שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שגריר רוסיה ל-ynet: "מעבירים מסרים מישראל, גם על רון ארד ואלי כהן"
  לקראת פגישת נתניהו-פוטין מחר מזכיר השגריר בארץ אלכסנדר שיין בראיון לאולפן ynet את יחסי האמון, במקביל לקשר הקרוב עם סוריה ואיראן. "תמיד נלקחים בחשבון שיקולי הביטחון של ישראל"

    

  הראיון עם שגריר רוסיה בארץ    (צילום: חגי דקל וניצן דרור עריכה: אמיר סולומון)

  הראיון עם שגריר רוסיה בארץ    (צילום: חגי דקל וניצן דרור עריכה: אמיר סולומון)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מחר יגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו למוסקבה, שם ייפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. דווקא סביב המשבר בסוריה הקשרים בין המדינות התהדקו, וזו הפעם השביעית שנתניהו נפגש עם פוטין. "השיחות יתרכזו במצב האזורי, בשאלות העוסקות באירועים במזרח התיכון, בסוריה ובמוקדים נוספים", אומר אלכסנדר שיין, שגריר רוסיה בישראל, בראיון לאולפן ynet.

   

  רוסיה הודיעה שהיא עוזבת את סוריה, המצב הזה מסוכן לישראל?

  "לא יצאה הודעה על עזיבה. רוסיה הוציאה חלק מכוחותיה האוויריים וחלק מהציוד והחיילים, בעקבות החלטתו של פוטין. הוצאת חלק מהכוחות הייתה קשורה לתחילתן של שיחות פוליטיות בין משטרו של אסד לבין כוחות האופוזיציה. שנית, הוצאת הכוחות הייתה קשורה למימושן של הסכמות בין ארה"ב לרוסיה על הפסקת אש בסוריה. זה הזמן לעבור למשא ומתן, להתחיל תהליך פוליטי ויש צורך לשמור על הפסקת האש בין אסד לאופוזיציה, מה שלא כולל ארגוני טרור כמו דאע"ש, ג'בהת א-נוסרה ועוד ארגונים שנגדם מאמצי הלחימה נמשכים בתמיכת הכוחות האוויריים של רוסיה".

  השגריר שיין. "אנחנו תומכים בדיאלוג פוליטי שמתאפיין באמון" ()
  השגריר שיין. "אנחנו תומכים בדיאלוג פוליטי שמתאפיין באמון"
   

  מהי עמדת רוסיה לגבי נוכחות איראנית קבועה בסוריה?

  "כתוצאה מהכאוס שנוצר בסוריה נוצר חלל שאותו מילאו לצערנו, ארגוני טרור. בנוגע לנוכחות איראן בסוריה, זו נוכחות שהמטרה שלה זהה לנוכחות של רוסיה שם: מלחמה משותפת בטרור. כשנשים קץ לטרור העולמי, אני חושב שלא יהיה צורך בנוכחות הרוסית, לפחות לא במימדים של היום, והאיראנית בסוריה".

   

  ראש הממשלה אמר השבוע שרמת הגולן תישאר לעולם בידי ישראל . מהי עמדת מוסקבה ביחס לאמירה הזו?

  "כפי שידוע, לאחר ועידת השלום במדריד ב-1991 החלו שיחות בין סוריה לישראל על בסיס חילופי שטחים תמורת הסכם שלום. בישראל הייתה מוסכמה שנוצרה על ידי יצחק רבין - מידת הנסיגה מהגולן תקבע את מידת התקדמות יחסי השלום עם סוריה. דובר על כך שבתמורה לשיקום היחסים בתחומים כמו כלכלה, דיפלומטיה, מסחר ועוד ישראל תעזוב את רמת הגולן, מה שתואם את עקרונות המשפט הבינלאומי לפיו לא מקובל כיבוש שטחים חד צדדי בכוח. אף אחד לא דורש מישראל נסיגה חד צדדית מהגולן ואף אחד אינו מצפה ששיחות השלום בין ישראל לסוריה יתחדשו מחר. לכן אני מבין שהצהרתו של ראש הממשלה מגיעה מטעמי ביטחון ישראל כשבמדינה השכנה מתנהלת לחימה".

   

  ישראל מודאגת ממכירת טילי ה-S-300 לאיראן, האם האינטרסים הישראלים נלקחים בחשבון אצל הנשיא פוטין?

  "במדיניות הרוסית במזרח התיכון תמיד נלקחים בחשבון שיקולי הביטחון של ישראל. בנוגע לעסקה הזו: היא הוקפאה עד שלא נחתם הסכם הגרעין עם איראן. ההסכם גרם להסרת הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו על איראן ואנחנו יכולנו להפשיר את העסקה לאספקת מערכות הגנה אוויריות S300, מה שלא מפר את איזון הכוחות האזורי. לדעתנו ישראל יכולה להסיר את דאגתה מכך שהסכם הגרעין עם איראן יביא להפרות ביטחוניות באזור".

   

  האם רוסיה מעבירה מסרים בין ירושלים וטהרן ואולי מדינות אחרות באזור?

  "אנחנו תומכים בדיאלוג פוליטי שמתאפיין באמון גם עם ישראל, סוריה, לבנון ואיראן. במסגרת הדיאלוג הזה מועברים מסרים בין הצדדים, למשל בנושא רון ארד. עוד דוגמה היא החזרת גופתו של אלי כהן. במהלך ביקורו של הנשיא ראובן ריבלין ברוסיה הוא העלה את הנושא בשיחתו עם פוטין" (כפי שפרסם לראשונה ב"ידיעות אחרונות").

   

  אתה מאמין שניתן לחדש את המו"מ עם הפלסטינים?

  "העמדה שלנו נחרצת והיא בעד חידוש המו"מ. כאשר אי אפשר לחדש את שיחות השלום יש לשמור על מניעת ההסלמה. בעניין חמאס, אנחנו בעד פיוס בין חמאס לפת"ח אבל בדגש על הסכמה, בתנאי שיש מצדם הכרה במדינת ישראל או בהסדר מדיני".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים