שתף קטע נבחר

ברק: "לולא התנהגותו הפזיזה של נתניהו, היינו מקבלים הרבה יותר"

רה"מ מיהר לחגוג את חבילת הסיוע האמריקנית הנדיבה, אבל אהוד ברק החליט להפריע למסיבה. במראה חדש וצעיר יצא ברק לבליץ תקשורתי חריף: "נתניהו מתעתע בציבור, הסכום החדש שקיבלנו אינו מגדיל את כוח הקניה שלנו". בלשכת רה"מ השיבו אש: "אלו דברי הבל, ברק צריך לאכול את הכובע"

אהוד ברק נגד בנימין נתניהו, סיבוב נוסף. בבוקר לאחר חתימת הסכם הסיוע עם ארה"ב, פתח ראש הממשלה לשעבר במתקפה חריפה נגד ראש הממשלה. במאמר שפירסם ב"וושינגטון פוסט", כמו גם בשורת ראיונות שהעניק אמש מבוסטון לכלי התקשורת בישראל, טען כי התנהגותו של נתניהו פגעה קשה בביטחון המדינה: "ישראל תקבל 3.8 מיליארד דולר בשנה - תרומה חשובה לביטחון, אבל הרבה פחות ממה שיכולנו לקבל לפני שראש הממשלה בחר להתערב בצורה בוטה בפוליטיקה האמריקנית".

ברק במראה החדש ()
ברק במראה החדש

במרכז הביקורת שהשמיע ברק, שטען כי "נתניהו מתעתע בציבור" בעצם הצגת ההסכם כהישג מדיני, עמד הנאום השנוי במחלוקת שנשא בקונגרס. "הבעת ההתנגדות שלנו להסכם הגרעין הייתה לגיטימית, אבל במקום לנהל דיאלוג כן מאחורי דלתיים סגורות עם הנשיא, נתניהו הלך לנאום מאחורי גבו, ובכך זיעזע את הבסיס הדו־מפלגתי של התמיכה בישראל", קבע. "התנהלותו הפזיזה סיכנה את ביטחון ישראל. הנזק שנגרם ליחסים עם הבית הלבן בשל התנהלותו חסרת האחריות נגלה מעל לכל ספק".

 

חבילת הסיוע שתעניק וושינגטון לישראל היא אומנם הגדולה בהיסטוריה, אך ברק טען כי ההגבלות שנלוו להסכם מקזזות את ההישג־לכאורה: "בהתחשב בהתייקרות של יותר מ־20 אחוזים במחירי הנשק מאז שההסכם נכנס לתוקף ב־2007, הסכום החדש אינו מגדיל את כוח הקנייה - וגם הכסף מותנה בהתחייבות של ישראל שלא לבקש מימון נוסף מהקונגרס", כתב. "כהוכחה לחוסר האמון הממשל דרש וקיבל התחייבות ישראלית בכתב להחזיר כל כסף נוסף שהקונגרס יעניק לישראל". ברק גם הזהיר מכך שבשל ההסכם "פרויקטים בטחוניים חיוניים בארץ יבוטלו או ייפגעו".

 

ברק ונתניהו. עוד עימות ()
ברק ונתניהו. עוד עימות
 

 

בסדרת ראיונות שהעניק אמש, הופיע ברק עם לוק חדש שכלל שיער שחור וצעיר וזקן "היפסטרי", התגאה ש"אני יודע מה חושבים בוושינגטון" והעריך כי "בהתנהגות נכונה נתניהו היה יכול לקבל 4.5 מיליארד דולר בשנה - ועוד 7 מיליארד נוספים על פני 10 שנים". לדבריו, נאום נתניהו בקונגרס היה מיותר ומזיק ועלה לישראל ביוקר. ברק הכחיש שהוא סולל את דרכו בחזרה לפוליטיקה, והתעקש: "אילו הייתי רוצה לחזור לפוליטיקה הייתי חוזר לפוליטיקה".

 

בסביבת נתניהו מיהרו להשיב אש: "ברק, שסיפר לכל העולם שראש הממשלה פגע ביחסים עם ארה"ב, צריך ביום זה לאכול את הכובע במקום לפרסם מאמרים שקריים". בליכוד מסרו כי "מדובר בדברי הבל שנכתבו על ידי ראש הממשלה הכושל בתולדות ישראל, שממשיך לגחך עצמו לדעת בעוד ניסיון קאמבק פאתטי". בתגובה לכך, כינה אמש ברק את ההאשמות כ"ילדותיות ומבוהלות קצת".

 

דבריו של ברק מצטרפים לביקורת שהושמעה בימים האחרונים נגד נתניהו בטענה כי יחסיו העכורים עם אובמה פגעו בישראל. בולטת במיוחד הביקורת שהשמיע עוזי ארד, לשעבר היועץ לביטחון לאומי של ראש הממשלה, שטען כי "נתניהו הימר והחמיץ הזדמנות היסטורית" והאשים כי "לו נענינו להפצרות הממשל שלא נשבש את השגת ההסכם עם איראן, הם היו מוכנים לתת לנו תמורות במישורים שונים".

 

גם בארה"ב, שם ניתחו את תגובתו של אובמה לחתימת העסקה, טענו אתמול כי הנשיא ייתכן ו"עקץ" את נתניהו באותה שעה שברך על ההסכם: לצד האיחולים, דאג שלשום אובמה להדגיש את חשיבות פתרון הסכסוך עם הפלסטינים ואמר כי "זה בגלל דאגתנו לביטחונה של ישראל, שנמשיך לפעול לקידום פתרון שתי מדינות".

 

במקביל להסכם הסיוע, אתמול נחתו שמונה מטוסי אף־15 דו־מושביים מדגם מיושן בבסיס תל־נוף כמתנה לישראל, לאחר שעשו דרכם, דרך בריטניה, כל הדרך מהחוף המערבי של ארה"ב. מדובר בשמונה מטוסים שהגיעו ליחידת האחזקה של חיל האוויר כדי לשמש כחלקי חילוף ולא לצורך פעילות מבצעית.

 

יואב זיתון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק
מומלצים