שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  'לקחת סמים?' תחקור אינטימי לעובדי ישרוטל

  רשת המלונות שוב מבצעת לעובדיה בדיקה בעייתית: עובדים נקראים לעבור "בדיקות אמינות" ולטענתם מאויימים כי יפוטרו אם יסרבו. אשתקד ההליך נפסק בעקבות הפרסום ב-ynet. אחד העובדים: "נשאלו שאלות שחודרות לפרטיות ושאינן קשורות לכספים". ההסתדרות: "לא ניתן יד לפגיעה בזכויות עובדים". ישרוטל: הכוונה לאתר גניבות, לא לחפש מעידות קטנות

  תחקור בעייתי לעובדי ישרוטל: רשת המלונות זימנה לאחרונה עובדים ל"בדיקות אמינות" תקופתיות, זאת לאחר שאשתקד ביצעה בדיקות מסוג זה, אשר הופסקו לאחר התערבות ynet.

   

  בדיקות האמינות בוצעו בעקבות מעילה שהתרחשה ב-2009 במהלכה נגנבו כ-10 מיליון שקל. אחד העובדים בחברה שביקש להישאר בעילום שם, טוען כי אף קיבל איומים מצד הרשת שבמידה ולא יבצע את הבדיקה יפוטר: "בשנה שעברה החלו לדרוש מהעובדים לבצע 'בדיקות אמינות', ככה הם כינו זאת כדי שזה לא יישמע מאיים. אמרו שלא מדובר במשהו מסובך, אלא רק במענה על כמה שאלות. פנינו להסתדרות ול-ynet וזה עזר, שכן הפסיקו את התהליך".

   

  העובד, המועסק בחברה כבר למעלה מ-10 שנים, סיפר כי עברה שנה, והנהלת ישרוטל חזרה בה. "כעת עושים זאת במתכונת מצומצמת, באופן אקראי בוחרים 8 עובדים, בניגוד לשנה שעברה במהלכה הבדיקה בוצעה בצורה גורפת", הוא מספר, "נתנו לנו מכתבים, זימנו אותנו למשרד כוח אדם ושאלו אותנו אם אנחנו זוכרים את התהליך שהתחיל לפני שנה. סיפרו לנו שוב על הרקע של המעילה, אבל אין לנו בכלל גישה לכספים.

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  "ניסו להרגיע אותנו ואמרו שלא מדובר בסיפור גדול וזה רק לצרכים פנימיים. רצו לחפש שעיר לעזאזל. איימו עלינו שאם לא נעשה זאת, יפטרו אותנו ונקבל את כל מה שמגיע לנו. אני יודע על כמה שכבר עברו את הבדיקה, חלקם מנהלים. אותי זימנו, ונכון לעכשיו אני ועוד כמה מחבריי מסרבים בתוקף לעבור את הבדיקות, זו צנעת הפרט, לא מוכן שייכנסו לי לחיים".

   

  "פוטנציאל לבעיות אמינות"

  במכתב הזימון שהגיע לידי ynet נכתב כי "לאור פרשת המעילה האחרונה שהתגלתה במחלקת השכר ב-2009, החלטנו לקיים בדיקות אמינות תקופתיות, למרות שאין מדובר בחשד מסוים. אנו מתכוונים לבדוק אחת לתקופה מספר מחלקות בהן קיים פוטנציאל לבעיות אמינות". על המכתב חתומה מנהלת משאבי אנוש אזורית, שרית קימה.

  מלון ישרוטל רויאל גארדן באילת ()
  מלון ישרוטל רויאל גארדן באילת

  העובד מוסיף: "הבדיקה הזו חודרת לפרטיות עם 5 שאלות פולשניות. 'האם לקחת סמים פעם? 'עישנת בעבודה'? ולאט לאט נכנסים לעובי הקורה כדי לחקור אותך עם שאלות כמו 'ראית עובד שגנב מעל 500 שקל'? 'גנבת פעם מהחברה'? זו בדיקה מול מחשב, שמים את כף היד על המכשיר ויש מצלמה לידך ושואלים אותך את השאלות האלו. אנו לא יודעים מי בודק אותנו ולמה המידע הזה משמש.

   

  "החשש העיקרי הוא לא אם גנבנו או לא, אלא לגבי המשך עבודתנו בחברה. מטילים עלינו אשמה, יש ענן שרץ מעל לראשנו. שאלתי את עורך הדין שלי והוא אמר שאם אבצע את הבדיקה, אני בעצם מוותר על הזכויות שלי והם יכולים לפטר אותי על סמך הבדיקה הזו על לא עוול בכפי ולא אוכל לעשות עם זה דבר. אהיה חשוף לפיטורים ללא פיצויים ולתביעות עתידיות".

   

  ישרוטל: יש לנו אמון מלא בעובדי החברה

  מישרוטל נמסר בתגובה: "לפני מספר שנים חוותה רשת ישרוטל אירוע מצער של עובדת בכירה אשר מעלה בסכומי כסף ניכרים והורשעה בבית משפט ונשפטה ל 47 חדשי מאסר. מאז מקרה זה, החליטה הרשת לנקוט באמצעים שונים על מנת להגן על עצמה ממקרים מסוג זה. בהתאם לכך, מתבצע מבדק אמינות באופן אקראי עבור חלק מ-5,000 עובדי החברה, על מנת לבדוק ולמנוע הישנות של מקרי גניבה ומעילה".

   

  לפי ישרוטל, "הבדיקה שמתבצעת הינה על גבי מחשב (לא פוליגרף), הנבדקים נבחרים אקראית - עם דגש על עובדים ומנהלים שיש להם גישה לנושאים בתחום הכספים והציוד. לפני שנה התכוונו לבחון את מחלקת האחזקה. לאחר פניה של הסתדרות העובדים הבדיקה נדחתה בשנה, עם התחייבות של הנהלת החברה לקיים את הבדיקה שנה לאחר מכן, אך לבחון את העובדים אך ורק ביחס לשנה החולפת ולא ביחס לשנים קודמות ואכן כך נעשה".

   

  בישרוטל מוסיפים, כי "הכוונה במבדקי האמינות היא לאתר מקרים של חוסר אמינות וגניבות, ולא לחפש מעידות קטנות ושוליות. ניסיון העבר מראה כי אף אחד מכל הנבדקים בשנים האחרונות לא נמצא לא אמין, ובכל מקרה של ספק, או הודאה בדבר עבירה שאינה קשה במיוחד, העובדים נשארו במקום העבודה, כך שלשמחתנו כל העובדים שנבדקו עד היום היו מבחינתנו אמינים וישרים לחלוטין.

   

  חלק מהשאלות שנשאלו העובדים ()
  חלק מהשאלות שנשאלו העובדים
   

  "ככלל, פועלת רשת ישרוטל, בדומה לחברות רבות במשק הישראלי השואפות למנוע מקרים של חוסר אמינות או גניבות מהחברה. האמון שלנו בעובדי החברה הינו מלא וההליך הינו למען הסר ספק".

    

  ההסתדרות: "פגיעה בזכויות העובדים"

  תגובת ההסתדרות: "בעקבות פניות של עובדים אלינו, ההסתדרות שוב התערבה ומנעה את ביצוען של הבדיקות. ההסתדרות לא תיתן יד לפגיעה בזכויות העובדים, על אחת כמה וכמה כאשר הנושא אינו מוסדר בהסכם הקיבוצי הקיים במקום העבודה". יש לציין, כי בישרוטל טוענים שהבדיקות נמשכות כרגיל.

    

  עו"ד דן לפידור, מומחה לדיני עבודה, אמר כי מדובר במעשה לא תקין. "זו פגיעה בפרטיות במיוחד אם שואלים שאלות שאינן לעניין. בנושא הפוליגרף יש פסיקה ובתי המשפט קבעו שגם כאשר מבצעים בדיקות התאמה, יש לבצען באופן ענייני.

   

  "מה זה עניינם אם עובד מעשן סמים? לא מדובר כאן בתעודת יושר. אין להם חשד מבוסס, רק בגלל שיש פוטנציאל, זה לא ענייני".

   

  עו"ד לפידור הוסיף: "אם עובד סירב לעבור בדיקה והוא פוטר ללא ראיה הקושרת אותו למעילה או שמבוססת על חשד לאי סדרים - הוא יכול לטעון כי מדובר בפיטורים שנעשו ללא תום לב ובית הדין עשוי לקבוע כי אלו פיטורים שלא כדין".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מלון ישרוטל גארדן באילת. באדיבות hotelscombined
  מומלצים