שתף קטע נבחר

העירייה לתובעת: "נפלת בגלל משקלך העודף"

תושבת מודיעין מעדה על בור בשטח ציבורי של הבניין. היא תבעה את משרד הבינוי ואת העירייה שייחסה את האירוע למשקל יתר. הפיצוי: כ-22 אלף ש'

בית משפט השלום ברמלה קיבל לאחרונה תביעת פיצויים שהגישה תושבת מודיעין נגד העירייה ונגד משרד הבינוי והשיכון, בטענה לאחריותם לפציעה שנגרמה לה אחרי שמעדה על בור בשטח ציבורי. השופטת שרון צנציפר הלפמן דחתה את טענת הנתבעים, שלפיה האישה נפלה בגלל משקלה העודף, וחייבה אותם לפצות אותה בכ-22 אלף שקל.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

האירוע התרחש לפני שמונה שנים: תושבת מודיעין ירדה בשעת בוקר לזרוק עיתונים בחדר האשפה שמחוץ לבניין. בכניסה היא נתקלה במכסה מוגבה של בור, נפלה ונחבלה בכף רגלה השמאלית. היא נחבשה ונאסר עליה לדרוך על כף הרגל למשך חודש. לאחר התאונה היא הודיעה לעירייה על קיומו של המפגע, וזו פעלה לתיקונו תוך זמן קצר.

 

ב-2010 החליטה האישה לתבוע פיצויים על נזקיה מעיריית מודיעין, וכן ממשרד הבינוי והשיכון - יזם פרויקט הבנייה שבו התגוררה. היא תיארה את אופן נפילתה, וצירפה צילומים של המפגע לפני ואחרי התיקון.

 

העירייה ומשרד הבינוי טענו שהתובעת לא הוכיחה את גרסתה, וייחסו את נפילתה למשקלה העודף (בנספח שהגישה העירייה). העירייה הוסיפה שאם התאונה אכן התרחשה, אזי משרד הבינוי אחראי כי באותה תקופה הוא היה אמון על עבודות הפיתוח בשטח.

 

מנגד טען המשרד שהעירייה אחראית למפגע, שכן השטח הוחזר לה כמה שנים קודם לכן על מנת שתשלים את עבודות הפיתוח במקום, ואף שילם לה על כך שלושה מיליון שקל.

 

אחריות משותפת

השופטת שרון צנציפר הלפמן קיבלה את גרסת התובעת והשאלה שנותרה במחלוקת היא מי אחראי לפיצוי. היא דחתה את טענת משרד הבינוי והשיכון שלפיה התאונה התרחשה בשטח פרטי. לדבריה חדר האשפה נמצא בשטח ציבורי פתוח שהבנייה בו הייתה תחת אחריות המשרד.

 

עם זאת נקבע כי העובדה שהמדרכה לא נבנתה על ידי העירייה אינה פוטרת אותה מהאחריות העיקרית לפיצוי התובעת. כאמור, השטח נחשב לשטח ציבורי, ודיירי הבניין שילמו לעירייה ארנונה כדי שתתחזק אותו כראוי. משכך חולקה האחריות לנזק בין העירייה (70%) למשרד הבינוי (30%).

 

נזקי התובעת, שנאלצה להפסיד חודש של עבודה, הוערכו בסך של 26,390 שקל עבור כאב וסבל והפסדי שכר. עם זאת, השופטת החליטה לייחס לה 15% מהאחריות לתאונה, מכיוון שהייתה אמורה להכיר את השטח הסמוך לבניין מגוריה ולהיזהר יותר.

 

השופטת הורתה לעירייה, לחברת הביטוח שלה "איילון", ולמשרד הבינוי והשיכון לשלם לתובעת 22,432 שקל בהתאם לחלוקת האחריות ביניהם, בתוספת הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בשיעור של 23.4% מסכום הפיצוי.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד אלי ימיני
  • ב"כ הנתבעים: עו"ד דן הדר, עו"ד יולן יגור
  • ב"כ הקבלן: עו"ד תמיר יחיא, עו"ד נטלי לוי
  • עו"ד רות צימרמן-הרשקו עוסקת בדיני נזיקין
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים