שתף קטע נבחר

80 אלף שקל פיצוי לעובד ערבי שפוטר

אפליה בשוק העבודה: ביה"ד הורה לחברת חברת השכרת הרכב אלבר לפצות עובד ערבי מכיוון שפיטרה אותו בשל מוצאו. השופט: החברה לא הצליחה להוכיח כי סיבת הפיטורים היא צמצומים בכוח האדם

חברת אלבר פיטרה עובד מעובדתו אך ורק בשל היותו ממוצא ערבי. כך פסק בשבוע שעבר בית הדין האזורי לעבודה בת"א. לפי ההחלטה העובד יפוצה בסכום של 80 אלף שקל מכוח חוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

 

התובע, איהאב נופל, עבד כנהג בסניף שדה התעופה של "אלבר ציי רכב בע"מ. בתביעה נטען כי זכה להערכת ממוניו אולם לאחר למעלה מחצי שנה, זומן לשימוע לפני פיטורים בטענה כי החברה מצמצמת את בהיקף כוח האדם. בתביעה שהגיש נגד החברה באמצעות עו"ד גיא אופיר, נטען כי הוא פוטר רק בשל היותו ערבי.

 

לתביעה הצטרפה נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה במעמד של ידיד בית הדין, שהציגה את חומרת והיקף תופעת האפליה על רקע לאום ואת הקושי הרב בהוכחתה. עוד ציינה הנציבות כי המבחן המשפטי הברור מוביל לדחיית טענותיה של אלבר, אשר ניסתה להסוות את העילה האמיתית לפיטורי התובע.

 

השופט, דורי ספיבק קיבל את התביעה ופסק לתובע פיצוי בגין הפרת חוק שוויון הזדמנויות בעבודה והוצאות משפט בסך 16,000 ש"ח. בהחחלטתו נסמך השופט על עמדת הנציבות וקבע, כי מאחר שהתובע היה עובד מוערך - החברה היתה צריכה להוכיח כי סיבת פיטוריו היא צמצומים בכוח האדם אולם לא עמדה בנטל ההוכחה.

 

הנציבה הארצית, עו"ד מרים כבהא, מסרה כי "מדובר בפסק דין מאוד חשוב עקרונית ומעשית. למרות שהתופעה החמורה של אפליית האוכלוסייה הערבית קיימת בשוק העבודה, היא אינה זוכה לביטוי מספק בפסיקות בית הדין לעבודה. מכאן חשיבותו הרבה של פס"ד שמעביר מסר ברור לעובדים/ות המופלים לפיו דלתות בית הדין לעבודה פתוחות בפני כל אחד ואחת מהם/ן".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניצן דרור, יוגב אטיאס ואבי חי
סניף של אלבר
צילום: ניצן דרור, יוגב אטיאס ואבי חי
מומלצים