שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  זייף וודקה "אבסולוט" - וחויב ב-259 אלף שקל
  שנתיים לאחר שנתפס עם 600 בקבוקי אלכוהול והורשע בפלילים, הוגשה נגד הזייפן גם תביעה אזרחית ע"י הייבואנית. הבעיה: מאז הוא הוכר כפושט רגל
  בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע לאחרונה שאדם שהורשע בעבר בזיוף וודקה "אבסולוט", מחויב לפצות את הזכיינית בארץ בכ-259 אלף שקל. לצערה של הייבואנית לא מדובר רק בסכום נמוך בהרבה מזה שתבעה, אלא שייתכן שגם הפיצוי הזה לא יגיע אליה, משום שמאז שנתפס הוכר הזייפן כפושט רגל.

   

  ראשית הפרשה לפני כשבע שנים, כשיצרנית המותג והיבואנית שלו בישראל, "חברת הכרם", גילו שברחבי הארץ נמכרים בקבוקי וודקה "אבסולוט" מזויפים.

   

  לימים נמצא הזייפן עם 600 בקבוקים, והוא הורשע. בהסתמך על ההרשעה הפלילית הגישו היצרנית והיבואנית את התביעה האזרחית נגד הזייפן לפיצוי של מיליון שקל.

   

  הן טענו שהוא הפר את זכויות היוצרים שלהן, השתמש במוניטין שלהן והתעשר על חשבונן שלא כדין. הן ציינו שהנזק שנגרם להן בפועל עולה בהרבה על סכום התביעה, אולם הן החליטו לבחור בו כדי לחסוך בתשלום אגרה.

   

  לשיטתן, הרווח הממוצע לבקבוק מקורי עומד על כ-12 שקלים, ובשוק המזויף הרווח גבוה יותר. בהנחה שמדובר ב-20 שקל לבקבוק, ושהנתבע פעל במשך כשנה, סביר להניח שמכר כ-108 אלף בקבוקים והרוויח 2.16 מיליון שקל.

   

  על פי רוב אכן לא ניתן לנהל תביעות נגד אדם בפשיטת רגל, אולם יש מקרים חריגים, בהם תביעת מזונות או תביעה לסכום "בלתי קצוב" (שהסכום שלה מוערך ולא סופי). אלא שהשופט שלמה פרידלנדר קבע כי לטעמו לא זה המקרה.

   

  עם זאת הוא הסכים שאי אפשר להותיר את התובעות ללא פיצוי, ולכן ביצע אומדן משלו של הנזקים: הוא העמיד את הרווח על שווי השוק החוקי – 12 שקל לבקבוק, והניח כי לאורך תקופה של שנה הנתבע הצליח למכור לא פחות מ-1,800 בקבוקים בחודש.

   

  בסך הכול נקבע שעל הזייפן לשלם לתובעות 259,200 שקל, סכום קרוב מאוד לסכום הפיצוי המקסימלי שניתן לפסוק נגד עבריין במשפט פלילי – 258 אלף שקל.

   

  בשלב זה הזכיר השופט פרידלנדר שהנתבע פושט רגל, כך שלא ברור האם התובעות יוכלו לגבות את החוב. עם זאת הוא קבע את זכותן של התובעות להגיש בקשה להחזר הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד.

   

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעות: עו"ד איתן שאולסקי
  • ב"כ הנתבע: עו"ד אלון לוריה
  • עו"ד אורן רכס עוסק בדיני קניין רוחני ופטנטים
  • הכותב לא ייצג בתיק

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים