שתף קטע נבחר

היום הדיון בבקשת קצב להפחתת שליש: "אין חשש שיפגע בנשים נוספות"

בקשתו של הנשיא קצב שהורשע באונס לקצר שליש מעונשו תידון הבוקר בוועדת השחרורים, אך ההכרעה צפויה להידחות

ועדת השחרורים שליד השב"ס תדון הבוקר (יום א') בכלא מעשיהו בבקשתו של נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, להפחית שליש ממאסרו. נציגי הפרקליטות צפויים להתנגד לקיצור העונש. ההערכה היא כי הוועדה תדחה את מתן ההחלטה למועד אחר. קצב מרצה שבע שנות מאסר בגין שתי עבירות אונס, מעשים מגונים והטרדה מינית. 

 

קצב בעת חופשה מהכלא, 2013 (צילום: גדי קבלו, "ידיעות אחרונות" ) (צילום: גדי קבלו,
קצב בעת חופשה מהכלא, 2013(צילום: גדי קבלו, "ידיעות אחרונות" )
 

בדיון צפויים פרקליטיו, עורכי הדין שני אילוז וציון אמיר, לטעון בין היתר כי התנהגותו של קצב במאסר טובה וכי אין חשש שאם ישוחרר הוא יפגע בנשים נוספות. זאת כיוון שאת המעשים שבהם הורשע הוא ביצע עת היה איש ציבור והמתלוננות היו תחת מרותו, וכעת אין נשים שנמצאות תחת מרותו. עדיין לא ברור אם פרקליטיו יגישו לוועדה תוכנית שיקום פרטית שקצב יקבל אם ישוחרר.

 

במהלך מאסרו לא עבר קצב תוכניות טיפול המתאימות לאופי העבירות שבהן הורשע, לא הודה ולא הביע חרטה. אלו צעדים שבהם בדרך כלל מתחשבת הוועדה כאשר היא דנה בשחרורים מוקדמים.

 

כמו כן, מרכז בריאות הנפש צפוי להגיש לוועדה חוות דעת שקובעת את מידת מסוכנותם של עברייני המין. גם לה יש השפעה על החלטת הוועדה. על פי הערכות, ההחלטה לא תינתן היום אלא רק לאחר דיון בטיעוני הצדדים.

 

בשבוע החולף פורסם מכתבה של אודליה כרמון, מקורבנותיו של קצב, שנשלח לוועדת השחרורים. כרמון, שבמהלך משפטו של קצב זוהתה כ-א' ממשרד התחבורה, העידה נגדו אך עדותה לא נכללה בכתב האישום בשל התיישנות. "במקרה שלי מדובר במעשה מגונה והטרדה מינית. משפיל, מבזה, מעליב – בעיקר החרם והנידוי כשסירבתי להפצרותיו של קצב – אך לא טראומה מחריבת חיים", כתבה. "מעולם גם לא חשבתי לפעול נגד הנשיא לשעבר. רק כששמעתי את ההכפשות הדוחות נגד זו שהתלונן נגדה אצל היועץ המשפטי לממשלה, הרגשתי שעליי לפעול כדי ש'הנאשמת' האמורה לא תבצע חלילה מעשה נואש. וכך, ללא כוונת מכוון, מצאתי עצמי בתפקיד א' ממשרד התחבורה".

 

כרמון כתבה עוד: "שחרורו של נשיא שאנס וביזה נשים יחריב את שהושג בדם, יזע ודמעות. הוא יעביר מסר לנשים בישראל כי מותרות הן ומותר כבודן. אנא, אל תאלצו אותנו להתחיל שוב את המאבק מ-א'".  

 

במרס 2009 נאשם קצב בעבירות אונס, מעשים מגונים והטרדות מיניות. בדצמבר 2010 הרשיע אותו בית המשפט המחוזי בשתי עבירות אונס, מעשים מגונים, הטרדה מינית ושיבוש מהלכי משפט. בהכרעת הדין קבעו השופטים כי "עדותו של הנאשם הייתה זרועה שקרים, קטנים או גדולים, והצטיינה לכל אורכה במניפולטיביות ובהעלמת מידע". במרס 2011 נידון קצב לשבע שנות מאסר בפועל. בנוסף, נגזרו על הנשיא השמיני של מדינת ישראל עוד שנתיים מאסר על תנאי והוא חויב בפיצויים בסך 125 אלף שקל לשתיים מהמתלוננות. בנובמבר אותה שנה דחה בית המשפט פה אחד את ערעורו, וחודש לאחר מכן הוא החל לרצות את עונשו באגף התורני בכלא מעשיהו.

 

בקשתו לשחרור מוקדם עוררה סערה בשבועות האחרונים. שרת המשפטים איילת שקד הבהירה כי "אנחנו לא מתכוונים בשום צורה להתערב בהליך". שקד אמרה את הדברים בעקבות דיווח שלפיו היא ונשיא המדינה ראובן ריבלין צפויים לתמוך בחנינה לנשיא לשעבר. "בימים האחרונים יש בתקשורת דיסאינפורמציה. לאחר שיסתיים ההליך (הדיון בוועדת השחרורים), בסמכותו של הנשיא לחון כל אסיר, והוא יחליט אם להידרש לנושא לפי ראות עיניו". שקד ביקשה להבהיר כי ההמלצה העדכנית במשרד המשפטים היא זו שהונחה בפני קודמתה בתפקיד, ציפי לבני: "ב-2012 משרד המשפטים המליץ שלא לחון את קצב. ההמלצה הועברה לנשיא המדינה וטרם התקבלה הכרעה בנושא".


פורסם לראשונה 26/03/2016 21:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים