שתף קטע נבחר

הרשת הישראלית של המבוקש מספר 1

רק עכשיו, אחרי שהאמריקאים לכדו את פול לה-רו, אחד הגנגסטרים המסתוריים והמבוקשים במאה ה-21, הולך ונחשף הסוד הגדול: הרבה ישראלים, בהם גם יוצאי סיירות, היו מעורבים עמוק בתוככי הרשת הגלובלית המתוחכמת. הסיפור המלא - מחר ב"ידיעות אחרונות"

במשך שנים ארוכות הופיע פול לה־רו ברשימת היעדים המודיעיניים המבוקשים ביותר על ידי הרשויות בארה"ב. הוא תפס שם מקום של כבוד לצד פושעים בכירים אחרים, כמו ברון הסמים המקסיקני "אל צ'אפו". קרטל הפשע של פול לה־רו היה חובק עולם, ועל פי הרשויות האמריקניות והכתבות בעיתונות העולמית, כלל בין השאר מכירת מערכות טילים לאיראן, הברחת מאות טונות של קוקאין מאקוודור לאוסטרליה, חימוש מיליציות בסומליה והברחת זהב ממערב אפריקה.

 

אחד ממיזמי הפשע הגדולים של לה־רו היה מרכז למכירת תרופות ללא רישיון שפעל גם מהארץ. אבל בכך לא מסתיים הרומן של לה־רו עם ישראל. בהרבה מאוד מעסקיו ברחבי העולם שילב לה־רו ישראלים, רבים מהם בוגרי יחידות מובחרות, שהתפתו לסכומי הכסף האדירים שהציע להם. חלקם לא הבינו בהתחלה שמדובר בעסקים לא חוקיים, וכשהבינו, היה לעתים כבר מאוחר מדי.

פול לה-רו, כפי שצולם במצלמת אבטחה בשדה התעופה בריו דה-ז'ניירו ()
פול לה-רו, כפי שצולם במצלמת אבטחה בשדה התעופה בריו דה-ז'ניירו

מחר ב"7 ימים" ייחשף סיפורם המלא של הישראלים שמצאו את עצמם מסובכים, לעתים ללא ידיעתם, באמפריית הפשע של לה-רו. בהם ישראלים שעומדים לדין בארצות הברית בגין מעורבות בסחר בלתי חוקי בתרופות, בוגרי יחידות קרביות ששילמו מחיר אישי כבד, כשנכלאו במשך שנים בכלא בהונג קונג בגין הלבנת הון ומכירת זהב שבדיעבד הסתבר שהיה שייך ללה-רו, וישראלים שעבדו עבור לה-רו בפרויקטים חוקיים בזימבבווה, הפיליפינים ואפילו באיי וונאוטו המרוחקים.

 

אחד מהישראלים האלה, ששלב ההוכחות במשפטו עומד להתחיל בקרוב בארצות הברית, הוא מורן עוז. עוז, צעיר ירושלמי ללא עבר פלילי, שבמשך שנים רבות עבד כמנהל במרכז שירות לקוחות של לה-רו בישראל, התפתה בשנת 2014 להגיע לרומניה כביכול כדי להיפגש עם לה-רו.

 

עוז לא ידע שמדובר במלכודת. באותה תקופה לה-רו שיתף פעולה עם שלטונות ארצות הברית. כשהגיע לפגישה המיועדת קפצו עליו שוטרים ומשם הוא הוסגר בהליך קצר לארצות הברית, וכרגע הוא מתמודד עם אישומים קשים בגין מכירת תרופות לא חוקיות.

 

קבוצה נוספת של ישראלים, חלקם יוצאי סיירת דובדבן, שמרה על בתים מבודדים של לה-רו בכפר נידח בהונג קונג. בדיעבד התברר כי בבתים האלה החביא לה-רו זהב במטרה למכור אותו, כשיצטרך כסף מזומן. אותם ישראלים כלל לא הכירו את לה-רו אלא רק אנשים שעבדו עבורו, אבל ההסתבכות הזאת עלתה להם ביוקר והם קיבלו עונשי מאסר כבדים בהונג קונג בגין הלבנת כסף.

 

הסיפור המלא מחר ב"7 ימים" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים