שתף קטע נבחר

הבית הלבן בהודעה דרמטית: מתנגדים להגדלת הסיוע לישראל

הבית הלבן בהודעה חריגה: מתנגד להחלטת הקונגרס על תוספת 455 מיליון דולר למימון מערכות הגנה מפני טילים ובהן כיפת ברזל, שרביט קסמים וחץ 3. במכתב של הבית הלבן לקונגרס נאמר כי יועצי הנשיא יכולים להמליץ על וטו אם הקונגרס יאשר את הסיוע. ברקע: המגעים בין אובמה לנתניהו על הסכם סיוע חדש

המאבק מאחורי הקלעים על תקציב הסיוע האמריקני לישראל נחשף לעיני כול: הבית הלבן הודיע אמש (יום ג') כי הוא מתנגד לתוספת של 455 מיליון דולר למימון הגנת ישראל מפני טילים. ההתנגדות הוצגה במכתב לקונגרס המתייחס לבקשה להגדלת הסיוע למערכות להגנה מפני טילים.

 

המכתב לקונגרס המשתרע על שישה עמודים נשלח בעקבות החלטת הקונגרס על הגדלת הסיוע, ועל רקע העימות בין ממשל אובמה לממשלת נתניהו על הסכם סיוע חדש ורב-שנתי. במכתב נאמר כי יועצי הנשיא יכולים להמליץ לו להטיל וטו אם הקונגרס יאשר את החריגה. בחלק הנוגע לישראל בהודעה של הבית הלבן נאמר כי "הממשל מתנגד לתוספת של 455 מיליון דולר לתקציב שנת הכספים 2017 לרכש ישראלי להגנה מפני טילים ולשיתוף פעולה בתוכניות מתקדמות". מנגד, בממשל דווקא התנגדו לקיצוץ 324 מיליון דולר מתקציב שנת הכספים הקרובה עבור תוכניות הגנה מטילים אמריקניות.

 

כיפת ברזל. ישראל מבקשת: מימון מערכות ההגנה - חלק אינטגרלי מההסכם (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
כיפת ברזל. ישראל מבקשת: מימון מערכות ההגנה - חלק אינטגרלי מההסכם(צילום: הרצל יוסף)
 

 

 

באיפא"ק, השדולה למען ישראל בוושינגטון, הביעו דאגה מהתנגדות הבית הלבן להגדלת הסיוע לישראל: "אנחנו מאוכזבים מהחלטת הבית הלבן ומהטחת הביקורת בקונגרס בשל מימון הגנת ישראל מפני טילים, וזאת על בסיס מפלגתי. תוכניות החץ, שרביט קסמים וכיפת ברזל קריטיות עבור הגנתה של ישראל מפני מערך הולך וגדל של איומי טילים, ותורמות גם להגנתה של ארה"ב מפני טילים".

 

למעשה, ישראל מבקשת לראשונה שמימון מערכות ההגנה מפני טילים יהיה חלק אינטגרלי מהתקציב הרב-שנתי. המשמעות היא תוספת של מאות מיליונים לסיוע באופן שיביא את כל הסיוע הצבאי האמריקני למסגרת של כ-40 מיליארד בעשור הבא - אם אכן יתקבלו דרישות ישראל. בעשור האחרון קיבלה ישראל מדי שנה עוד מאות מיליונים מהממשל ובעיקר מהקונגרס למימון מערכות הגנה מפני טילים, כיפת ברזל, שרביט קסמים וחץ 3. בשנים האחרונות אישר הקונגרס כ-600 מיליון דולר כמימון לאותן מערכות מדי שנה, הרבה מעבר ל-150 המיליונים שהציע להעניק ממשל אובמה. 

 

המימון הזה למערכות ההגנה לא יהיה חלק ממזכר ההבנה שיסתיים בעוד שנתיים, וכעת מבקשת ישראל להכניס את המימון הזה לבסיס התקציב כך שיהפוך לחלק מהסיוע. גורמים רשמיים ציינו בחודש שעבר כי האמריקנים הציעו לישראל סיוע צבאי שינוע בין 3.4 ל-3.7 מיליארד דולר לשנה (לעומת 3.1 מיליארד שישראל מקבלת כיום). אם ישראל תבטיח שלא תפנה לקונגרס לבקש תוספות, הממשל יעניק מראש סכום המתקרב ל-4 מיליארד דולר בשנה. אם ישראל תעמוד על זכותה לפנות לקונגרס, הממשל יפחית סכום זה ויעמידו על 3.4 עד 3.7 מיליארד. 

אובמה ונתניהו. מאבק מאחורי הקלעים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אובמה ונתניהו. מאבק מאחורי הקלעים(צילום: רויטרס)

בנוסף, ארצות הברית מתנה את הגדלת הסיוע הביטחוני לישראל במסגרת ההסכם לעשור הבא בכך שהכסף ישמש רק לרכש בתעשיות האמריקניות ושישראל לא תוכל לעשות שימוש בתקציב הסיוע לרכש בתעשיות הביטחוניות הישראליות.

 

במרס האחרון הגיע לביקור בישראל סגן נשיא ארה"ב, בניסיון לשכנע את ראש הממשלה בנימין נתניהו לחתום על מזכר ההבנות שיבטיח סיוע ביטחוני לישראל לעשר שנים נוספות. ביידן ניסה לקדם את הנושא ולהבהיר לנתניהו כי עדיף לו לחתום על המזכר עוד בכהונתו של ברק אובמה כנשיא, ולא לחכות ליורשו - הילרי קלינטון הדמוקרטית או דונלד טראמפ הרפובליקני.עם זאת, הצדדים עדיין לא הצליחו להגיע לסיכום סופי על מזכר ההבנות, שאמור להחליף את המזכר הקודם שנחתם ב-2007.

 

שגריר ישראל בארצות הברית לשעבר, ח"כ מייקל אורן, התייחס בראיון לאולפן ynet להודעת הבית הלבן ואמר כי יש לראות אותה בהקשר הנכון של "מריבה בין הקונגרס לבית הלבן סביב תקציב הביטחון של ארה"ב". לדבריו, הנשיא אובמה מעוניין "לקבע מורשת בתום שתי קדנציות עם חידוש ההסכם".

 

השגריר לשעבר הוסיף ואמר כי "הפומביות היא מצערת, אבל זה המשך של דפוס שקיים כבר כמעט שמונה שנים. אני תמיד אומר שעדיף שאם יש לנו חילוקי דעות, ויש לנו חילוקי דעות, סביב הנושא המדיני והנושא האיראני, עדיף תמיד שחילוקי הדעות יישארו תמיד מאחורי הקלעים ולא לפני". 

 

אובמה סיכל מחטף בקונגרס

פרשננו לענייני צבא וביטחון רון בן ישי מציין כי ההתנגדות של הבית הלבן לתקציב הנוסף שהקונגרס החליט עליו הוא חלק מהמאבק בין נתניהו לאובמה על הסיוע הביטחוני. כזכור, אחד התנאים שהציב אובמה ונתניהו מסרב לקבל הוא שישראל לא תבקש מהקונגרס תקציבים נוספים לסיוע הביטחוני שתקבל במשך 10 שנים, בהסכם הבא. אוהדי ישראל בקונגרס, כנראה על פי בקשה מירושלים, ניסו לבצע מחטף והבית הלבן סיכל זאת - וזהו חלק מהמחיר שאנחנו משלמים עבור נאום נתניהו בקונגרס בנסיון לעצור את עסקת הגרעין עם איראן.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון
חץ 3. המימון לא יוגדל?
צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון
מומלצים