שתף קטע נבחר

צה"ל חשף מנהרה שנייה בשטח ישראל, ירי הפצמ"רים נמשך

חודש אחרי חשיפת המנהרה בשטח אשכול גילו כוחות צה"ל בסמוך מנהרה נוספת בעומק של 28 מטרים. לאחר חשיפת המנהרה נורו משטח הרצועה שתי פצצות מרגמה, טנקים השיבו אש. ביממה האחרונה: 8 פצמ"רים מעזה, כמו מספר השיגורים מתחילת השנה

 

  

בפעם השנייה תוך חודש - עוד מנהרה התקפית של חמאס נחשפה לכיוון שטח ישראל: צה"ל חשף הבוקר (יום ה') מנהרת טרור התקפית חדשה, חוצת גבול, בדרום רצועת עזה. הכוחות פועלים בשטח על מנת לחקור את התוואי שלה בימים הקרובים ולהשמידה.

 

בצהריים התפוצצו שתי פצצות מרגמה באזור הגדר. איש לא נפגע. טנקים השיבו אש לעבר עמדות ארגוני הטרור הפלסטיניים. חמאס ירה ביממה האחרונה שמונה פצמ"רים - כמות הזהה לכלל השיגורים מהרצועה שנפלו בשטח ישראל מתחילת השנה עד אתמול. במהלך 2015 נפלו בשטח ישראל 28 פצמ"רים ורקטות שנורו מהרצועה.

 

במקביל, צו שטח צבאי סגור הוצא לכל מרחב המנהרה החדשה מכביש 232 עד לגדר הגבול, ובכללו יישובים במועצה האזורית אשכול שהגישה אליהם מותרת רק לתושביהם. עומקה של המנהרה כ-28 מטרים, והיא התגלתה לא רחוק מהמנהרה ההתקפית שנחשפה בשטח ישראל בחודש אפריל. כוחות צה"ל ממשיכים לפעול במוקדים נוספים בגבול הרצועה על מנת לאתר מנהרות נוספות. לפי דיווח פלסטיני, כלים צבאיים נכנסו לצפון הרצועה, מזרחית לבית חאנון, במרחק של עשרות מטרים מהגדר.

המנהרה שנחשפה הבוקר (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
המנהרה שנחשפה הבוקר(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

בימים האחרונים חלה הסלמה בגזרת גבול רצועת עזה ברקע הפעילות של צה"ל לאיתור מנהרות התקפיות. אתמול נורו שש פצצות מרגמה לעבר כוחות צה"ל שפעלו בקרבת גדר הגבול. בכל המקרים לא היו נפגעים או נזק בצד הישראלי. צה"ל הגיב בירי פגזים מטנקים לעבר עמדות צבאיות של חמאס. במקביל, חיל האוויר תקף אמש והלילה יעדים של חמאס ברצועה.  

 

גורם בכיר בצה"ל אמר כי "אנו נערכים גם למצב שבו תהיה הידרדרות. מאמץ איתור המנהרות הוא מרכזי בצבא. מדובר בהפרת ריבונות תת-קרקעית לשטחה של מדינת ישראל ונפעל נגדה. אנו לא יודעים עדיין מתי המנהרה הבוקר נחפרה, לפני או אחרי צוק איתן, אך המנהרה נמצאה תקינה. אנו רואים הצלחה במאמץ הטכנולוגי, המודיעיני והמבצעי שאנו משקיעים נגד המנהרות. ייתכן שחמאס ירה ביממה האחרונה כי חשב שאנו מתחילים לקחת לו את הנכס הזה". הגורם ציין כי הטענה של חמאס על השגת הפסקת אש הלילה אינה נכון ולא מוכרת בישראל.

 

חיילי צה"ל בגבול הרצועה (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
חיילי צה"ל בגבול הרצועה(צילום: רועי עידן)

אתמול: עשן מיתמר בשכונת סג'עייה בעזה ()
אתמול: עשן מיתמר בשכונת סג'עייה בעזה

ראש מועצת אשכול, גדי ירקוני, אמר בעקבות חשיפת המנהרה השנייה כי "אין לי ספק שגילויה המקדים של המנהרה הנוספת הוא הוכחה נוספת לפריצת הדרך המבצעית והטכנולוגית של הצבא בהתמודדות עם איום המנהרות. אני מברך את צה"ל ואת מערכת הביטחון שהעמידו את הסוגיה בראש סדר העדיפויות. מאז 'צוק איתן' אנו עדים לפעילות האינטנסיבית של הצבא לסיכול האיום, והיום אנחנו רואים את התוצאות של אותה פעילות מאומצת עם גילוי ונטרול המנהרה הנוספת".

 

ירקוני אמר עוד כי "אנו לקראת יום העצמאות ה-68 למדינת ישראל, שעומד השנה בסימן גבורה אזרחית. אני מצדיע לתושבי אשכול ועוטף עזה על הרוח האיתנה והחוסן הקהילתי שהם מפגינים 15 שנים ברציפות. על אף המציאות הביטחונית המורכבת, ממשיכים התושבים להצמיח את היישובים ולקיים חיי קהילה עשירים ומשגשגים".

העבודות לחשיפת מנהרות בגבול הרצועה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
העבודות לחשיפת מנהרות בגבול הרצועה(צילום: דובר צה"ל)

בתחילת אפריל הצליחו כאמור כוחות צה"ל לאתר בעזרת אמצעים טכנולוגיים מנהרה התקפית שנחפרה לפי רוב ההערכות אחרי מבצע צוק איתן.

 

הפיר התגלה בשטח ישראל כמה עשרות מטרים מגדר הגבול מאזור מרכז רצועת עזה, באזור השייך למועצה האזורית אשכול, אך לא בסמיכות ממשית ליישובים. לפי ההערכות במערכת הביטחון, המנהרה יועדה לשמש ביום פקודה לפיגוע אסטרטגי שיכלול החדרה של עשרות לוחמי היחידה המובחרת של חמאס - "נוכבא".

 

מאז חשיפת המנהרה הראשונה נערכה במרחב הפתוח שבין כיסופים לכרם שלום פעילות מבצעית נרחבת של כוחות הנדסה ולוחמים מיחידות מיוחדות של צה"ל כדי להשמידה. הפעילות התרחשה משני צדי הגבול, והפלסטינים בעזה דיווחו על אודותיה, אך חמאס נמנע מלהפעיל את המנהרה או לנקוט צעד התקפי אחר נגד צה"ל. זאת חרף הערכות בישראל שלפיהן חמאס ידע בימים האחרונים שצה"ל חשף וסיכל את המנהרה. 


פורסם לראשונה 05/05/2016 12:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
המנהרה שנחשפה הבוקר
צילום: דובר צה"ל
מומלצים