שתף קטע נבחר

במקום לשלם מזונות: נסע ללמוד תורה בחו"ל

גבר ניסה להתחמק מתשלום חוב של 213 אלף שקל לגרושתו, וביקש להכריז עליו פושט רגל. בית המשפט דחה אותו וקבע שהוא התנהל בחוסר תום לב

בית המשפט המחוזי בתל אביב ביטל לאחרונה הליך פשיטת רגל של גבר גרוש שצבר חוב מזונות של 213 אלף שקל, וקבע שהוא נכנס להליך בחוסר תום לב ותוך ניסיון להתחמק מתשלום לאשתו לשעבר. השופט דורון חסדאי ציין שאף שמדובר באדם צעיר ובריא שיכול לעבוד, בחר הגבר לנסוע ללמוד תורה בחו"ל ובכך דרדר את גרושתו וילדיו למצב כלכלי קשה.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

לפני כשנתיים וחצי הגיש הגרוש בקשה לצו כינוס נכסים ופשיטת רגל, והצהיר כי הוא חייב כספים לכ-11 נושים שמהם נטל הלוואות בדרך של גמ"ח (הלוואות ללא ריבית). הוא הוסיף שהוא חייב כספים גם לחברת החשמל וכן לגרושתו ולביטוח הלאומי בגין אי תשלום מזונות לארבעת ילדיו.

 

אלא שבמסגרת ההליך לא היה זכר לאותם 11 נושים, ונגד החייב הוגשו רק שתי תביעות חוב: מטעם גרושתו והביטוח הלאומי בנוגע למזונות. בתגובה ביקש כונס הנכסים הרשמי מבית המשפט לבטל את הליך פשיטת הרגל. הכונס ציין כי לפני כמה חודשים פורסמה הלכה חדשה על ידי בית המשפט העליון (הלכת מור), שלפיה יש הצדקה לביטול ההליך לגבי חייב שלא שילם דבר על חשבון חוב המזונות, אף שהיה מסוגל.

 

החייב טען מנגד שחוב המזונות נוצר בתום לב והוסיף כי יש סיכוי שיקבל הפטר (מחיקת חובות) בסיום ההליך, ולכן אין לבטל אותו בשלב כה מוקדם. לדבריו יש לו זכות לקבל הפטר על החובות הנוספים שעליהם הצהיר, גם אם הנושים לא הגישו בגינם תביעות חוב.

 

הכונס הרשמי השיב בתגובה כי תיק ההוצאה לפועל בגין המזונות נפתח ב-2004 בגין חוב של 20 אלף שקל בלבד. מאז ועד היום הגרוש לא שילם דבר והוא תפח ל-213 אלף שקל. הכונס הבהיר שמעיון בחובות האחרים ניכר שהנושים הם קרובי משפחה וחברים של החייב, ומתקבל הרושם כי הוא מנסה "לנפח" את הסכום כדי להגדיל את סיכוייו לקבל הפטר.

 

נדד באירופה

השופט דורון חסדאי הדגיש שיש חשיבות לנסיבות שבגינן לא שולם חוב המזונות, והאם הדבר נבע מחוסר יכולת כלכלית או מסיבה אחרת. הוא התרשם שהחייב במקרה זה לא עשה כל מאמץ כדי לפרוע את החוב אלא להיפך.

 

מחומר הראיות עלה כי הוא "נדד" בין ארצות שונות באירופה בשנים 2010-2005 כשאינו עובד אלא לומד תורה. מימון הטיסות ומחייתו השוטפת נעשה על ידי הלוואות שנטל מהקהילה וממשפחתו. למעשה, נקבע, הוא הסתתר בחו"ל כדי להתחמק מגרושתו ומתשלום המזונות.

 

השופט חסדאי הוסיף שהחייב לא הוכיח שלא שילם מזונות בשל אי יכולת כלכלית והוא לא עשה כל מאמץ לצמצם את החוב.

 

לפיכך נקבע כי חוב המזונות נוצר בחוסר תום לב על ידי אדם צעיר ובריא בן 43 שביכולתו לעבוד. מנגד, אשתו לשעבר הצהירה כי אי תשלום המזונות באופן סדיר הביאו אותה ואת הילדים למצב כלכלי קשה מאוד, והיא נאלצה להסתייע בגמ"חים כדי לשרוד. לפיכך ביטל השופט חסדאי את הליך פשיטת הרגל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ החייב: עו"ד דוד לייזר
  • כונס הנכסים הרשמי והמנהל המיוחד: בעצמם
  • עו"ד כנרת שמיר מסיקה עוסקת בפשיטת רגל
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים