שתף קטע נבחר

מנהיגי העולם מתרצים, רוסיה: זו פוטינפוביה

"מסמכי פנמה" מטלטלים ממשלות: הקרמלין מגיב לראשונה על הטענה שאנשי פוטין הלבינו כספים במיליארד דולר וטוען שזה ניסיון לפגוע בו לקראת הבחירות. באוקראינה דורשים להדיח את הנשיא, באיסלנד הצבעת אי אמון נגד רה"מ עוד היום. גם ר"מ בריטניה הסתבך עם נכסים, הדוברת התחמקה: "זה עניין פרטי"

"מסמכי פנמה" שנחשפו אמש וגילו לעיני העולם כולו את הנכסים הסודיים והמפוקפקים של שורת מנהיגים בינלאומיים, פוליטיקאים ואישים מפורסמים, מטלטלים בצהריים (יום ב') ממשלות בכל רחבי תבל. באיסלנד ובאוקראינה כבר קוראים להדיח מיד את המנהיגים – ורק ברוסיה, שנשיאה ולדימיר פוטין עומד במרכז התחקיר, לא נשקפת לשלטונו שום סכנה.

 

לשכתו של פוטין הגיבה בצהריים לראשונה על הדיווחים אמש בתקשורת העולמית שלפיהם המסמכים חושפים רשת ענקית להלבנת כספים שבה היו מעורבים כמה מחבריו הקרובים ביותר, ושהלבינה כספים בכמיליארד דולר. הקרמלין טוען כי הדיווחים בתקשורת העולמית נועדו לפגוע במעמדו של פוטין לקראת הבחירות המתקרבות.

ממסי עד מובארק. מסמכי פנמה מסבכים את עשירי העולם (צילום: רויטרס, AFP, EPA) (צילום: רויטרס, AFP, EPA)
ממסי עד מובארק. מסמכי פנמה מסבכים את עשירי העולם(צילום: רויטרס, AFP, EPA)

פוטין: "מחפשים איך ללכלך על רוסיה". קמרון: "זה עניין פרטי" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
פוטין: "מחפשים איך ללכלך על רוסיה". קמרון: "זה עניין פרטי"(צילום: EPA)

"המטרה העיקרית של הדיסאינפורמציה הזו היא הנשיא שלנו, במיוחד בהקשר של הבחירות לפרלמנט המתקרבות וההקשר ארוך-הטווח יותר – כלומר, הבחירות לנשיאות בעוד שנתיים", אמר דוברו של פוטין דמיטרי פסקוב. "הפוטינפוביה שקיימת בעולם הגיעה לרמה כזו שזה כבר טאבו לומר משהו טוב על רוסיה או על פעולה כלשהי שרוסיה עושה או הישג כלשהו שהיא רושמת. לעומת זאת, להגיד דברים רעים על רוסיה זאת חובה של ממש, הרבה דברים רעים, וכשאין מה לומר – חייבים להמציא משהו. זה ברור לנו".

 

החשיפה לא צפויה כאמור לפגוע משמעותית במעמדו של פוטין, שזוכה לאחוזי תמיכה אדירים ברוסיה לפי כל סקר דעת קהל. לעומת זאת, אצל יריבתו הגדולה אוקראינה עשויים "מסמכי פנמה" להביא לטלטלה – ועוד איך: ראש המפלגה הרדיקלית באוקראינה קרא בצהריים לפרלמנט לפתוח בחקירה העשויה להביא להדחה של הנשיא פטרו פורושנקו, בעקבות הטענות שבמסמכים נחשף כי הוא השתמש בחשבונות זרים כדי להעלים מס. "כמה ציני לפתוח חברות מעבר לים בזמן שמאות מחיילינו נהרגים", אמר מנהיג המפלגה, כשכוונתו למלחמה במזרח אוקראינה בין כוחות הממשלה הפרו-מערבית למורדים הפרו-רוסיים. משרד התובע הכללי של אוקראינה מסר בינתיים כי הוא אינו רואה ראיות לפשע כלשהו מצד פורושנקו במסמכים שהודלפו.

פטרו פורושנקו. קריאות להדיחו (צילום: AFP  ) (צילום: AFP  )
פטרו פורושנקו. קריאות להדיחו(צילום: AFP )

מי שלא מחכה היא איסלנד, שם תיערך עוד היום הצבעת אי אמון נגד ראש הממשלה סיגמונדור דיוויד גונלאוגסון, שבמסמכים אמש נחשף הקשר שלו לחשבונות זרים באיי הבתולה הבריטיים. הפרלמנט יתכנס להצבעה היום בעקבות הדיווחים שהוא ואשתו החזיקו בחשבון שנוצר בעזרת חברת עורכי הדין מפנמה שעומדת במרכז הפרשה. לפי המסמכים, השניים הקימו ב-2007 את חברת Wintris Inc. רק כמה חודשים אחרי כניסתו לפוליטיקה הוא מכר לרעייתו את חלקו בחברה – תמורת דולר אחד. האופוזיציה באיסלנד היא שקראה לקיים היום את ההצבעה נגד ממשלת המרכז-ימין השולטת באי. הפגנת מחאה נגד ראש הממשלה צפויה מחוץ לפרלמנט.

 

בבריטניה, הדוברת של ראש הממשלה דיוויד קמרון נאלצה גם היא להגיב על הדיווחים שלפיהם מהמסמכים עולה כי משפחתו השקיעה כסף בקרנות זרות שהוקמו על-ידי אביו. הדוברת הסתפקה בתשובה המתחמקת "זה עניין פרטי", שלא צפויה לספק את מבקריו של קמרון. אביו המנוח של ראש הממשלה, איאן קמרון, הוא בין מאות אלפי הלקוחות שהוזכרו ב-11.5 מיליון המסמכים שהודלפו אתמול.

 

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, אמר בצהריים כי החשיפות ב"מסמכי פנמה" על העלמות מס לכאורה הן חדשות טובות במובן זה שהן יסייעו לחזק את רשויות המסים ולהקשות עוד יותר על מעלימי מס להסתיר נכסים. בהולנד ובשבדיה רשויות המס כבר הודיעו שהן פתחו בחקירה כדי לבדוק את מידת מעורבותם של גורמים מקומיים בפרשה.

פנמה. מכאן דלפו 11.5 מיליון מסמכים (צילום: AP) (צילום: AP)
פנמה. מכאן דלפו 11.5 מיליון מסמכים(צילום: AP)

המסמכים שנחשפו אמש קושרים לעסקאות ופעולות כספיות מפוקפקות 72 ראשי מדינות בעבר ובהווה, כולל רודנים כמו חוסני מובארק, מועמר קדאפי ובשאר אסד. במסמכים נחשפים בין השאר קשריהם העסקיים הסודיים ונכסיהם הבלתי מוצהרים של נשיא ארגנטינה מאוריסיו מקרי, ראש ממשלת עיראק לשעבר איאד עלווי, מלך סעודיה, ראש ממשלת פקיסטן, בני דודיו של נשיא סוריה אסד, בנו של מזכ"ל האו"ם לשעבר קופי אנאן, ועלא מובארק בנו של נשיא מצרים המודח חוסני מובארק.

 

במסמכים מוזכר גם חבר בוועדת האתיקה של התאחדות הכדורגל העולמית פיפ"א - גוף רב-עוצמה שאמור לערוך רפורמות

בפיפ"א בעקבות השחיתות שפשתה בה במרוצת השנים. עוד עולה מהמסמכים כי המשפחות של שמונה לפחות מחברי גוף ההנהגה העליון של סין, הפוליטבורו, מחזיקות בחשאי נכסים בחו"ל, וכך עושים גם 23 אנשים שמוטלות עליהם סנקציות בגלל קשריהם למשטרים בצפון קוריאה, זימבבווה, רוסיה, איראן וסוריה. הם היו בין לקוחותיה של חברת עורכי הדין הענקית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
במרכז הפרשה. הכיסא של פוטין לא זז
צילום: רויטרס
מומלצים