שתף קטע נבחר

העתיקו פוסט שלי מפייסבוק. אפשר לתבוע?

המיתוס שבאינטרנט הכול חינם והרשות נתונה עלול לעלות ביוקר. לפני שהשתמשתם בטקסט, תמונה או סרטון, כדאי שתכירו את חוק זכויות יוצרים

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

על כדור הארץ חיים מיליארדי משתמשים ברשתות החברתיות ומפעילי בלוגים, שהעלו אלוהים יודע כמה טקסטים, תמונות, סרטונים וסטטוסים. עם היקף חסר תקדים שכזה של פרסומים, חוק זכויות היוצרים הפך למעשה לאחד החשובים ביותר שכל אדם נדרש להכירו.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בהיעדר צורך במתווכים יכולים כל אחד ואחת לפרסם תכנים ולהפיץ אותם להמונים ברשתות, בדואר אלקטרוני ובאתרי אינטרנט. למרות זאת, הרוב לא ערים לכללי "העשה הוא תעשה" הבסיסיים של הפרסום באינטרנט, המהווים חלק בלתי נפרד משגרת יומם, והם עלולים בקלות להפר, ביודעין או שלא, זכויות יוצרים של אחר.

 

להלן מספר דוגמאות לשאלות שהתבקשתי להשיב עליהן, ואשר ממחישות את הבלבול הרב השורר בקרב רבים באינטרנט וברשתות החברתיות.

 

אחת מהן היא: פרסמתי פוסט בפייסבוק וגיליתי שאנשים אחרים העתיקו אותו במלואו, ללא אזכור שמי וללא רשותי. האם מדובר בהפרת זכויות היוצרים שלי? ומה בנוגע לתמונות או סרטונים שהעליתי?

 

ושאלה נוספת באותו עניין: מה ניתן לעשות כנגד אדם שבמקום לעשות share לפוסט שמוצא חן בעיניו, לוקח תמונות שאני יוצר בפוסטים, מעתיק את המלל והתמונה, ולפעמים מתייג אותי?

 

התשובה היא שחוק זכויות יוצרים חל על "יצירה מקורית שהיא יצירה ספרותית, יצירה אומנותית, יצירה דרמטית או יצירה מוזיקלית המקובעת בצורה כלשהי".

 

זכות יוצרים ביצירה היא הזכות הבלעדית לעשות בה או בחלק מהותי ממנה פעולה אחת או יותר, בהתאם לסוג שלה: העתקה, פרסום, ביצוע פומבי, שידור, העמדת היצירה לרשות הציבור, עשיית יצירה נגזרת, השכרה.

 

פוסטים בפייסבוק, לרבות טקסט או תמונה הכלולים בו בהנחה שהינם מקוריים, עשויים בהחלט להוות יצירות הראויות להגנה על פי חוק זכויות יוצרים, שאין להעתיקן ללא רשות המחבר. אלא שכמובן שיש לבחון כל פוסט לגופו.

 

כמו כן, ישנה גם הזכות המוסרית. זכות היוצר כי יצירתו תיקרא על שמו, כלומר, שיינתן לו קרדיט בהיקף ובמידה הראויים בנסיבות העניין. בנוסף, הזכות שלא יוטל פגם ביצירתו ולא ייעשה בה סילוף או שינוי צורה אחר, וכן לא תיעשה פעולה פוגעת ביחס לאותה יצירה, והכל אם יש באלו מהם כדי לפגוע בכבודו או בשמו של היוצר.

 

מקרים רבים שבהם משתמשים סברו בטעות כי אם קיבלו רשות שימוש ביצירה הם פטורים ממתן קרדיט ליוצר, מהווים כר נרחב לפסיקת פיצויים בפסקי דין רבים. חשוב לציין כי תיוגו של אדם או מתן קרדיט אינו מהווה "תרופה" כנגד העתקה לא מורשית.

 

ומה ניתן לעשות? ראשית, מומלץ לפנות למפר ולדרוש ממנו להסיר את ההפרה מהאינטרנט באופן מידי. השאלה אם כדאי להגיש נגדו תביעה לפיצויים או צו מניעה, תלויה בנסיבות ומומלץ להתייעץ בכל מקרה לגופו.

 

חוק זכויות יוצרים מעניק לבעל הזכויות זכות לקבלת פיצוי ללא הוכחת נזק בסכום של עד 100 אלף שקל. קביעת הסכום נתונה לשיקול דעת בית המשפט על פי רשימה של מבחנים המפורטת בחוק, בהם גם היקף השימוש ביצירה.

 

שאלה נוספת שנתקלתי בה היא: תרגמתי לעברית מאמר שקראתי באנגלית. האם מותר לי לפרסם אותו באתר שפתחתי תוך אזכור שמו של המחבר המקורי?

 

תשובה: גם זכות התרגום היא אחת הזכויות הבלעדיות של היוצר (מכונה בחוק "הזכות לעשות יצירה נגזרת"). לפיכך, בהיעדר רשות, לא ניתן לפרסם את התרגום באתר. כמפורט לעיל, אזכור שמו של המחבר המקורי הוא חשוב, אך ללא רשות לא ניתן לפרסם את המאמר המתורגם.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים