שתף קטע נבחר

האדון הראשון או המהגרת? בני הזוג של המועמדים

נשיא לשעבר או דוגמנית בדימוס? הגבר שמעורב בקריירה של אשתו או האישה שמתרחקת מפוליטיקה? יליד ארקנסו או ילידת סלובניה? הסקסופוניסט או מעצבת התכשיטים? ביל קלינטון ומלניה טראמפ - אחד מהם יגיע לבית הלבן

הסערה סביב הנאום המועתק של מלניה טראמפ בוועידה הרפובליקנית מראה את החשיבות שמייחסים בארה"ב לבני הזוג של המועמדים בבחירות. האמריקנים בוחרים לא רק במועמד, אלא גם באדם שחי איתו ונואם באסיפות הבחירות.

 

שני המועמדים במרוץ לבית הלבן הם הפכים גמורים בסגנון ובמה שהם מייצגים. הסקרים מראים שרבים מהאמריקנים יצביעו לאחד מהם רק בגלל שהם שונאים את המועמד השני. אם נבחן את בני הזוג של הילרי קלינטון ודונלד טראמפ נראה שגם כאן ההבדל מעולם לא היה גדול יותר.

 

בצד הדמוקרטי נמצא נשיא לשעבר, שמעורב מאוד בקמפיין הבחירות של אשתו ויכול להיות "האדון הראשון" בבית הלבן. האיש ששווה לאשתו הרבה קולות, אבל גם מסבך אותה ומזכיר לאמריקנים את הסקנדלים המשותפים שלהם כשהיה נשיא. בצד הרפובליקני – המהגרת שנשואה לאויב המהגרים, דוגמנית לשעבר שמשתדלת להתרחק מפוליטיקה, דמות חידתית שהוזעקה לקמפיין של בעלה ברגע של משבר. אלו הם ביל קלינטון ומלניה טראמפ.

 

ביל קלינטון

ביל נולד ב-1946 בארקנסו, ועבר ילדות קשה עם אב חורג אלים ושתיין. את קריירת הסקסופון שטיפח בתיכון זנח לטובת הרצון להיכנס לחיים הציבוריים. הוא הכיר את הילרי בלימודי המשפטים באוניברסיטת ייל ב-1971. "שנינו רצינו לראות תערוכה בגלריה של ייל אבל בגלל שביתה המוזיאון היה סגור", נזכרת הילרי בדייט הראשון. "ביל החליט שאנחנו נוכל להיכנס אם נציע לאסוף את הפסולת שהצטברה בחצר הגלריה. זאת הייתה הפעם הראשונה שראיתי את יכולת השכנוע שלו. היה לנו את כל המוזיאון לרשותנו".

הילרי וביל, בתמונה מהאלבום המשפחתי ()
הילרי וביל, בתמונה מהאלבום המשפחתי

השניים נישאו ב-1975. ב-1978, כשהיה בן 32, נבחר למושל ארקנסו ושנתיים אחר כך נולדה בתם היחידה צ'לסי. ב-1992 נבחר קלינטון לנשיאות. בשמונה שנותיו בתפקיד היה אחד הנשיאים האהודים ביותר שידעה ארה"ב, למרות סקנדלים רבים שבחלקם הייתה מעורבת הילרי. הגברת הראשונה הילרי והנשיא ביל שימשו השראה לבני הזוג אנדרווד הדורסניים ב"בית הקלפים". על הסדרה אמר ביל: "99% ממה שמופיע בה נכון. האחוז שלא נכון? אי אפשר להעביר חוק חינוך כל כך מהר".

 

כבר בקמפיין הבחירות הראשון של ביל התפוצץ רומן שניהל מחוץ לנישואים. ג'ניפר פלאוורס סיפרה שהשניים היו בקשר אינטימי במשך 12 שנים, והיא הייתה האחרונה להביך את הקלינטונים. המפורסמת שבהן היא כמובן מוניקה לווינסקי. סקנדלים אחרים וצהובים פחות חשפו את מעורבותה הגדולה של הגברת הראשונה בשלטון.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

בפרשת טראוולגייט ב-1993 פוטרו שבעה עובדים במשרד הנסיעות של הבית הלבן, והחשד היה שהסיבה היא לאפשר למקורבים של ביל והילרי להשתלט על עסקי הנסיעות בבית הלבן. באותה שנה שם קץ לחייו וינס פוסטר, יועץ של קלינטון שהיה מעורב בפרשה. אחרי מותו התפתחו תיאוריות קונספירציה שטענו שהוא נרצח, טענות שנשללו בתום חקירה מקיפה.

 

שלוש שנים אחר כך נחשף כי הבית הלבן השיג בניגוד לחוק גישה למאות מסמכים של ה-FBI על עובדים לשעבר, כולל בכירים רפובליקנים. גם כאן התפתח חשד נגד הילרי, בטענה שרצתה שתהיה לה גישה למסמכים. שנתיים אחר הסתבך ביל בפרשת לווינסקי, הואשם בהתנהגות בלתי הולמת ולבסוף זוכה. קלינטון התנצל וזכה בתמיכת הציבור.

ריצת בוקר, 1995 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ריצת בוקר, 1995(צילום: רויטרס)

 

שמם של הקלינטונים נקשר אז גם בפרשת שחיתות בתקופה שביל היה מושל ארקנסו, עסקת מקרקעין לא כשרה שכונתה פרשת Whitewater. הסקנדל האחרון, כשעזב את לשכת הנשיאות, עסק בשמירת מתנות בשווי 190 אלף דולר שיועדו לבית הלבן ולא לזוג. להילרי מייחסים תפקיד מכריע בפעילות הפוליטית של בעלה ובניהול הממשל בוושינגטון. בשלהי כהונתו הודיעה על כניסתה לפוליטיקה.

 

קלינטון נשאר מעורב בשנים שאחרי נשיאותו, והיה מבקר חריף של ממשל ג'ורג' בוש. ב-2001 החל לקדם באופן גלוי את מעמדה הפוליטי של הילרי. ב-2008 התגייס במלוא הכוח לקמפיין של רעייתו, שהפסידה בפריימריז לברק אובמה. רבים חשבו אז שביל היה מעורב יותר מדי במרוץ של קלינטון ובעיקר הזיק לה, בין השאר בעקבות פליטות פה שלטענת צוות הקמפיין של אובמה היו גזעניות. את ביקורו בארץ בשנה שעברה ליוו כתבות על מעורבותו בחברת נובל אנרג'י. החברה הכחישה שהוא לוביסט שלה.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

מקבל את מדליית החירות מאובמה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
מקבל את מדליית החירות מאובמה(צילום: MCT)
 

מוניקה לווינסקי (צילום: ענת מוסברג) (צילום: ענת מוסברג)
מוניקה לווינסקי(צילום: ענת מוסברג)

רבים מהאמריקנים מאמינים שהזוג קלינטון מגיע כעסקת חבילה. העובדה שהיה נשיא אהוד מעניקה להילרי נקודות זכות, בין השאר בקרב השחורים שבעידן שלפני אובמה כינו אותו "הנשיא השחור הראשון". לאחרונה אמר קלינטון כי הוא יסייע לאשתו "בכל מה שתבקש" כשתיבחר לנשיאות, והדגיש שהוא מעדיף לטפל בנושאים כלכליים. המגמה שמסתמנת כרגע היא שהוא יהיה אחד מיועציה הכלכליים אם תיבחר.

 

"הוא יודע איך להחיות את הכלכלה", אמרה הילרי על בעלה בכנס בחירות במאי. היא כבר הבהירה בעבר שכשתיבחר ביל "לא יסדר פרחים בבית הלבן" והזכירה שנסע לצפון קוריאה ב-2009, כשהייתה בתפקיד מזכירת המדינה, כדי לשחרר שני אמריקנים. "אין לדעת מתי אזדקק לעזרתו", אמרה.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

הילרי, ביל וצ'לסי (צילום: AP) (צילום: AP)
הילרי, ביל וצ'לסי(צילום: AP)

בקרב הצעירים הדמוקרטים שמעדיפים את ברני סנדרס, או אצל הרפובליקנים שמאסו בממסד והולכים עם טראמפ, נחשב הזוג קלינטון למייצגי הפוליטיקה הישנה, המושחתת והלא-אמינה של וושינגטון. סוגייה רגישה יותר היא הטענות על הטרדות מיניות ויחסים מחוץ לנישואים, שצצו לאורך כל הקריירה הפוליטית של הנשיא לשעבר. את נאום הניצחון שלה בפריימריז הקדישה קלינטון לדרך שעברו הנשים בארה"ב עד הרגע שבו אישה מובילה מפלגה גדולה בבחירות לנשיאות. היא הזכירה בנאום את אמה, בתה ונכדתה, ונמנעה מלהזכיר את ביל.

 

במטה הבחירות של טראמפ, שנואש להגדיל את מספר המצביעות אחרי שלא פעם התבטא במיזוגניות, לא מהססים לתקוף את הקלינטונים על שערוריות המין של ביל. טראמפ כינה את קלינטון "אנס" ואמר שהילרי אפשרה לו לבגוד בה, כשהוא מתכוון בעיקר לפרשת לווינסקי. "הילרי פגעה בנשים רבות שנוצלו על ידי בעלה. היא מגעילה באופן שלא ייאמן", אמר טראמפ. על הנשיא לשעבר אמר: "הוא ניצל נשים יותר מכל אדם אחר בהיסטוריה".

 

מלניה טראמפ

ב-1825 נבחר ג'ון קווינסי אדאמס לנשיאות ארה"ב. רעייתו, לואיזה, הייתה אשת הנשיא הראשונה שלא נולדה בארה"ב. היא נולדה בלונדון לאם בריטית ואב אמריקאי. אם טראמפ יצליח לזכות במרוץ לנשיאות תהיה מלניה השנייה בקטגוריה הזו. סיפורה מתחיל בעיירה סבניצה בסלובניה, שם נולדה ב-1970 למשפחת קנאבס.

 

לפי צוות הקמפיין של טראמפ מלניה החלה לדגמן כבר בגיל חמש, וגדלה בבית אמיד יחסית עם אב שהיה מנהל בחברת מכוניות ואם מעצבת אופנה. הביוגרפיה הסלובנית מספרת שהוריה היו אנשים פשוטים. האב מכר חלקי מכוניות ואמה עבדה במפעל לבגדי ילדים. עוד מספרים שאביה היה חבר במפלגה הקומוניסטית – טענה שצוות הקמפיין של טראמפ מקפיד להכחיש.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מלניה בשנות הדוגמנות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מלניה בשנות הדוגמנות(צילום: רויטרס)
חייה של מלניה השתנו בגיל 16 כשצלם אופנה הבחין בה מחוץ לתצוגת אופנה בלובליאנה. תמונות הניסיון שצילם היו תחילתה של קריירת דוגמנות באיטליה ובהמשך בארה"ב. ב-1998, במסיבה בניו יורק, היא פגשה את דונלד טראמפ. "הגעתי עם דייט אבל היה לנו קליק מהרגע הראשון. לא נתתי לו את מספר הטלפון שלי, אבל ביקשתי את שלו. הוא הקסים אותי", סיפרה על הפגישה הראשונה.

 

דונלד ומלניה התחתנו אחרי שבע שנים. בין האורחים בחתונה היו הקלינטונים. שנה אחר כך נולד בנם ברון. באותה שנה קיבלה מלניה אזרחות אמריקאית. בשנים האחרונות מלניה זנחה את הדוגמנות ופנתה לעסקים ולעיצוב. היא מעצבת שעונים ותכשיטים. ככל שגדלים הישגיו של טראמפ בפריימריז מתמלאת העיירה הסלובנית בת 5,000 התושבים תיירים ועיתונאים זרים. המקומיים, שלא עוקבים בעניין רב אחרי המרוץ לנשיאות, מכנים אותם "טראמפרים".

 

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
  

 

העיתונאים מנסים לברר פרטים על חייה של מלניה, שנחשבת בארה"ב לדמות חידתית גם בגלל ביוגרפיה משפחתית מעורפלת. עד אפריל נדיר היה לשמוע אותה מדברת על המרוץ של בעלה. כשהייתה מתבטאת בנושא הייתה מתייחסת להקשר הזוגי ופחות לפוליטי. "אני אמא במשרה מלאה. החלטתי לא להיות בקמפיין יותר מדי, ואני תומכת בבעלי במאה אחוז", היא אמרה.

 

באפריל, לקראת פריימריז בוויסקונסין, נקלע טראמפ למשבר בעקבות התבטאויות בעייתיות בנוגע להפלות. מלניה, שבקושי הופיעה עד אז באסיפות בחירות, נקראה לדגל ומאז היא פעילה יותר בקמפיין. במהלך הוועידה הרפובליקנית הובכה כשנשאה נאום שהועתק מדבריה של מישל אובמה ב-2008. הסערה סביב הנאום המועתק הכעיסה אותה. "היא מיואשת, היא הרוסה", סיפר אדם שמקורב למשפחת טראמפ. "היא מרגישה שהקמפיין לא שמר עליה ולא הגן עליה".

 

רשת NBC דיווחה כי מלניה מלכתחילה לא רצתה מלניה לשאת את הנאום בוועידה הרפובליקנית. היא לא מרגישה בנוח מול קהל גדול, היא ביישנית, וכבר בתחילת הקמפיין הודיעה כי היא רוצה להיות מאחורי הקלעים ולהתמיד בתפקיד. אלא שהמשפחה שלה לחצה עליה וכך גם אנשי הקמפיין של בעלה. הם כולם העריכו שרק היא תוכל להפוך את דמותו המוחצנת והתוקפנית של טראמפ לאנושית יותר.

 

עוד קודם נשאלה מלניה בין השאר על דבריו של דונלד בנוגע למהגרים. "הוא התחיל דיון שאיש אחר לא ניהל לפניו", הדגישה ואמרה שהכללים צריכים להיות ברורים. מעולם לא חשבתי להישאר כאן בלי מסמכים, אני הולכת לפי החוק", התייחסה לסיפור האישי שלה. מלניה הבהירה ש"דונלד הוא לא היטלר, ורוצה לעזור לאמריקה", והדגישה שבעלה "לא שונא נשים". במהלך הקמפיין היא מקפידה להדוף הערות סקסיסטיות של עיתונאים. "אני לא רק יפה. אני חכמה, יש לי מוח, אני אינטליגנטית", השיבה ללועגים לה.

 

מלניה אומרת שאת דעותיה הפוליטית היא שומרת לעצמה, ומדברת עליהן רק עם דונלד. כבר ב-1999, כשטראמפ שקל לרוץ לנשיאות, היא נשאלה איזו גברת ראשונה היא תהיה. מלניה השיבה שהיא תהיה גברת "מסורתית", כמו ג'קלין קנדי ובטי פורד. "אני אתמוך בו", סיפרה. "אני בוחרת לא להיכנס לפוליטיקה, זאת העבודה של בעלי". למלניה אין שום כוונה לזנוח את עבודתה היום-יומית גם אם תהיה הגברת הראשונה. "אני עדיין חושבת על העסקים שאני מנהלת ואין לי כוונה לזנוח אותם".


פורסם לראשונה 12/07/2016 12:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אחד מהם יישב בבית הלבן בינואר 2017. מלניה טראמפ וביל קלינטון
צילום: רויטרס
מומלצים