שתף קטע נבחר

שופטת: אין מזונות כי האישה מרוויחה יותר

בני זוג גרושים מגדלים את ילדיהם במשמורת משותפת. למרות פערי השכר, האישה דרשה מזונות גבוהים. השופטת שפרה גליק דחתה אותה על הסף

הסוגיה הבוערת של דיני המשפחה ממשיכה להתעצב תוך כדי תנועה: בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב קבע לאחרונה שגבר גרוש פטור מתשלום מזונות עבור שני ילדיו הנמצאים במשמורת משותפת, בין השאר משום שאשתו משתכרת יותר ממנו.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בני הזוג נישאו ב-1998 והביאו לעולם שני ילדים, כיום בני 12 ו-15. יחסיהם נקלעו למשבר בשנים האחרונות, ובתביעה למזונות הילדים סיפרה האם שבעלה היה אלים כלפיה ולכן עזבה את הבית. לדבריה, היא עובדת כמנהלת משאבי אנוש ומשתכרת כ-15 אלף שקל בחודש, ואילו בעלה משתכר כ-11 אלף שקל בחודש. לדבריה, בעלה מקבל רכב צמוד מהעבודה, ואם יוותר עליו, משכורתו תשתווה לזו שלה.

 

היא העריכה את צורכי הבת הגדולה ב-3,650 שקל בחודש ואת צורכי הבן הצעיר ב-2,450 שקל. בנוסף, היא דרשה החזר הוצאות עבור שכירות והחזקת הבית בסך של 7,700 שקל.

 

האב טען מנגד שהסיבה למשבר הייתה אלימות פיזית ומילולית דווקא מצד אשתו. הוא הוסיף שיש לה אופציות בשווי יותר משני מיליון שקל ושהוא לא יכול לוותר על כלי הרכב, שבלעדיו "אין לו עבודה". לדבריו, מאחר שבהליך אחר נקבע שהמשמורת על הילדים תהיה משותפת, אין לחייב אותו במזונות אלא על כל צד לשאת בהוצאות הילדים בזמן שהם שוהים אצלו.

 

השופטת שפרה גליק ציינה ששאלת המזונות בקרב הורים שמקיימים הסדר של משמורת משותפת היא נושא בוער. לדבריה, הסוגיה טרם הוכרעה על ידי בית המשפט העליון וקיימת מבוכה רבה הן בקרב השופטים והן בקרב עורכי הדין.

 

באשר לחלוקת נטל המזונות בין ההורים הבהירה השופטת שמדובר במקרה מיוחד משום ש"לא רבים המקרים שבהם יש פער השתכרות כה גדול בין האב לאם".

 

חלוקת זמני השהות של הילדים עם כל אחד מההורים שוויונית וכל אחד מהם מוציא עבורם הוצאות דומות על מגורים וכלכלה. בנסיבות אלה, הסיקה השופטת גליק, לא נכון יהיה לחייב את האב בהוצאות הבסיסיות של הילדים.

 

בסיכומו של דבר נקבע שהאב לא יחויב בתשלום מזונות חודשי, וכל אחד מהצדדים יישא במחצית מההוצאות הרפואיות והחינוכיות המיוחדות של הילדים. מכיוון שתביעת האם התקבלה בחלקה הקטן והיא הסתירה חלק מהכנסותיה – לא נפסקו לטובתה הוצאות.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד אורלי לוי-ברון, עו"ד איתן לשם
  • ב"כ הנתבע: עו"ד רות דיין וולפנר
  • עו"ד בנאמו שלום (שרל) עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים