שתף קטע נבחר

נתניהו: מעריך את תרומתה של ארצות הברית

על רקע הודעת הבית הלבן כי יתנגד לתוספת סיוע לישראל, נפגש היום ראש הממשלה עם הצוות האמריקני לדיאלוג אסטרטגי עם ארה"ב. בכנס לזכר אלטלנה אמר נתניהו: "העולם התרבותי חייב להתייצב מול הטרור בעוז ולהנחיל לו תבוסה ניצחת"

 

 

 

דורי גולד ויעקב נגל בפגישה עם הצוות האמריקני, היום (צילום: חיים צח, לע״מ) (צילום: חיים צח, לע״מ)
דורי גולד ויעקב נגל בפגישה עם הצוות האמריקני, היום(צילום: חיים צח, לע״מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אחר הצהריים (יום ה') בעקבות פגישה עם הצוות האמריקני לדיאלוג האסטרטגי בין ישראל לבין ארצות הברית: "אני מאוד מעריך את תרומתה של ארצות הברית אבל אני מאמין מעל לכל שעלינו להיות מסוגלים להגן על עצמנו בכוחות עצמנו". נתניהו דיבר בטקס הזיכרון לאלטלנה, כמה שעות אחרי שנפגש עם סגן מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן.

 

"עם הטרור אין פשרות. העולם התרבותי חייב להתייצב מולו בעוז ולהנחיל לו תבוסה ניצחת", אמר נתניהו בטקס בתל אביב. "אני בא עכשיו מפגישה חשובה עם הצוות האמריקני לדיאלוג האסטרטגי בין ישראל לארצות הברית ואני יכול לומר שהאווירה הייתה חיובית ביותר, עניינית, טובה מאוד. כשותפים לברית איתנה דנו שם באיומים הרבים באזור ובפתרונות מול האיומים הללו. כתלמידו של ז'בוטינסקי וגם של מנחם בגין  אנחנו נמשיך לדבוק בתפיסת "קיר הברזל" וניאבק במבקשי רעתנו כשאנחנו מאוחדים, אזרחים גאים במדינתנו הדמוקרטית, המתקדמת, המשגשגת".

 

הנשיא ריבלין וראש הממשלה נתניהו בטקס לזכר אלטלנה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הנשיא ריבלין וראש הממשלה נתניהו בטקס לזכר אלטלנה(צילום: מוטי קמחי)
 

בפגישה של נתניהו עם הצוות האמריקני אמר ראש הממשלה: "יש לנו ידידות מתחזקת ואני מצפה להזדמנות לדון בדרכים קונקרטיות לחזק אותה אף יותר". סגן המזכיר בלינקן ניצל את ההזדמנות כדי להביע תנחומים על ארבעת הישראלים שנרצחו בפיגוע בשרונה ואמר לנתניהו: "יש בידינו ההזדמנות היום לדון במצב באזורים שלנו, שתי המדינות שלנו עומדות בפני בעיות מורכבות ועימותים מסביב".

 

ראש הממשלה השיב: "אני חושב שזו בעיה עולמית של ברבריות משתוללת שתוקפת את כל החברות שלנו, ואני חושב שעל המדינות התרבותיות להתאחד. אמרתי זאת אתמול בפגישה עם שגרירי נאט"ו ואני אומר זאת שוב שעלינו לא רק לשתף פעולה בנושאים הנוגעים למאבק בטרור, אלא גם לשתף פעולה בתחומים אחרים של טכנולוגיה, של סחר. יש לכם כלכלה איתנה, לנו יש כלכלה איתנה ואני חושב שככל שנשתף פעולה כך ייטב לשני העמים שלנו".

 

בלינקן אמר כי "יש הזדמנות גדולה וסיכוי גדול לפתח את היחסים הבילטרליים. ואתה יודע שכלכלת ישראל יכולה לעזור לנו לשפר את המצב שלנו, ולפתח את המדינה שלנו עוד יותר". ראש הממשלה ענה לו: "אני מצפה לכך". בפגישה השתתפו בין השאר מנכ"ל משרד החוץ, דורי גולד, ויעקב נגל, מהמועצה לביטחון לאומי.

 

המפגש התקיים לאחר הודעתו של הבית הלבן ביום שלישי השבוע כי הוא מתנגד לתוספת של 455 מיליון דולר למימון הגנת ישראל מפני טילים.

 ההתנגדות הוצגה במכתב לקונגרס המתייחס לבקשה להגדלת הסיוע למערכות להגנה מפני טילים. המכתב לקונגרס המשתרע על שישה עמודים נשלח בעקבות החלטת הקונגרס על הגדלת הסיוע, ועל רקע העימות בין ממשל אובמה לממשלת נתניהו על הסכם סיוע חדש ורב-שנתי. במכתב נאמר כי יועצי הנשיא יכולים להמליץ לו להטיל וטו אם הקונגרס יאשר את החריגה. בחלק הנוגע לישראל בהודעה של הבית הלבן נאמר כי "הממשל מתנגד לתוספת של 455 מיליון דולר לתקציב שנת הכספים 2017 לרכש ישראלי להגנה מפני טילים ולשיתוף פעולה בתוכניות מתקדמות".

 

בלשכת ראש הממשלה הגיבו להודעת הבית הלבן, ואמרו כי "אין כל קיצוץ בסיוע האמריקני". לדבריהם, "מדובר בוויכוח פנימי בין הקונגרס לבית הלבן על גודל התוספת השנתית לתוכנית ההגנה מפני טילים". יום לאחר פרסום ההודעה של הבית הלבן נמסר כי שר הביטחון אביגדור ליברמן יטוס לארצות הברית בשבת הקרובה. ליברמן ייפגש עם עמיתו האמריקני אשטון קרטר וביום רביעי הבא ישתתף בטקס לגלילת ה-F-35, מטוס הקרב העתידני שנרכש על ידי חיל האוויר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
נתניהו וריבלין בטקס לאלטלנה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים