שתף קטע נבחר

"הקבינט של נתניהו לא דן באיום המנהרות לפני צוק איתן"

מבקר המדינה מתכוון לפרסם דו"ח חמור על מבצע "צוק איתן" שבו תימתח ביקורת על רה"מ, שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר גנץ. סביבת נתניהו: "דו"ח לא רציני של מבקר לא רציני" . מקורבים ליעלון: "דו"ח שערורייתי ומנותק מהמציאות"

מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא מתכוון לפרסם דו"ח חמור ביותר על מבצע "צוק איתן". אמש (יום ה') דווח בערוצי הטלוויזיה כי בדו"ח צפוי המבקר למתוח ביקורת נוקבת על ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה יעלון והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. טיוטה של הדו"ח הסודי הוגשה לחברי הקבינט שכיהנו בתקופת המבצע.

 

על פי הדיווח אמש, בטיוטה נטען בין השאר כי נתניהו ויעלון לא עדכנו את הקבינט בהתרעת השב"כ מפני עימות צבאי אפשרי מול חמאס בחודש יולי 2014, וכי קבינט ממשלת נתניהו לא דן מעולם באיום המנהרות עד מבצע צוק איתן. הרמטכ"ל לשעבר גנץ צפוי לספוג ביקורת על הערכות צבאיות שסיפק לקבינט.

 

בשבועות האחרונים פעל ראש הממשלה נמרצות בניסיון לרכך את הביקורת החריפה שמופיעה בדו"ח. בין היתר, נתניהו נפגש עם שפירא ועם אנשי משרדו על מנת לנסות ולהסביר את הנזק שעלול לגרום הדו"ח אם יתפרסם בגרסתו הנוכחית.

 

גורמים שקראו את טיוטת הדו"ח אמרו ש"מדובר בדו"ח חמור בהרבה מדו"ח וינוגרד שניתח את כשלי מלחמת לבנון השנייה". גורמים פוליטיים הוסיפו כי דו"ח המבקר הוא פצצה פוליטית מתקתקת שתציג את מבצע צוק איתן ככישלון חמור "אפילו יותר ממלחמת לבנון השנייה". לדבריהם, הדו"ח יחשוף ששום דבר לא השתנה והלקחים לא נלמדו.

 

בסביבת נתניהו כבר מכינים תרופה למכה וטוענים כי מדובר ב"דו"ח לא רציני של מבקר לא רציני". מקורבי ראש הממשלה דחו על הסף את הממצאים וטענו: "המבצע נוהל בשקיפות והסתיים בהצלחה, כל היתר אלו השמצות". עוד טענו בסביבת ראש הממשלה כי הקבינט התכנס פעמים רבות, כולל ספציפית לדיון באיום המנהרות. 

 

גורמים בסביבת יעלון היו לא פחות תקיפים: "מדובר בטיוטה שערורייתית - מהדלפתה טרם התייחסות המבוקרים ועד המידע שנכתב בה, שאינו מחובר למתרחש. העובדות בטיוטה אינן מדויקות, ומי שכתב אותה אינו מבין מהי מערכת קבלת החלטות וכיצד פועל קבינט. בעניין המנהרות, גם כאן הדו"ח מנותק מהמציאות. מדינת ישראל מתעסקת עם נושא המנהרות ומקדישה לו משאבים ניכרים כבר שנים ארוכות. מי שטוען שלא הכיר את האיום ואת ההתעסקות בו משקר את הציבור. הטיוטה רצופה באי דיוקים,  ולוקה בחוסר הבנה של הפעילות ושל המערכת".

 

האיום התת-קרקעי עלה לכותרות גם היום, לאחר שבפעם השנייה תוך חודש נחשפה בגבול הרצועה מנהרה התקפית שחמאס חפר לכיוון שטח ישראל. עומקה של המנהרה כ-28 מטרים, והיא התגלתה לא רחוק מהמנהרה שנחשפה בשטח ישראל בחודש אפריל.


פורסם לראשונה 05/05/2016 22:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
נתניהו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים