתחשבן עם המשרד ובלבד שלא ישתמש בכסף לצרכיו. ההתנגדות שלי היתה עקרונית, שהאוצר לא יגזור קופון מההיטל".

 

ההיטל שיאושר במסגרת החוק הוא 10 אגורות לשקית. גביית המע"מ - 17% - תכניס לאוצר 1.7 אגורות וצמצם את ההכנסה נטו ל-8.3 אגורות מכל שקית. אבל שר האוצר התחייב להחזיר למשרד להגנת הסביבה רק 15%. אפילו אם מחשבים את ההחזר רק על בסיס הנטו, עדיין נותרים בידי האוצר 0.2 אגורות מכל שקית.

 

בגלל העימות עם אוצר בסוגיית המע"מ, ח"כ אמסלם לא קיים היום את ההצבעה על החוק כפי שתכנן. הוא הודיע כי ללא פשרה ייאמר בחוק במפורש כי כל הכנסות ההיטל יהיו קודש למימון יישומו ואפילו המשרד להגנת הסביבה לא יוכל להשתמש בו לצרכיו למעט נגד זיהום האוויר. אבל מכתבו של השר הגיע סמוך לשעה 11. זו השעה שבה מתכנסת מליאת הכנסת ולוועדת הפנים לא ניתן מראש היתר להאריך את ישיבתה כדי להצביע על החוק. בלית ברירה נדחתה ההצבעה ליום ב' הבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים