שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הצעת חוק "תיירות מרפא": לא תפגע יותר בחולים ישראלים

  שרי הבריאות והתיירות גיבשו הצעת חוק שאמורה לשמור על המטופל הישראלי ולמנוע מהטיפול בתיירים מחו"ל לפגוע בחולה הישראלי. בעבר הועברה ביקורת נוקבת על כך שמטופלי תיירות מרפא מקבלים עדיפויות בתורים ניתוחים וגורמים אף לדחיית טיפול בישראלים

  המטופל הישראלי יקבל קדימות: הצעת חוק תיירות מרפא, אותה גיבשו שרי הבריאות והתיירות, תביא לסיום אי הסדרים בתחום שגרמו לא אחת לדחיית טיפולים ממטופלים ישראלים ולמתן עדיפות לתיירות המרפא המביאה להכנסות גבוהות לבית החולים.

   

  תיירות מרפא היא שם כינוי לשירותי רפואה המוענקים תמורת סכומים גבוהים לתיירים מחו"ל, מרביתם מארצות מזרח אירופה הנהנים משרותי הרפואה הגבוה בישראל ומטכנולוגיה מתקדמת שאינה מצוייה במקומות רבים בחו"ל.

   

  תיירות המרפא אמנם הביאה להכנסות כלכליות גבוהות מאוד לבית החולים, אבל לצידה התרחשו אי סדרים שגרמו למתן עדיפות לתיירים על פני המטופל הישראלי. בחלק מהביקורת שהועברה על התיירות המרפא, נשמעו טענות כי ניתוחים לישראלים בוטלו או נדחו, מטופלים נדרשו לעבור מבית חולים אחד למשנהו בשל מחסור במיטות אישפוז או במנתחים, ושינוי שעות טיפול של מטופלים ישראלים.

   

  למנוע פגיעה בחולים הישראלים

  מטרת הצעת החוק שנועדה להסדיר את תיירות המרפא, היא למנוע פגיעה בטיפול המוענק לחולה הישראלי ואף לשפרו, להבטיח כי ההכנסות מפעילות זו יופנו לא רק לכיסו של המנתח או הרופא אלא גם לטובת השקעה במערכת הבריאות הציבורית, והבטחה כי הטיפול המקצועי והאתי לתייר הרפואי יתבצע ע פי כללים מוסדרים שיגנו עליו.

   

  כבסיס להסדרת עיסוקם של סוכני התיירות רפואית, קובעת עוד הצעת החוק כי יוקם מרשם לסוכני תיירות רפואית. על סוכנים אלה תהיה חובה על שמירת סודיות רפואית, הסדרת הטיפול בכתב של הרישום וטיפול, איסור על התניית מתן שירות תיווך בתיירות רפואית ברכישת שירותים נוספים, חובת זיהוי עם תג של הסוכן הרפואי ואיסור יצירת קשר עם רופאים שלא דרך ההנהלה.

   

  סדר בתחום תיירות המרפא

  שר הבריאות יעקב ליצמן אמר כי: "הצעת החוק תעשה סדר בתחום התיירות הרפואית ותתרום הן למערכת הבריאות והן לתיירות בישראל. מצד אחד אנו מבקשים לקיים תיירות רפואית, תוך הבטחת טיפול ראוי ומקצועי בתיירים, ומצד שני נוודא כי תיירות רפואית לא תבוא על חשבון המטופל הישראלי וכי ההכנסות ממנה יופנו לחיזוק המערכת הציבורית".

   

  שר התיירות יריב לוין אמר כי: "העיסוק בתחום התיירות הרפואית לישראל הפך בשנים האחרונות לתעשייה ענפה המכניסה לישראל מטבע חוץ רב, ומהווה מקור משמעותי למסים, תעסוקה, וכן אפיק גיוס משאבים מהותי למערכת הבריאות. הסדרה חוקית נכונה של התחום יש בה כדי לתרום לענף התיירות כולו, הן בהגדלת מספרי התיירים הנכנסים לישראל והן בשיפור תדמיתה של ישראל והצגת פניה היפות והמתקדמות בעולם".

   

  משרדי הבריאות והתיירות הפיצו להערות את הצעת החוק ולאחר קבלת הערות הציבור ומשרדי הממשלה השונית, תקודם הצעת החוק במסלול החקיקה.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  להסדיר את תיירות המרפא
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים