שתף קטע נבחר

זועבי: "העברת המיליונים - הודאה באשמה". טיבי: "מודל פיצוי לקורבנות הכיבוש"

ח"כ חנין זועבי שהייתה על המרמרה טוענת שהחלטת ישראל להעביר כ-21 מיליון דולר לקרובי הרוגי ופצועי המרמרה בהסכם הפיוס עם טורקיה היא "הודאה ברצח". לדבריה, "אין זכר בהסכם לסיום המצור על עזה, ולכן יש צורך בעוד משטים - וברדיפת פושעי המצור בהאג"

 

 

הסכם הפיוס בין ישראל לטורקיה יוכרז מחר (יום ב) ברומא, ובמסגרתו ישולמו פיצויים בסך כ-21 מיליון דולר למשפחות הרוגי ופצועי משט המרמרה. ח"כ חנין זועבי, שהייתה על המרמרה, אמרה כי הסכמתה של ישראל להעביר את המיליונים לטורקים מהווה "הודה ברורה באשמה. גם אם ישראל לא הכירה בכך, זוהי הודאה באשמת רצח תשעה בני אדם, פציעת עשרות, חטיפה ופעולה פיראטית בלב ים".

 

ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת צייץ בטוויטר: "מלבד הפנייה להאג, אני מעריך שמשפטנים פלסטינים רושמים לפניהם את המודל הטורקי - מדד פיצוי לקורבנות פלסטינים שנהרגו על ידי צה"ל במהלך הכיבוש". לפי ח"כ זועבי, גם היא מהרשימה המשותפת, אותה הסכמה על העברת מיליונים כפיצויים "מהווה הודאה ברדיפה שקרית רבת שנים. זו הודאה שדו"ח טירקל היה דו"ח שקרי ושרשויות המדינה ניהלו תעמולה שקרית".

 

היא מתחה ביקורת חריפה על כך שבהסכם "אין זכר להפסקת המצור על עזה", כדבריה. לדברי חברת הכנסת, "המצור הזה הורג, המצור הזה רוצח, ואותו יש להפסיק. ואת פושעי המצור צריכים לרדוף בהאג ובכל הזירות הבינלאומיות. אך בהסכם אין זכר להפסקת המצור ועל כן אין ברירה - עוד משט ועוד משט, ועוד מאבק בלתי נפסק נגד המצור, עד שישראל תבין ותודה בפשע הקדמון שהוביל לפרשיית המרמרה, עד שתסיר את המצור הפושע מעזה".

ח"כ חנין זועבי. הייתה על המשט ()
ח"כ חנין זועבי. הייתה על המשט

 

בעקבות השתתפותה של זועבי במשט, החליטה ב-2011 ועדת האתיקה של הכנסת להרחיקה מכל פעילויות המשכן עד סיום מושב הכנסת, למעט הצבעות במליאה. החקירה נגדה בנושא נסגרה "בשל קשיים ראייתיים". בעקבות השתתפות זועבי במשט היא נפסלה מלהתמודד לכנסת ה-19, אך בית המשפט העליון הפך את ההחלטה.

 

גם במערכת הפוליטית הגיבו להסכם בחריפות, בעיקר על תשלום הכסף לטורקים. "היחסים עם טורקיה חשובים לישראל, אבל נתניהו הלך רחוק מדי כשהסכים לתת חבילת 'הכל כלול' למשפחות הטרוריסטים שפגעו בחיילי צה"ל. איפה ליברמן הישן שהיה צועק עכשיו שנותנים פרס לטרור?", אמר ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני).

 

אראל מרגלית, גם הוא מהמחנה הציוני, אמר כי ההסכם מחליש את ישראל: "נתניהו שוב התקפל עם זנב בין הרגליים מול החמאס, פגע בחיילי צה״ל בלי למצמץ, והפקיר את משפחות הנעדרים. שוב מר ביטחון מחזק את הקיצונים ומחליש את ישראל. ההסכם הוא אות קין על מצחו של נתניהו. תשלום פיצויים לאנשי ארגון IHH ומתן לגיטימציה לארגון חמאס בטורקיה מוכיחים כי נתניהו וליברמן שוב עשו סיבוב על ציבור הבוחרים שלהם ומכרו את האינטרס הישראלי בזול".

 

השר לשעבר גדעון סער תקף בחריפות בחשבון הטוויטר לו את העסקה המסתמנת וכתב כי אם הפרטים נכונים, "זוהי השפלה לאומית

 והזמנה למשטים נוספים ועלילות נוספות של שונאי ישראל".

 

על פי הסכם המסתמן, ישראל צפויה לשלם, בין היתר, כ-21 מליון דולר לקרן הומניטרית טורקית שתשלם פיצויים למשפחות המרמרה - הרוגים ופצועים. "עניין זה נסגר כבר לפני שלוש שנים", אמר הגורם המדיני. "הכסף יועבר רק אחרי שיעבור חוק בפרלמנט הטורקי שהם מתחייבים לסגור את כל התביעות נגדנו, לאחר שנערמו תביעות במליוני דולרים נגד חיילי צה"ל. מה עיכב את ההסכם? הסגר על עזה והטרור מטורקיה".

 

הטורקים נסוגו מהדרישה שלהם להסרת המצור על רצועת עזה, אולם ישראל הסכימה לאפשר לטורקיה להעביר כל ציוד וסיוע הומניטרי שתרצה לרצועת עזה דרך נמל אשדוד. גורם ישראלי בכיר טען כי ליבת הסכם הפיוס עם טורקיה היא לפטור את חיילי צה"ל ומפקדיו מתביעות בבית הדין הבינלאומי בהאג. לדבריו, במסגרת ההסכם טורקיה התחייבה לכך שחמאס לא יבצע כל פעילות טרור או פעילות צבאית נגד ישראל משטח טורקיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ח"כ חנין זועבי
צילום: רויטרס
מומלצים