שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  פרסום ראשון: מרד תצפיתניות ראשון בצה"ל. "בגלל משחק זיכרון לשלוח לכלא?"

  חיילות סירבו להשתתף בפעילות ושרו שירי מחאה. 15 מהן רותקו לבסיס וחמש נשלחו לכלא צבאי. ההורים סיפרו כי הן סירבו להתחלק לקבוצות במשחק זיכרון. "20 יום בכלא לפני פסח בגלל משחק? לאן הגענו?", זעמה אם לתצפיתנית

  מרד תצפיתניות ראשון בצה"ל. מקרה חסר תקדים בגדוד תצפיתנים מעורב לבנים ולבנות בפיקוד המרכז. 38 חיילות נשפטו בשל מעורבותן במרד נגד המפקדות שלהן בגדוד. 15 מהן רותקו לבסיס, חמש נשלחו לכלא והיתר זוכו במשפט שנערך להן. ההורים של התצפיתניות זעמו על העונשים וטענו כי הן סירבו רק להתחלק לקבוצות במשחק זיכרון. "בגלל משחק לשלוח לכלא?", שאלה בכעס אם לתצפיתנית.  

  מרד בגדוד ניצן. לחיילות המצולמות אין קשר לכתבה (צילום: חיים אורנשטיין) (צילום: חיים אורנשטיין)
  מרד בגדוד ניצן. לחיילות המצולמות אין קשר לכתבה(צילום: חיים אורנשטיין)

  מפרטי התחקיר הראשוני עולה כי חמש חיילות סירבו להשתתף בפעילות המשותפת לכלל החמ"לים בגדוד והודיעו למפקדת הפלוגה כי לא ייטלו בה חלק. הן דרשו לערוך את האימון במסגרת המחלקה המקורית שלהן, ולא כחלק מפעילות משותפת. כמה מהן החלו לשיר שירי מחאה וניסו לצרף אליהן עוד קבוצת חיילות. 15 חיילות נוספות גילו מעורבות במרד והצטרפו לגל המחאה, אך לא סירבו פקודה. בעקבות זאת, הפעילות של כלל הפלוגה הושבתה למעשה.

   

  מפקדת הפלוגה העבירה את הדיווח למפקד גדוד התצפיתניות ניצן, סא"ל ניר ישעיה, שהחליט לשפוט את כלל החיילות ולהענישן בחומרה. חמש החיילות שסירבו פקודה נשלחו לעונש מאסר ממושך של 20 יום בכלא צבאי. 15 אחרות שנטלו חלק במחאה נשפטו לעונשי ריתוק שונים של בין שבועיים לחודש ימים, ויתר החיילות שנשפטו ולא נטלו חלק פעיל במחאה - זוכו.

   

  המג"ד אמר לחיילות כי הוא מתבייש בהתנהגות שלהן. "היום סירבתן פקודה באימון, מחר זה תסרבו פקודה בחמ"ל", אמר להן והסביר כך את העונשים החמורים. הוא הבהיר להן כי דווקא מחיילות המשרתות בתפקידים רגישים מצופה להבין זאת.

   

  ההורים של החיילות זעמו על העונש החמור ודרשו לשחרר אותן מהכלא הצבאי לפני החג. "הבת שלי עשתה מעשה שאסור לעשות בצבא, אבל לשלוח ל-20 ימים בכלא לפני ערב פסח? לאן הגענו?", אמרה אם לתצפיתנית. לדברי ההורים, סירוב הפקודה לא אירע בפעילות מבצעית ולא כחלק מתרגיל באימון, אלא סירוב להתחלק לקבוצות במשחק זיכרון שאותו אמנם יזמו המפקדות - אך הוא חלק מהווי. "העונש לא פרופורציונאלי, בגלל משחק לשלוח לכלא?", אמרה אם לתצפיתנית.

   

  מדובר צה"ל נמסר: "במסגרת אימון תצפיתניות בגדוד ניתנה פקודה על ידי המפקדות לאופן ביצוע האימון. החיילות סירבו פקודה ולא הסכימו לבצע את האימון באופן שהוגדר. החיילות נשפטו על ידי מפקד הגדוד ונענשו בהתאם לפקודות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים