שתף קטע נבחר

חייל יפצה על פרסומים מיניים בוטים ב"סיקרט"

הנאשם הודה שביזה חיילות ששירתו איתו, אבל בשל עיכוב של הפרקליטות הצבאית הוא השתחרר – ולכן לא נידון למחבוש. הוא ישלם לכל אחת 4,000 ש'

בית הדין הצבאי במחוז דרום גזר לאחרונה עונש מאסר על תנאי, קנס של 16 אלף שקל והורדה בדרגה על חייל משוחרר, שבמהלך שירותו העלה פרסומים מיניים מבזים על חברות לבסיס באמצעות אפליקציית "סיקרט". השופטים ציינו שרק לנוכח עיכוב בפרקליטות הצבאית בהגשת האישום, שהביאה לכך שהנאשם הספיק להשתחרר מהצבא, לא נגזר עליו עונש מחבוש.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

לפני כשנתיים העלה החייל באמצעות האפליקציה חמישה פרסומים בעלי הקשר מיני בוטה על אודות ארבע חיילות ששירתו עמו בבסיס, תוך חשיפת זהותן ומספר סלולרי של אחת מהן. אחת ההודעות למשל, התייחסה ל"כישוריה המיניים" של אחת החיילות לצד תמונה של רגליה החשופות. החיילות הגישו תלונה לאחר שחיילים מהבסיס סיפרו להן על הפרסומים והפנו אצבע מחשידה כלפי הנאשם.

 

כבר למחרת הפרסום ביקש רס"ר הבסיס מהנאשם לשוב מחופשה שבה באותו זמן באילת. בחקירה שהתנהלה נגדו הוא הכחיש את הדברים אך בהמשך הודה, תוך שטען כי מדובר בשקרים שפרסם מתוך רוח שטות.

 

אלא שהפרקליטות הצבאית התנהלה בעצלתיים, ואף שקיבלה את חומרי החקירה בזמן, כתב האישום הוגש רק כשנה לאחר המעשה. בהמשך אף הוגש כתב אישום מתוקן שייחס לחייל שתי עבירות של הוצאת לשון הרע. בטיעוניה לעונש הדגישה התביעה את ההשלכות החמורות על המתלוננות, שאחת מהן העידה שלאחר המעשה סירבה לצאת מחדרה ביחידה.

 

אף שהנאשם כבר שוחרר משירותו הצבאי, התביעה עתרה להטיל עליו מאסר בפועל בדרך של עבודה צבאית בצד מאסר מותנה, ולחייב אותו בפיצויים למתלוננות.

 

פגיעה קשה בכבוד

השופטים - אל"מ נועה זומר, רס"ן ורד דיין ורס"ן דורון יונה - התייחסו בחומרה למעשיו של החייל, שגרמו לפגיעה קשה בשמן הטוב ובכבודן של החיילות, כמו גם בערך הרעוּת, שהוא לדבריהם הבסיס לקיומה של יחידה צבאית.

 

הם דחו את טענות הסנגור שניסו "להקליל" את מעשי הנאשם ולתלות את האחריות בזמינות היישומון, באנונימיות, ברוח שטות או בלחץ חברתי. "אין ליצור שטח אקס-טריטוריאלי במרחב האינטרנטי", ציטטו השופטים את הקביעה של שופט העליון ניל הנדל.

 

השופטים ציינו כי העונש ההולם את המעשים הוא כליאה ממשית מאחורי סורג ובריח, אולם מחדלי הפרקליטות הצבאית, שהשתהתה בהגשת כתב האישום ללא הצדקה, ומצבו הכלכלי הקשה של הנאשם, מכריעים את הכף לעבר עונש מקל.

 

נוכח כל האמור הוחלט להטיל על הנאשם חמישה חודשי מאסר על תנאי למשך שנתיים, הורדה מדרגת סמל לדרגת טוראי, ותשלום פיצוי של 4,000 שקל לכל אחת מארבע המתלוננות.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • התובעת הצבאית: סרן ויקטוריה חואס
  • ב"כ הנאשם: עו"ד סרן עמית שוחנצקי
  • עו"ד עומר יעבץ עוסק בדיני צבא וביטחון ומייצג בהליכים פליליים
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אהוד קינן
אילוסטרציה
צילום: אהוד קינן
מומלצים