שתף קטע נבחר

ישראל נגד משה קצב: הוגש כתב האישום

כתב אישום חמור הוגש נגד הנשיא לשעבר, משה קצב, הכולל עבירות אונס, מעשים מגונים והטרדות מיניות. בכתב האישום מתואר כיצד אנס את א' ממשרד התיירות, תוך שהוא מנסה להרגיעה באומרו "תירגעי, את תיהני". בנוסף הוא מואשם בעבירות מין שביצע בעובדות בבית הנשיא

נשיא על ספסל הנאשמים: אחרי אינסוף דחיות, עיכובים ומסיבות עיתונאים - הגישה היום (ה') פרקליטות המדינה את כתב האישום נגד הנשיא לשעבר, משה קצב. הוא מואשם בשתי עבירות של אינוס ומעשה מגונה בכוח בא' ממשרד התיירות וכן בהטרדה מינית של ה' מלשכת הנשיא. כתב האישום הוגש לבית המשפט המחוזי בתל-אביב. כמו כן הוא מואשם במעשה מגונה, בהטרדה מינית ובהטרדת עד של ל' מלשכת הנשיא.  

 

 

כתב האישום בעניין א' ממשרד התיירות מתייחס לאירוע שהתקיים באפריל 1998 בתל-אביב. במהלך האירוע, פנה קצב לא' ממשרדו ואמר לה כי שכח דבר מה במשרדו בעיר,

 וביקש ממנה להתלוות אליו כדי לקחתו. א' נעתרה לבקשתו והם נסעו יחד ללשכה. במשרד התיישב קצב לידה, ונגע בחזהּ בניגוד לרצונה.

 

קצב, כך על-פי האישום, ניסה להוריד את מכנסיה, אולם א' התנגדה ומשכה אותם בחזרה. "בעודו אוחז במתלוננת ומנסה לכפות אותו עליה", נכתב באישום, "משך הנאשם את א' אל הרצפה".

 

כמו במקרים דומים של אונס, הפרקליטות מתארת לפרטי פרטים את מעשיו. "קצב משך בכוח את מכנסיה של המתלוננת והפשיטה, למרות שזו ניסתה, בלא הצלחה, למנוע זאת ממנו. קצב פתח את מכנסיו ונשכב מעל המתלוננת, תוך שמשקל גופו ואחיזתו בה מגבילים את אפשרויותיה להיחלץ ממנו. הנאשם החדיר את איבר מינו לתוך איבר מינה של המתלוננת".

 

חודשיים לאחר מכן ביקש קצב, כך לפי כתב האישום, להיפגש עמה במלון בירושלים, בתואנת שווא לפיה הוא מתכוון לעבור על חומרים הקשורים לעבודת המשרד, בלובי שבמלון. "הנאשם קרב למתלוננת, הדף אותה אל המיטה, ולמרות התנגדותה, פשט את מכנסיה ותחתוניה במשיכה. א' התנגדה לקיים עם הנאשם יחסי מין, אולם הוא לא שעה לבקשותיה ולניסיונותיה להדפו, בהם ביקשה להביאו לחדול ממעשיו. הנאשם נשכב מעל המתלוננת כשהוא אוחז בה, ולמרות ניסיונה להדוף אותו בידיה מעליה, הוא החדיר את איבר מינו אל תוך איבר מינה, תוך שהוא מנסה להרגיעה באומרו 'תירגעי, את תיהני'".

 

עוד נטען בכתב האישום המתייחס לא' ממשרד התיירות, כי באפריל 1998 הגיע קצב לדירתה, בתואנה שהוא רוצה לדעת היכן היא מתגוררת. "משנכנסו לדירה, קרב הנאשם אל המתלוננת וזו נרתעה לאחור כדי להיחלץ ממנו, עד שנתקלה בארון שבדירה. בשלב זה, נצמד הנאשם לגופה של המתלוננת ואחז בחזהּ, בניגוד להסכמתה. המתלוננת הדפה אותו בידיה, הבהירה לו כי אינה מוכנה להיענות לו, וזה עזב את המקום". 

 

לסיכום האישום הזה, נכתב כי קצב בעל פעמיים שלא בהסכמה את א' ממשרד התיירות, ובנוסף ביצע בה מעשה מגונה שלא בהסכמתה, תוך שימוש בכוח.

 

"ביקש להריח אותה לשם סיפוק מיני"

האישום השני, בהטרדה מינית, מתייחס לה' מבית הנשיא. "במספר מקרים במהלך תקופת עבודתה, בתום מפגשי העבודה, ליווה הנאשם את המתלוננת לכיוון הדלת, ובטרם יצאה מלשכתו הוא חיבק אותה חיבוק ממושך - בכל פעם במשך 10 שניות - תוך שהוא מצמיד אותה אל גופו", מתארת התביעה.

 

"הנאשם הוסיף לחבק את המתלוננת אף לאחר שהעירה לו על כך, בשתי הזדמנויות שונות, באומרה כי החיבוקים אינם רצויים לה וכי היא מבקשת ממנו שיחדל מכך. במעשים המתוארים הטריד הנאשם את המתלוננת תוך התמקדות חוזרת במיניותה".

 

אישום שלישי הוא בגין מעשים מגונים והטרדה מינית תוך ניצול יחסי מרות, ומתייחס לל' מבית הנשיא, שגם היא עבדה במשכן הנשיא. באישום מתואר כיצד במהלך ההכנות ליום הולדתו של קצב ב-2005 הם נפגשו תכופות והוא הרבה לשאול אותה שאלות אישות "במסגרת זו, אמר לה בין היתר שהיא חמודה, כי יש לה עיניים יפות, כי היא 'נראית יפה היום', כי היא 'לבושה יפה היום ו'את מי באת לפגוש?' ושאל אותה 'מה עם חבר?'... בהזדמנות אחרת נתן הנאשם למתלוננת צביטה בלחי".

 

ביום שבו נערכה מסיבת יום ההולדת, "לאחר סיום הישיבה, איחלה המתלוננת לנאשם מזל טוב. הנאשם קם ממקומו, אמר למתלוננת שמגיע לה חיבוק, התקרב למתלוננת וחיבק אותה ממושכות מלפנים, וביקש אף ממנה לחבקו בחוזקה. הנאשם עשה כן, תוך שהוא מצמיד את גופו לגופה, ומטה את פניו אל צווארה, כמי שמבקש להריח אותה, וזאת לשם גירוי מיני... המתלוננת שהופתעה ונבהלה ממעשי הנאשם, עזבה את הלשכה כשהיא נסערת ובוכה. בהזדמנות אחרת, התרחש אירוע דומה נוסף בו חיבק הנאשם את המתלוננת מלפנים".

 

האישום הרביעי - בגין הטרדת עד ושיבוש הליכי משפט - מתייחס לאותה ל' מהאישום השלישי. לפי הפרקליטות, קצב קרא לה ללשכתו ושאל אם היא זוכרת את האירוע מיום מסיבת יום ההולדת.

 "המתלוננת סימנה באמצעות הבעת פנים, כי אינה יודעת על מה מדובר", נכתב. "כדי להשפיע על המתלוננת כי תתאים את גרסתו לשלו, הוא אמר לה כי באותה הזדמנות הוא נישק אותה, אך עשה זאת כאות הוקרה על עבודתה הקשה". בהמשך, נטען, ביקש ממנה שוב שתדווח לו אם נשאלה על האירוע במשטרה, "שכן הדבר נחוץ לו כדי שידע מה להגיד אם ייחקר בעניין... היא השיבה שאינה מוכנה לדבר על כך... הנאשם ביקש לשמור את הדברים בסוד".

 

רשימת העדים כוללת 56 עדים, בהם המתלוננות וכן אישי ציבור כמו שלי יחימוביץ' והעיתונאית אילנה דיין. ברשימה גם שוטרים וחוקרים ובהם ניצב יואב סגלוביץ'. א' מבית הנשיא, שהובילה לחשיפת הפרשה, אינה נכללת בכתב האישום ואף אינה כלולה ברשימה הארוכה של עדי התביעה. על כתב האישום חתום פרקליט המדינה, משה לדור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קצב. "תרגעי, את תיהני"
צילום: AP
לדור. 56 עדי תביעה
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
ניצב יואב סגלוביץ' מגיע לחקור את קצב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים