שתף קטע נבחר

הנשיא ורעייתו עם הוריה של שירה בנקי: "להפסיק ההסתה נגד הקהילה הגאה"

נשיא המדינה ורעייתו נפגשו עם הוריה של שירה בנקי, שנרצחה במצעד הגאווה בירושלים. לדבריו, "זכותם של כל איש ואישה להיות מי שהם עצמם, לממש את היפה שבמידות". ההורים הודו לו על "אמירה של מתינות שמאוד חסרה בהרבה מקומות"

 

נחמה ריבלין ומיקה בנקי בבית הנשיא (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
נחמה ריבלין ומיקה בנקי בבית הנשיא(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
מסר של סובלנות מבית הנשיא: "הדברים שנשמעו מפיהם של רבנים, מנהיגים ואנשי רוח הכאיבו לי מאוד. אני מבקש לשוב ולהזכיר לכולם, 'חביב אדם שנברא בצלם', אדם באשר הוא אדם ללא הבדל דת גזע ומין. אני בטוח שגם הרבנים שאליהם נושאים עיניים רבים מתלמידיהם, חלקם חברי הקהילה הלהט"בית בעצמם, ימצאו את הדרך להבהיר שאינם סבורים אחרת". כך אמר היום (א') נשיא המדינה ראובן ריבלין, בפגישה שערך יחד עם רעייתו נחמה עם מיקה ואורי בנקי, הוריה של שירה בנקי ז"ל.

 

בפגישה נכחו גם נציגי הבית הפתוח לגאווה וסובלנות בירושלים, והיא נערכה במלאות שנה להירצחה של שירה ולקראת מצעד הגאווה שייערך בירושלים בסוף השבוע הקרוב. "הבדלים פוליטיים, דתיים או על רקע נטייה מינית אינם מצדיקים אלימות והסתה. זו אינה דרכה של החברה בישראל", אמר הנשיא.  

 

לדבריו, "שירה נרצחה על זכות הביטוי של כל אישה ואיש להביע את עצמו ואת מיניותו בחופשיות. זכותם של כל איש ואישה להיות מי שהם עצמם, לממש את היפה שבמידות, לאהוב מי שהלב חפץ בו, אהבה ללא גבולות, אהבה שמותר ואפשר לבטא גם בגלוי. עלינו לקדם מרחב ציבורי בטוח, שבו גם אם ישנה חוסר הסכמה, חובה לכבד כל אדם. אנחנו חייבים להבדיל בין חוסר הסכמה לאלימות, שנאה, שיח אלים, פוגעני ודורסני, ולעתים גם מסית".

 

שירה בנקי. נרצחה בשנה שעברה ()
שירה בנקי. נרצחה בשנה שעברה
 

הוא ביקש "להפסיק את ההסתה נגד הקהילה הגאה וכל גיבוי שהסתה זו מקבלת", ואף הוסיף כי מאז הרצח התקיימו מפגשי הכרות ושיח בין חילונים וחרדים, ימין ושמאל, גברים ונשים, "שהתאחדו כדי ללמוד, להתפלל ולפעול במשותף לזכרה של שירה". אבל, לדבריו, "יש לנו עוד הרבה עבודה לעשות. הרצח של שירה ופיגוע הטרור הנורא באורלנדו מצביעים על כך שנדרש מאמץ אמיתי לחינוך לסובלנות ושהמאבקים הגדולים עוד לפנינו. אני מברך את נציגי הבית הפתוח על פועלם למען הקהילה הגאה ולמען שיח שוויוני, מכיל וסובלני בישראל".

 

ריבלין ומיקה בנקי (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
ריבלין ומיקה בנקי(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
 
הנשיא ורעייתו עם אורי ומיקה בנקי, ועם מנכ"לית הבית הפתוח (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
הנשיא ורעייתו עם אורי ומיקה בנקי, ועם מנכ"לית הבית הפתוח(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
 

 (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

אורי, אביה של שירה ז"ל, הודה לנשיא על המפגש: "אמירה ממלכתית כל כך ברורה, חזקה, נחרצת ופומבית בעד מתינות, סובלנות, קבלת האחר היא הדבר שמדינת ישראל זקוקה לו היום, אולי יותר מכל דבר אחר. זו אמירה שמאוד חסרה בהרבה מקומות והאמירה שיוצאת מהבית הזה היא ברורה ונמשכת. זו אמירה לא פשוטה ויש לה מחירים, וראינו אותם מפעם לפעם, ועל כך תודתנו לכבוד הנשיא ולבית זה ששומר על ממלכתיות, ועל כל מה שאני כאזרח במדינת ישראל מצפה ממנו". הנשיא השיב לו: "נחמה ואני בסך הכול מייצגים את שירה".

 

מנכ"לית הבית הפתוח, שרה קלה-מאיר, אמרה: "המצעד בשנה שעברה עורר רגשות קשים, זו הייתה שנת אבל לכולנו אבל שנה מלאה ברצון להמשיך ולעשות. המצעד לא בא להתריס ולא להילחם בבירוקרטיה, אלא להילחם על חייהם של אנשים. כי אם לא היה המצעד, אנשים לא היו מדברים ולא היו יודעים שיש למי לפנות. המצעד יתקיים ביום חמישי וכולנו נהיה שם".

 

הנשיא התייחס לדבריה ואמר: "חשוב שיהיה במצעד כל מי שירצה, בלי שיהיה מי שיוכל לעצור אותו. כל מי שרוצה יהיה איפה שהוא רוצה במדינת ישראל".

 

רכז הקהילה בבית הפתוח בירושלים, נדב שורץ, שהשתתף במפגש, סיפר על התמודדותו כהומוסקסואל בחברה הדתית. "להורים שלי היה קשה, אבל בעזרת קבוצת תמיכה של 'תהילה' הם קיבלו אותי, ואני הבנתי שזו בעצם שליחות ואני צריך לצאת מהארון. מאז החלטתי שאני אנסה לעזור לאחרים. אני מתנדב בעמותות שונות והיום אני בין המארגנים של המצעד בירושלים. כדתי הגעתי למסקנה שאין חשוב יותר מהמצעד הזה. זה מה שיכול לעזור לקהילה להתקדם הלאה ולמגר את השנאה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
נחמה ריבלין ומיקה בנקי
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים