שתף קטע נבחר

המלחמה הגדולה של הקיץ

בישראל המצב כנראה יותר גרוע, אבל גם בקיץ האמריקאי הכינים לא מרחמות על שיער הילדים. הנה כמה טיפים לקרב על הרעמה

ברוך הבא חודש אוגוסט, באות ולא ברוכות הכינים שמגיעות איתו. לפי מחקר שהתפרסם לאחרונה מבית החולים ג'ון הופקינס, חודשים אוגוסט וספטמבר הם המועדים ביותר להידבקות בכינים.

 

חשבתם שרק מי שמגיע מישראל הוא אויב הרעמה של ילדכם ושלכם? טעיתם. רשת בתי המרקחת ניקס פירסמה מפה שמסמנת את המקומות המועדים יותר להידבקות ברחבי ארה"ב, שעם החזרה לבתי הספר והמפגשים החברתיים בחום הגדול, רק מתגברים. יוסטון, אורלנדו וסן דייגו נמצאו כמסוכנות ביותר להידבקות.

בחודש הקרוב נראה שבמידטאון מנהטן המצב לא מסוכן מדי, אבל האפר ווסט סייד למשל, נראה שהמצב עומד להחמיר.

 

עודד גבאי, מעצב שיער בעל מספרת ‘לה ולי’ באפר ווסט סייד ובקרוב גם בניו ג’רזי, מספר שהוא עצמו נתקל בלא מעט מקרי הידבקות במהלך הקיץ. "גם בגלל החום, גם בגלל סוגי השיער וגם בגלל שאין בבתי הספר חוקים נוקשים לאיסוף השיער. ברור שבישראל המצב חמור יותר, ילדים והורים שמבקרים בישראל בחודשים האלו חוזרים עם הכינים ומתקשים להיפטר מהן". עודד טוען שלא באמת קשה לנקות את הראש מהכינים, אבל נדרשות השקעה וזמן. למעשה גם כשמבקשים טיפולים מיוחדים להסרת כינים במספרות, הבית כולו צריך לעבור 'חפיפה' וניקוי יסודי.

 

המוצרים השונים לטיפול בהידבקות נבדלים זה מזה ולפעמים לא ברור מהם ההבדלים ומה הדרך לבחור ביניהם. חשוב לבצע טיפול נגד כינים וביציהן, רק אם נמצאו כינים חיות על הראש. מומלץ להשתמש במוצר שמשמיד כינים וביצים בטיפול אחד. ביצי כינים שלא הושמדו בטיפול הראשון בוקעות תוך תשעה ימים, ולכן יש צורך לעשות טיפול שני. ביצים שרחוקות מהקרקפת בס“מ אחד או יותר הן ביצים ריקות שאינן מצריכות טיפול.

 

אין תרופות פלא. כינים ()
אין תרופות פלא. כינים

 

ביצים אלו כבר לא ייבקעו לכינים, אך ייתכן ומהוות מפגע אסתטי. אחרי הטיפול שמשמיד ביצי כינים עדיין ניתן יהיה לראות את הביצים המושמדות וקליפות הביצים הריקות, שיכולות להישאר עד שישה חודשים דבוקות לשיער. כדי להסיר אותן יש להשתמש במסרק כינים באופן קבוע אחרי מקלחת לאורך מספר שבועות.

 

עודד מספר שאין תרופת פלא. "בעבר כידוע שיטת הטיפול הנפוצה היתה נפט, שמן וחומץ, וגם זה היה עם הצלחה מוגבלתוהיו מקרים בהם ילדים אושפזו בגלל שימוש בנפט". היום מספרים על שיטות כמוטיפול שמן, חומץ, מרגרינה, חרדל ועוד כמה מוצרים מהמקרר, אך אלו מעולם לא נבדקו או הוכחו כיעילים נגד כינים או ביצי כינים, ועלולים לגרום לגירוי בקרקפת. קיימים הרבה מוצרים שמציעים טיפולים טבעיים נגד כינים, אך הם לא הוכחו כיעילים בהשמדת כינים ואם תקראו טוב טוב תראו שהם גם לא מבטיחים את זה.

 

גבאי מציע להתחיל במודעות. "צריך להסביר לילדים על המרחק שחייבים לשמור מילדים אחרים, לשמור על ספייס. כדאי לאסוף את השיער כמה שיותר הדוק. הכינים נכנסות בקלות יותר לשיער כשהוא פתוח ומפוזר יותר. כשחופפים את בשיער", הוא מדגיש, "צריך לשטוף היטב. לבדוק שמהשמפו יוצא ממש קצף.

 

לטענת מעצב השיער, הטיפול שנמצא הכי אפקטיבי, בעיקר למניעה הוא שימוש ברוזמרין. "ריחו של רוזמרין דוחה את הכינה. אפשר בקלות להכין תמיסה, עם 3 כוסות מים וכמה גבעולי רוזמרין. את אלו מחממים לרתיחה ביחד ואת המים המורצחים שמדיפים עכשיו ריח מעבירים לשפריצר ומטפטפים על השיער. הריח ידחה את הכינים ליום שלם.

במקביל הבית כולו צריך להיערך, להחליף סדינים, ציפיות , מגבות, הכל". עודד מציע עוד פתרון שעשוי לחסל את הבעיה, אבל מודה שטרם הגיע למספרתו הילדה או הילד שעשו זאת, "צביעת שיער. אפשר לצבוע את השיער אפילו בצבע המקורי, אבל עצם הצביעה מחסלת את הכינים באחת".

 

המפה מסתמכת על חיפושי גוגל, מכירות הרשת של מוצרים להידבקות בכינים ועוד וכל אחד יכול להיכנס למפה, להקליק את המיקוד שלו ולגלות כמה קרובה הסכנה.

http://www.nixlice.com/lice-tracker

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים