שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מ"חפש את המטמון" לכלא: גרסת התצפיתניות למרד

  לאחר הפרסום הראשון ב-ynet על מרד התצפיתניות חסר התקדים, החיילות טענו בפני הוריהן כי רק רצו להיות עם חברותיהן במשחק לגיבוש, "כי כך כיף יותר". לדבריהן, "שרנו שירי מוראל, לא מחאה". צה"ל: הן סירבו פקודה

  גרסת החיילות באירוע חסר התקדים בצה"ל - מרד התצפיתניות: בשיחות עם הוריהן הערב (יום ו') קבלו כמה מ-38 התצפיתניות שנשפטו על היחס מצד הסגל. הן סיפרו כי המקרה בגדוד ניצן, שפורסם לראשונה ב-ynet, החל במשחק "חפש את המטמון" במהלך אימון שערכה הפלוגה השבוע.

  המג"ד לחיילות: "מתבייש בהתנהגות שלכן". למצולמות אין קשר לידיעה (צילום: חיים אורנשטיין) (צילום: חיים אורנשטיין)
  המג"ד לחיילות: "מתבייש בהתנהגות שלכן". למצולמות אין קשר לידיעה(צילום: חיים אורנשטיין)

  התצפיתניות סיפרו להורים כי הפלוגה התבקשה להתחלק לצוותים מעורבבים בין החמ"לים לצורך משחק "חפש את המטמון". מנגד, הן ביקשו כי חיילות מכל חמ"ל יהיו בקבוצות נפרדות, "כי כך כיף יותר". המפקדות התנגדו לבקשת החיילות להתחלק לפי המחלקות המקוריות שלהן, ולדברי החיילות גם הניסיונות לשכנע אותן לא צלחו.

   

  בסופו של דבר, כך לפחות סיפרו התצפיתניות להורים, הן נענו לדרישת המפקדות - אך אלה ויתרו בטענה "כבר מאוחר מדי", והמשחק שנועד בכלל לגבש את פלוגת התצפיתניות - בוטל. להורים אמרו כמה מהתצפיתניות כי לא שרו שירי מחאה, "אלא רק שירי מוראל".

   

  אתמול, ביום האחרון לאימון, אספה מפקדת הפלוגה את התצפיתניות לשיחה ואמרה להן כי האירוע שקרה "חמור ביותר". לדברי הוריהן, אז הן שמעו לראשונה כי המקרה מוגדר כ"מרד". המג"ד, סא"ל ניר ישעיה, קרא להן לשיחה ואמר כי הוא מתבייש בהתנהגות שלהן. "היום סירבתן פקודה באימון, מחר תסרבו פקודה בחמ"ל", אמר להן והסביר כך את העונשים החמורים. לאחר מכן, הן נשפטו זו אחר זו על סירוב פקודה.   

   

  חמש החיילות שלפי הצבא סירבו פקודה נשלחו לעונש מאסר ממושך של 20 יום בכלא צבאי. 15 אחרות שנטלו חלק במחאה נשפטו לעונשי ריתוק שונים של בין שבועיים לחודש ימים, ויתר החיילות שנשפטו ולא נטלו חלק פעיל במחאה - זוכו. ההורים של התצפיתניות זעמו על העונשים וטענו כי הן סירבו רק להתחלק לקבוצות במשחק. "העונש לא פרופורציונלי, בגלל משחק לשלוח לכלא?", שאלה בכעס אם לתצפיתנית.

     

  מדובר צה"ל נמסר: "במסגרת אימון תצפיתניות בגדוד ניתנה פקודה על ידי המפקדות לאופן ביצוע האימון. החיילות סירבו פקודה ולא הסכימו לבצע את האימון באופן שהוגדר. החיילות נשפטו על ידי מפקד הגדוד ונענשו בהתאם לפקודות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חיים אורנשטיין
  לא רצו לערבב בין החמ"לים
  צילום: חיים אורנשטיין
  מומלצים