שתף קטע נבחר

סערת "ההומואים - סוטים": משרד הביטחון נגד הרב

במשרד הביטחון גינו בתוקף את דברי הרב לוינשטיין, ראש המכינה הקדם צבאית בעלי. גם רבנים יוצאים נגד הרב לוינשטיין. הרב אלקנה שרלו הודיע כי כמחאה יגיע למצעד הגאווה בירושלים. הרב ריסקין: "זו נטייה מוּלדת, הם אנוסים"

 

 
במשרד הביטחון יוצאים נגד דבריו של הרב יגאל לוינשטיין שכינה את ההומואים "סוטים". בעקבות פניית ynet, אמרו במשרד הביטחון כי המשרד מגנה בתוקף את דברי ראש המכינה הקדם צבאית "בני דוד" בעלי נגד חיילים להט"בים ורואה אותם בחומרה רבה.
 
מנכ"ל המשרד אלוף במיל' אודי אדם הנחה את האגף הביטחוני-חברתי במשרד, האחראי על המכינות הקדם צבאיות, לדרוש מהמכינה הבהרות על הדברים, שכן תקציב המכינה ממומן בחציו על ידי משרד הביטחון. בנוסף, במשרד הביטחון לא השיבו לשאלת ynet בנוגע למעמדה העתידי של המכינה אם הרב לא יחזור בו מדבריו.

הרב יגאל לוינשטיין, ראש המכינה בעלי ()
הרב יגאל לוינשטיין, ראש המכינה בעלי

הרב שלמה ריסקין, מהסמנים הליברלים בציבור הדתי, מתח אף הוא ביקורת על הרב לוינשטיין. הרב ריסקין פרסם היום (ב') הודעה שבה הסביר כי הומואים פטורים מאחריות "פלילית" על מעשיהם המנוגדים להלכה, משום שאם יידרשו למסור עליהם דין וחשבון בפני ריבונו של עולם, יוכלו לטעון כי מדובר בנטייה מולדת ולא הייתה להם ברירה אחרת. הרב ריסקין הבהיר כי אם המשיכה המינית היא מולדת, הרי שכל עוד האדם לא פגע מינית באחרים הוא נחשב בהלכה "אנוס", וככזה התורה פוטרת אותו

 

על סגנונו הבוטה של ראש המכינה הקדם צבאית "בני דוד" בעלי הרב לוינשטיין העיר הרב ריסקין: "מצוות 'ואהבת לרעך כמוך' - זה כלל גדול בתורה. 'ישראל, אף על פי שחטא - ישראל הוא'. עלינו לאהוב כל יהודי ולקרב אותו בתוך הקהילה ובית הכנסת, ולהשאיר את שיפוטו לקדוש ברוך הוא - כל זמן שהוא אינו מזיק לאדם אחר".

 

רב נוסף, אלקנה שרלו, הודיע כי לא יסתפק בגינוי להתבטאויות נגד הלהט"בים: "אני, כרב ומורה לתורה במכינות וכחבר, אשתתף בעזרת השם במצעד ביום חמישי בירושלים", כתב לקראת אירועי הגאווה בבירה. "נאמר דבר חמור (על ידי הרב לוינשטיין) עם השלכות חמורות, ונדרש גינוי עז ותיקון דחוף".

 

מדי שנה משתתפים במצעד הגאווה סטרייטים דתיים המבקשים להפגין את סובלנותם כלפי ההומואים והלסביות, אך ארגוני הלהט"בים במגזר אומרים כי ככל הידוע מדובר בפעם הראשונה שבה יצטרפו אליהם גם דמויות רבניות.

 

"אני מוצא פחד", הוסיף שרלו, "הפחד מנהל את העולם הדתי והפוליטי והחברתי. הפחד מהומואים והפחד מרפורמים והפחד ממי שלא חושב או מתנהג כמוני. לא רוצה לחיות כך".

 

 

גם יו"ר הבית היהודי שר החינוך נפתלי בנט התייחס היום לנושא ואמר כי "ההלכה נועדה לקבוע מה אסור ומה מותר, ההלכה לא נועדה להיות כלי מפלג ולא כלי שמסמן אנשים, זהויות או מגזרים. אי אפשר לכנות ציבור שלם בכינויי גנאי ולהסתתר מאחורי ההלכה. הדברים שנאמרו אינם מקובלים עליי. זו אינה דרכה של הציונות הדתית".

 

הסערה פרצה לאחר שבכנס שקיימו ביום שני רבנים נגד "השפעת הרפורמה על זהותה של מדינת ישראל", טען לוינשטיין ביחס ללהט"בים: "יש פה תנועה מטורפת של אנשים שפשוט איבדו את הנורמליות של החיים, והקבוצה הזו מטריפה מדינה שלמה. היא נכנסה לצבא בכל הכוח ואיש לא מעז לפתוח את הפה ולצפצף".

 

אחת התופעות שאותן הזכיר היא החינוך בצבא ל"יחס לאחר", ואמר: "במסגרת הפלורליזם מחנכים את החיילים ואת הקצינים ליחס למה שהוא (קצין חינוך ראשי) קרא להם גאים. אני לא מעז לקרוא לזה כך, 'סוטים' אני קורא להם. בבה"ד 1 יש הרצאות של סוטים. אנחנו לפני שנה הצלחנו להפסיק עם זה, אמרנו שזו פגיעה בזכויות הפרט של הדתיים, אבל הנושא לא יורד מסדר היום".

 

"היו גם סרטים סביב העניין", הוסיף הרב לוינשטיין. "היו חיילים שיצאו מהסרטים שהציגו את אורחות חייהם של הסוטים ונשפטו. במקרה אותו מג"ד ראה בזה ערך והשאיר אותם בקורס ולא סילק אותם למרות שהם סירבו פקודה להישאר בסרט".

 

ארגון רבני "בית הלל", שלפני שלושה חודשים פרסם מסמך הלכתי יוצא דופן המבקש להכיל את הלהט"בים, קרא לציבור להשתתף במעגלי שיח בנושא "סובלנות וקבלת האחר" שייערך מחר בירושלים, לזכרה של שירה בנקי, במלאות שנה להירצחה. "לא נוכל להתעלם מהדברים החמורים שאמר הרב לוינשטיין", כתבו. "הכינוי המשפיל 'סוטים', שעליו חזר כמה פעמים כלפי לסביות והומואים, הוא ביטוי חמור העלול להביא לידי סכנת נפשות ממש. אנו קוראים לו להתנצל פומבית על דבריו".

 

רב העיר רמת גן יעקב אריאל, שאמר בעבר "הומואים הם נכים שצריכים טיפול פסיכולוגי", והביע תמיכה ברב לוינשטיין, זומן היום (ב') לשיחה עם ראש העיר ישראל זינגר. "אני מגנה בכל תוקף את אמירתו של הרב אריאל", אמר זינגר. "למרות חשיבותו הרבה של חופש הביטוי, ראוי בעיניי כי מי שמייצג ומנהיג ציבור יבחר בקפידה את מילותיו ולא יתבטא באופן העלול לפגוע באדם או בציבור שלם בישראל. אמונה דתית אסור שתביא לפגיעה בכבודו של כל ציבור בישראל, ללא הבדלי גזע, דת, צבע, או נטייה מינית. בשבועות הקרובים אערוך בלשכתי מפגש עם נציגי הקהילה הגאה בעיר כדי לבחון יחד איתם את צרכי הקהילה בעיר".


פורסם לראשונה 18/07/2016 16:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים