שתף קטע נבחר

תביעה בין חברים: 100 אלף ד' הם לא מתנה

איש עסקים נתן לחברו סכום כסף שביקש להכשיר מול רשויות המס האמריקניות. כשביקש את הכסף בחזרה, נענה בשלילה. מה קבע ביהמ"ש?

בית משפט השלום בקריות נדרש לאחרונה להכריע בתביעה בין סוחר נשק לשעבר שהעביר 100 אלף דולר לחברו רואה החשבון, וכעבור זמן מה ביקש אותם בחזרה אך נענה בשלילה. השופט נאסר ג'השאן דחה את טענת החבר שלפיה מדובר היה במתנה, והורה לו להחזיר את הסכום, שככל הנראה נמסר לו על מנת להסתירו מהרשויות האמריקניות.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

התובע, כיום בן 92, התפרנס במשך שנים רבות מעסקים חובקי עולם וסחר בנשק ובציוד ספורט. ההיכרות ביניהם החלה כשחברו לשעבר שימש רואה חשבון של עסקיו, ועם הזמן התפתחו ביניהם חברות אמיצה ויחסי אמון. במשך שנים שימש החבר יד ימינו, ולדבריו היה יושב איתו "על כוסית" ומתייעץ עמו לגבי השקעותיו וחשבונותיו.

 

התובע, שיוצג על ידי עו"ד איריס מנור, טען שב-2013 הוא ביצע שלוש העברות כספיות לחברו – בסך הכול כ-100 אלף דולר – במטרה שישמור על הסכום. לדבריו הסיבה הייתה שבאותה שנה ביקשו הרשויות בארה"ב דיווח על חשבונות בנקים של אזרחי המתגוררים בחו"ל. התובע, בהיותו גם אזרחי אמריקאי, חיפש דרך להכשיר את הסכום, והחליט בעצה עם חברו להעביר כסף לחשבון שלו ושל רעייתו בשווייץ, תוך הבטחה שיקבל את הכסף מתי שירצה.

 

אלא שעל פי התביעה, פעם אחר פעם הוא ביקש את כספו בחזרה, אולם הנתבע סירב. התביעה הוגשה גם נגד רעייתו של הנתבע – בעלת החשבון המשותף שאליו הועבר הכסף.

 

החבר, שיוצג על ידי עו"ד ניר גורן, הציג גרסה אחרת: הוא טען שהכסף מהווה מתנה שניתנה בלב שלם ובנפש חפצה, מתוך הבעת הוקרה לחבר. לטענתו, מקור התביעה הוא בלחץ בנו של התובע על אביו לחזור בו מן המתנה שנתן, וכן לבטל את הצוואה שבה מונה רואה החשבון כמנהל העיזבון.

 

"כסף בעייתי"

אולם השופט נאסר ג'השאן קיבל את התביעה וקבע שמדובר בכסף בעייתי שנמסר לחבר על מנת לשמור עליו. הוא ציין שהנתבע לא הציג כל ראייה אובייקטיבית המוכיחה שמדובר במתנה. גרסתו, נקבע, "אינה ברורה ולוקה בסתירות רבות".

 

כמו כן בית המשפט לא מצא "סממנים" של מתנה. "מקום שהצדדים מסכימים כי התובע ביקש להיפטר מן הכסף ומקום שהנטל להוכיח דבר המתנה מוטל הוא על הנתבע, נראה כי התנהלות התובע (אפילו לפי גרסת הנתבע) אינה תומכת במסקנה כי מדובר במתנה", נכתב פסק הדין.

 

בתוך כך דחה השופט ג'השאן את התביעה נגד רעייתו של רואה החשבון, שכן היא לא ביצעה כלפיו עוולה כלשהי, ועצם עובדת היותה בעלת החשבון אינה מצדיקה הגשת תביעה נגדה.

 

בסיכומו של דבר נקבע שהחבר ישלם את סכום התביעה – 327,277 שקל. הוא חויב גם בהוצאות ושכר טרחת עו"ד התובע בסך 30 אלף שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים