שתף קטע נבחר

צריכים טופס 4? שביתה בוועדות התכנון

2,500 עובדי הוועדות לתכנון ובנייה פתחו בצעדים ארגוניים בטענה לסחבת בהסדרת שכרם ותנאי העסקתם, בעקבות עומס העבודה שנוצר על רקע הרפורמה בתכנון הבנייה. במסגרת זו אין קבלת קהל, אין הנפקת טפסי אכלוס היתרים ואגרות בנייה, ואין אפשרות להגיש תוכניות

עובדי הוועדות לתכנון ובנייה ברחבי הארץ מקיימים צעדים ארגוניים מאז אתמול (א'), בטענה לסחבת בהסדרת שכרם ותנאי העסקתם בעקבות השלכות הרפורמה בתכנון הבנייה. במסגרת העיצומים אין קבלת קהל ולא ניתן מענה טלפוני, אין הנפקת טפסי 4 (טפסי אכלוס), היתרים ואגרות בנייה, וכן אין אפשרות להגיש תוכניות תב"ע, שינוי ייעוד וכדומה. בנוסף הופסק הטיפול בכל הנושאים שקשורים ליישום רפורמת התכנון והבנייה.

 

בוועדות מועסקים כ-2,500 עובדים. לטענת הוועד, האוצר גורר רגליים בכל הקשור להסדרת זכויותיהם בעקבות השינויים ועומס העבודה שהתווסף. ההשלכות על תנאי עבודתם נובעות מהחלק המרכזי של הרפורמה, שנכנס לתוקף בתחילת השנה הנוכחית והוביל לשינוי מהותי בעבודת הוועדות ובהליכי הרישוי, תוך קיצור זמני המענה לציבור.

 

בהסתדרות טוענים נמסר כי מאז שלהי דצמבר 2015 - המועד בו סוכם בין הצדדים על מתווה מוסכם של מו"מ - האוצר התבצר בעמדותיו ולא נרשמה התקדמות בשיחות. עוד נמסר כי לאחרונה אף הושגו הסכמות בין נציגות העובדים לבין מרכז השלטון המקומי, אך משרד האוצר עדיין דבק בסירובו.

 

יו"ר הסתדרות המעו"ף, ארנון בר דוד, מסר כי "למרות שמרכז השלטון המקומי הלך כברת דרך ארוכה, טרם נחתם הסכם להסדרת זכויות עובדי הוועדות לתכנון ובניה. מצבן של הוועדות המרחביות חמור יותר ומשרד האוצר לא יודע לאכוף עליהם הסכם קיבוצי. אני מקווה שהצעת המתווה לפתרון ויישום הרפורמה בהקדם כפי שהצעתי יביאו לפתרון מהיר וטוב של המשבר".

  

חיים בן שמעון, יו"ר הוועד הארצי של ועדות התכנון, מסר כי "הגענו להסכמות עם מרכז השלטון המקומי והוא מוכן ליישם אותן מיידית אך משרד האוצר עדיין בוחר להתחמק. כל פניותינו לפתור את המשבר בהידברות ובמו"מ, הושבו ריקם ולצערנו לא נותרה לנו ברירה אחרת".

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "הרפורמה שיזם מנהל התכנון תוביל לקיצור וייעול השירות לציבור הרחב. לצורך יישום הרפורמה אנחנו נמצאים לקראת סיומו של משא ומתן שנועד להביא לשיפור משמעותי בשכר העובדים ותגמול בגין ביצועים, לצד הוספה ניכרת של תקנים, כל זאת במטרה להביא למהפכה אמיתית עבור הציבור הרחב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים