שתף קטע נבחר

הדרך לוולפסון: כך הגיע לוזון להפועל ת"א

הייאוש שהביע גוטמן בחדר ההלבשה, השיחות החשאיות, המידור של אמיר כבירי ואנשי המועדון. מדוע הסכים גיא לוזון לשמש כמאמן למרות המצב הכלכלי הקשה ומה ההתחייבויות שנתן להנהלה בנוגע ליחסיו עם התקשורת, השופטים ואנשי ההתאחדות לכדורגל? כל הדרך למהפכה

רעידת האדמה שהתחוללה אמש בהפועל תל אביב ונחשפה לראשונה ב-ynet ספורט הניבה בסופו של דבר את אחד המהלכים המפתיעים בכדורגל הישראלי. אחרי ארבעה מחזורים בלבד, אלי גוטמן פינה את מקומו כמאמן על הקווים לטובתו של גיא לוזון, ויעבור לשמש כמנהל המקצועי.

 

 

המהלך המהיר, שהסתיים 72 שעות בלבד לאחר המשחק האחרון מול עירוני קריית שמונה (3:3), היה מפתיע, מאחר שלא היו רמזים מוקדמים לכך בתקופה האחרונה. עד לחשיפה ב-ynet ספורט, מרבית האנשים, אפילו בתוך המועדון, לא היו מודעים למהלך שנרקם בשקט מוחלט מאחורי הקלעים. 

 

כעת נחשוף את הסיפור האמיתי מאחורי הקלעים, שהביא לעידן חדש במתחם חודורוב. מדובר ביוזמה אישית נטו של גוטמן, שאף לא עידכן בתחילת המהלך את ראשי המועדון, כולל אמיר כבירי שכלל לא נמצא בארץ. גוטמן הוא זה שהתקשר ללוזון כבר במוצ"ש האחרון, הוא זה שישב עימו על הסדרת הסמכויות, ויתר על חלק גדול משכרו וניהל את המגעים אמש בלובי של מלון כפר המכביה. הפקסים נשלחו משם למלון בפריז בו שהה הבעלים במסגרת אחת מתערוכות הציורים שלו.

 

לוזון יגיע כבר היום לאימון בחודורוב ומשחק הבכורה שלו יהיה הדרבי התל אביבי ביום ראשון הקרוב. הוא ישתכר 60 אלף שקל לחודש ויקבל מענק של 100 אלף שקל עבור עלייה לפלייאוף העליון. מדובר בשכר בסדר גודל של 130 אלף דולר עד לסיום העונה. הפועל תל אביב לא תזדקק להוצאה נוספת, מאחר ששכרו ישולם כתוצאה מההחלטה של גוטמן לקזז משכרו.

 

גוטמן התייאש אחרי ק"ש: "זהו, אני גמרתי" (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
גוטמן התייאש אחרי ק"ש: "זהו, אני גמרתי"(צילום: ראובן שוורץ)

 

מלבד תנאי השכר, סוכמו יתר הסעיפים עם לוזון. הוא התחייב להעניק ראיונות לתקשורת רק אחרי קבלת אישור מהמועדון ויזדקק לאור ירוק מהבוסים שלו גם בכל הנוגע לקיום שיחות רקע שאינן לציטוט עם עיתונאים. כמו כן התחייב לוזון לנהוג בכבוד כלפי השופטים ואנשי ההתאחדות לכדורגל.

 

כבירי הבהיר אמש כי גוטמן נותר הסמכות העליונה. לוזון חתם עד לסיום העונה ומי שיקבע אם ימשיך בסיומה יהיה גוטמן עצמו, שהתלהב מאוד מלוזון כבר מהשיחה הראשונה ביניהם. "גוטמן היה ג'נטלמן מדהים במהלך היומיים האחרונים", הסביר הבעלים כיצד המהלך יצא לפועל.

 

הובטח לו ששחקנים לא ישוחררו. גיא לוזון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הובטח לו ששחקנים לא ישוחררו. גיא לוזון(צילום: EPA)

 

גוטמן הגיע מראש בינואר האחרון במטרה לשמש כמנהל מקצועי. זה גם היה הסיכום שלו עם אמיר כבירי ומאחורי הקלעים הוא ניסה להביא את יוסי אבוקסיס או אריק בנאדו, שאמורים היו לשמש בתפקיד זהה לזה של לוזון כעת. לבסוף הוא מינה את גיא לוי כאילוץ.

 

גוטמן קיבל בקיץ האחרון את תקציב שכר השחקנים הרביעי בגודלו בליגה (24 מיליון שקל, כולל שחקנים כמו בומבה, זגורי וביטון שעדיין לא קיצצו בשכרם). הוא בנה לבדו את הקבוצה ללא כל התערבות מההנהלה, וצירף שבעה שחקנים חדשים, אולם נראה כבוי בתקופה האחרונה כמאמן על הקווים. גוטמן התנהל בתחושה שהוא חייב לעשות את הסוויץ', אחרי שבעיקר הגביל טקטית את השחקנים. בעקבות זאת הוא קיבל החלטה לבצע את המהלך האחרון. 

 

עתה מתברר כי כבר לאחר המשחק מול עירוני קריית שמונה, גוטמן אמר לאנשי הקבוצה באיזור חדרי ההלבשה: "זהו, אני סיימתי. אני לא יכול יותר עם הדבר הזה". זו הייתה התחושה שליוותה את גוטמן בתקופה האחרונה, בזמן שהוא ספג ביקורות מקצועיות רבות. בין היתר על בניית הקבוצה או ניהול המשחק נגד קריית שמונה. הוא בעצמו ידע להעיד בפני אנשי הקבוצה כי טעה ולכן יזם את הצעד הבא, שהיה ויתור על חלק גדול משכרו ומינוי איש מקצוע בכיר שישמש כמאמן.

 

השיחה הראשונה כבר במוצ"ש בוצעה ללוזון, שאימן את הפועל תל אביב משך עשרה מחזורים לפני תשע שנים והספיק לנצח בדרבי ולעלות עם הקבוצה לשלב הבתים בליגה האירופית, עד שפוטר כשהקבוצה הייתה במקום האחרון עם שש נקודות (מתוך 30). במקומו מונה מאוחר יותר גוטמן עצמו, שהחל את העידן המוצלח הקודם שלו בחודורוב.

 

ב-2007 לוזון עזב אחרי 9 מחזורים (צילום: אלי אלגרט) (צילום: אלי אלגרט)
ב-2007 לוזון עזב אחרי 9 מחזורים(צילום: אלי אלגרט)

 

בין השניים התנהלו שיחות רבות בימים האחרונים. גוטמן ניסה לשכנע את לוזון לקחת על עצמו את תפקיד המאמן. בשיחות הרבות ביניהם דובר על פורמט זהה למה שקורה במכבי ת"א. גוטמן יקבל סמכויות זהות לאלו של ג'ורדי קרויף, בעוד לוזון ישמש כמאמן ראשי לכל דבר במקביל לשוטה ארבלדזה. הוא זה שיעביר את האימונים, יקבע את הסגלים לקראת משחקים, וכמובן ידריך את הקבוצה על הקווים.

 

גוטמן מבחינתו יהיה אחראי על עניין הרכש, יעקוב אחרי שחקנים פוטנציאליים, יקבע את תקציב הרכש בינואר ויפתח תוכניות לקראת העונה הבאה יחד עם כבירי. הוא לא יהיה מעורב פיזית באימונים, אלא רק נוכח בחלקם. במשחקים יישב גוטמן ביציע ויעשה זאת כבר בדרבי ביום ראשון הקרוב בנתניה. ללווזון ניתנה הסמכות לקבוע מי יהיה העוזר שלו, אחרי שבחר כי וואליד באדיר לא ימשיך. נקבע כי השניים יגיעו מדי אימון למתחם האימונים בחודורוב, כולל גוטמן בתפקידו החדש.

 

ניסה למנוע מאחיינו לחתום. אבי לוזון (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
ניסה למנוע מאחיינו לחתום. אבי לוזון(צילום: אורן אהרוני)

 

לוזון התלבט ארוכות. דווקא דודו, יו"ר ההתאחדות לכדורגל לשעבר אבי לוזון, ניסה למנוע ממנו להגיע. הסיבה המרכזית הייתה המצב הכלכלי של הפועל תל אביב, המצויה בגרעון של 45 מיליון שקל ובבעית תזרימים גבוהה.

 

רק אחרי שראשי המועדון הבטיחו ללוזון כי לא ישוחררו שחקנים בינואר, שהוא יוכל להביא עוד שניים או שלושה בחלון ההעברות הקרוב ושלא יהיו בעיות בתשלום שכרו, המאמן השתכנע. לוזון וגוטמן עברו על הסגל של הפועל בשלושת הימים האחרונים. אחרי שראה את משחקי הליגה של הפועל העונה ועבר על הסגל כולו, הוא טען כי מדובר בקבוצה טובה שהוא יוכל לקדם.

 

היא דווקא צידדה במהלך. דנה פאן לוזון ()
היא דווקא צידדה במהלך. דנה פאן לוזון

 

אשתו של לוזון, אשת הטלוויזיה דנה פאן לוזון, נראתה לחוצה מאוד אתמול בשעות הבוקר. היא ידעה שמדובר ביום גורלי עבור בעלה ושיתפה את האנשים הקרובים אליה בנושא. היא מבחינתה

צידדה בג'וב של הפועל. אחרי שגיא כבר סיכם בבית"ר ירושלים לפני רן בן-שמעון ולא חתם, אתמול התבררה הסיבה האמיתית: טביב סיכם עם לוזון, אולם בשיחה האישית האחרונה ביניהם טען כי מאחר שהוא לא ממש מכיר אותו, הוא מכניס לו סעיף בחוזה לפיו במקרה שיבחר לפטרו, ישלם לו פיצוי של חודש אחד בלבד. בעקבות זאת לוזון עזב את החדר והחליט לוותר על התפקיד.

 

לוזון היה אחד המועמדים הסופיים לאימון הנבחרת הלאומית, אולם עופר עיני החליט כי עדיין אינו בשל לכך ומינה במקומו את אלישע לוי. זאת אחרי שכבר אימן את הנבחרת הצעירה. הוא הספיק לאמן בעבר במכבי פ"ת ובני-יהודה, לפני שהחל את הקדנציה האירופית לפני שלוש שנים: זה התחיל בהצלחה בסטנדארד ליאז', בה הוא פתח את העונה ב-13 ניצחונות רצופים בכל המסגרות (שבר שיא מועדון בן 14 שנים), וסיים במקום השני רק בגלל הקיזוז, אולם קיבל הארכת חוזה לשנתיים נוספות תמורת מיליון אירו. בעקבות פתיחה לא טובה של עונת 2014/15 הוא עזב ועבר לאמן בצ'רלטון, ממנה פוטר לאחר שפתח את העונה השנייה עם תשעה משחקים ללא ניצחון. בעשרת החודשים האחרונים הוא לא עבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
גיא לוזון
צילום: יאיר שגיא
מומלצים