שתף קטע נבחר

פועלים וקצבים: את מי יחליפו הרובוטים?

לאחרונה מתפרסמים מחקרים רבים סביב הסוגיה אילו מקצועות יוחלפו בידי רובוטים. גם בקוריאה נדרשו לכך לאחר שמחשב הבינה המלאכותית של גוגל ניצחה את האלוף המקומי במשחק הגו הפופולרי

האם הרובוטים עומדים להחליף את כולנו? על רקע הניצחון של מחשב הבינה המלאכותית של גוגל, AlphaGO, לפני שבועיים מול אמן משחק הגו (Go), לי סה-דול הקוריאני, מתעוררים שוב החששות בקרב העובדים הפשוטים, שמרגישים שהרובוטים עומדים להחליף אותם בקרוב.

 

אלו העובדים שיוחלפו בקרוב בידי רובוטים

איך השתלטו הרובוטים על המסחר בבורסה?

 

החוקר פארק גא-יול, ממוסד שירותי המידע התעסוקתי של קוריאה (KEIS) פרסם לאחרונה מחקר מקיף הכולל רשימה של משרות שעשויות להיות מוחלפות על ידי רובוטים בעלי בינה מלאכותית עד שנת 2020. רוב העבודות המדוברות כוללות משימות חוזרות, הדורשות תקשורת אנושית מועטה יחסית, כך נמסר ב"קוריאה הרלד".

 

על פי KEIS, פועל ייצור בטון עמד בראש הרשימה, אחריו קצב, פועל ייצור גומי או פלסטיק, שומר ומתאם מס. גם מנקה רחובות ושליח הגיעו ל-10 המקומות הראשונים ברשימה. בקוריאה, למשל, ישנם יותר מ-40 אלף שליחים נכון ל-2015, על רקע הפופולאריות הגואה של שירותי משלוח 24/7 בחינם ברחבי המדינה.

 

המשרות שככל הנראה לא יוחלפו על ידי רובוטים, הן המשרות שדורשות רגשות אנושיים, כמו אמן, פסל, מלחין, מנצח ומוזיקאי, אשר לכולם סבירות נמוכה להיות מוחלפים על ידי רובוטים. עוד משרות בתחתית הרשימה: מאפר, מעצב אופנה, זמר ושחקן.

 

גא-יול אומר כי "משרות המבוססות על תפיסה אנושית, יצירתיות, קבלת החלטות ואינטליגנציה חברתית יהיו אלו שצפויות לשרוד, בעוד שמשרות עם משימות חוזרות עשויות להילקח בחלקן על ידי רובוטים חכמים. רובוטים שישתלטו על משימות חוזרות יכולים להגדיל את היעילות של החברה שלנו, אך בני האנוש צריכים לגבש ראשית אסטרטגיה ממוסדת על האופן בו יש להשתמש ברובוטים ביעילות בכל סוג משרה". 

 

הנתונים מהם הופקה הרשימה נאספו על ידי הרשת הקוריאנית למקצועות ועובדים, שהתבססה על מחקר מהמודל של פריי ואוסבורן מאוניברסיטת אוקספורד משנת 2013.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסף מגל
רובו-ברמן של חברת יאסקווה
צילום: אסף מגל
מומלצים