שתף קטע נבחר

מנכ"ל סודה סטרים לשר האוצר: "אני לא רוצה את הכסף שלך"

הפאנל הכלכלי בוועידה של "ידיעות אחרונות" ו-ynet למאבק בחרם של תנועת BDS: מנכ"ל סודה סטרים, דניאל בירנבוים, התייחס לדברי שר האוצר על כך שהמדינה תפצה מפעלים שייפגעו מהחרם, ואמר: אני לא רוצה את הכסף שלך. אני רוצה 74 אשרות עבודה של פלסטינים. עופרה שטראוס: נשק כלכלי מסוכן באותה מידה כמו צבאות ואפילו יותר. הוא יורה על כל אזרח

בכירי המשק מתייצבים בוועידת החרם: בפאנל כלכלי מיוחד בוועידה של "ידיעות אחרונות" ו-ynet למאבק בחרם של תנועת BDS השתתפו בכירים במשק הישראלי, והסבירו כיצד הם מתמודדים עם הסוגייה.

 

כחלון: נסייע לכל חברה שתיפגע מהחרם

ציפי לבני: הממשלה מסתפקת בלומר "העולם כולו נגדנו"

 

מנכ"ל סודה סטרים, דניאל בירנבוים, התייחס לדברי שר האוצר על כך שהמדינה תשפה מפעלים שייפגעו מהחרם, ואמר: "שר האוצר אני לא רוצה את הכסף שלך. אני רוצה שתמשיך ותתמוך בנו במלחמה שלנו שהיא המלחמה של מדינת ישראל נגד ה-BDS, ותיתן לנו את התחמושת שאנו משתמשים בה בסודה סטרים - וזה 74 אשרות עבודה של פלסטינים.

 

 

"זה לא יעלה לך שום דבר. תן להם לעבור מרמאללה לרהט לעבוד ואני אראה לעולם איך נראה דו קיום ואיך נראית מדינה שהיא איננה מדינת אפרטהייד ונמשיך לעשות את מה שעשינו. 8 שנים אנו נלחמים על ה-BDS. כל יום בניו זילנד, באוסטרליה, אנגליה, ארה"ב וקנדה. ואיך ניצחנו? ניצחנו בנוקאואט על ידי עליונות מוסרית. אני צריך את הפלסטינים שעובדים איתנו כתף אל כתף ליד ישראלים בשיוויון שכר ושיוויון הזדמנויות.

 

"יצאנו ממישור אדומים - לא בגלל ה-BDS" 

"היה צריך להגיע היום נביל בשאראת פלסטיני מרמאללה שעבד אצלנו 6 שנים והיום לא יכול לעבוד אצלנו. זאת התמונה שאנו מראים לשונאים שלנו . ומה שכואב לי הכי הרבה. זאת מלחמה קרה. אל תתבלבלו. זאת מלחמה של מלים והיא לא מנוהלת נכון בישראל. אחרי 8 שנים שאנו נלחמים אני מוצא את עצמי יורה בתוך הנמג"ש, נלחם בממשלה שיתנו לי 74 אשרות כדי להיות קורבן ולהראות לעולם כאילו ה-BDS עושה נזק. אזלה התחמושת וזה חבל וזה כואב. אז שר האוצר תודה רבה אבל לא תודה.

 

"כמו בכל מלחמה – צריך לנהל את המאבק מהבור הנכון. מהמטה הנכון. ויש מטה אחד נכון למקרה הזה, וזה משרד החוץ. יש שם מערך שלם של נציגויות. 100 שגרירויות וקונסוליות בעולם שמגיעים לכל אוניברסיטה ולכל עיתונאי ובית עסק. ושם זה מוקד המלחמה. יש אנשים טובים במשרדים האחרים אבל צריך לאחד כוח וצריך למנות שר חוץ . לעזאזל איך אפשר לנהל מלחמה בלי שר ביטחון?. כשיש תחמושת – נשתמש בה. האם יעלה על הדעת שאם יש כיפת ברזל לא נשתמש בה כדי שיהיו קורבנות?

עופרה שטראוס ודניאל בירנבוים (מוטי קמחי) (מוטי קמחי)
עופרה שטראוס ודניאל בירנבוים(מוטי קמחי)
 

"הדבר השני שהממשלה צריכה לעשות זה לא לתת להם מילימטר של הישג. חברת סודה סטרים יצאה ממישור אדומים מסיבות עסקיות בלבד. כי במהלך 8 השנים שנלחמו ב-BDS העסק שלנו גדל פי 5. היינו צריכים מפעל חדש. היו לנו 5 מפעלים בישראל. בסין ייצרנו, בטורקיה. בחרנו דווקא את הנגב כדי לתת ידיים אוייבות מישראל וזה רק שעה נסיעה מרמאללה.

 

"זאת הסיבה שיצאנו ממישור אדומים, ולא כי נכנענו ל-BDS. אז למה הממשלה מתעקשת שיצאנו כי נכנענו ל-BDS?

הפתרון הוא כלכלי – תנו לפלסטינים וישראלים לעבוד ביחד. תנו להם לעבוד ונראה שאנו מסתדרים וזה לא אפרטהייד. תשאירו את הפנס דולק. בואו נשאיר קצת תקווה לנוער שאולי יום אחד נצליח לחיות ביחד".

 

"אחד הנשקים החזקים שהמציאו בעשור האחרון"

עופרה שטראוס שדיברה אף היא בכנס אמרה: "יש לי חברים אנשי עסקים מהעולם יהודים לא ישראלים שאם הם תורמים לצה"ל, הם מקבלים הפגנות מול העסקים שלהם והמון מיילים.

 

"הממשלות הרגילו את העולם שהנשק הכלכלי של חרם הוא פוליטיקלי קורקט. זה היה נגד איראן ודרום אפריקה. זה נשק יפה כי זה לא יורה. חרם כלכלי זה שאתה רוצה להיות יפה נפש, אתה מפעיל את זה ומפעיל נגד מדינה.

 

"נשק כלכלי מסוכן באותה מידה כמו צבאות ואפילו יותר. הוא יורה על כל אזרח, הוא פוגע בדיוק בחוזק של כל מדינה. זה אחד הנשקים החזקים שהמציאו בעשור האחרון. אין לו קוד אתי והדיאלוג על הבמה הוא בדיוק זה.

 

"אני קורא לזה איום אסטרטגי"

מולי אדן, סגן נשיא אינטל העולמית לשעבר, אמר: "ה-BDS לא מפריע להיי טק הישראלי, כי החברות בעולם מסתכלות על היתרון היחסי של ישראל. אבל הבעיה באוניברסיטאות איומה. הסטודנטים של היום הם הפוליטיקאים של מחר. מהנדסים שלומדים היום יהיו המנכ"לים של מחר.

 

אדן הוסיף: "תפסיקו לקרוא להם אנטישמים. ה-BDS הם אנטישמים, אבל מה עם ה-80 90 איש שהם משכנעים. בא עלינו משהו מאוד מסוכן מהאוניברסיטאות, ולכן אני קורא לזה איום אסטרטגי. באותו יום שזה יתחיל להתגלגל עלינו, זה לא יהיה 4-5 חברות אלא מאות חברות. אם יהיה משהו נגד ישראל זה יהיה צונאמי, וחובה לעצור את זה שעה אחת קודם.

 

"צריכים להיות פרנואידים. זה איום אדיר ומה שמפחיד אותי שהוא לא כואב מספיק, ואנחנו עלולים ליפול למלכודת ולא לשים מספיק משאבים. מה שקורה בהיי טק לא מדאיג, אך מה שקורה באוניברסיטאות מאוד מדאיג". 

 

"זה טרור לכל דבר ועניין"

מייקל ג'ונס, מנכ"ל חברת אפק, אמר: "פעולת טרור נועדה לזרוע אימה ופחד ולגרום לדה דמורליזציה ובלבול ולשיבוש שגרת החיים. זו בדיוק מטרת ה-BDS. לא פחות ולא יותר. BDS זה טרור כלכלי וזה טרור מדיני וזה טרור לכל דבר ועניין.

 

"אנרגיה תמיד היתה הבטן הרכה של ישראל. היום מדינת ישראל מייבאת כמעט 100 אחוז מתצרוכת האנרגיה שלה – 40 מיליארד דולר בשנה. אם אנו רוצים להתמודד עם תופעת ה-BDS אנחנו צריכים להתאחד ולהיות חזקים. מלים זה לא מה שינצח במלחמה. בטרור צריכים להילחם וצריכים להיות חזקים. בכל מקום אנשי ה-BDS מסתובבים ומטפטפים טיפה טיפה ומגיעים לאט לאט ליעד שלהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: RR מדיה
דניאל בירנבוים
צילום: RR מדיה
צילום: סיון פרג'
עופרה שטראוס
צילום: סיון פרג'
מומלצים