שתף קטע נבחר

צילום: AP

הפגישה האחרונה של פרס והחבר'ה: בדיחות, וודקה ופיסטוקים

יום לפני האירוע המוחי ולפני שעמד לעבור דירה, נפגש הנשיא התשיעי עם חברים ממפלגת העבודה שמלווים אותו שנים. האופטימיות נשארה עד הרגע האחרון: "אתם תראו, כמו שלנו יש רצון לחיים טובים, כך גם לפלסטינים ולערבים יש"

יום לפני האירוע המוחי שבו לקה שמעון פרס וממנו לא התעורר, הוא השתתף בפגישה הקבועה שלו עם החבר'ה: חבורה של פעילי מפלגת העבודה שמלווים את פרס שנים רבות ונפגשים אחת לשבוע-שבועיים. קוראים להם "צוות חיים כהן", על שמו של פעיל העבודה בירושלים חיים כהן שמרכז את המפגש ומתאם אותו. זו החבורה הפוליטית הקרובה של פרס שכוללת את ניסים זווילי, אברהם כץ עוז, רפי אלול, ראש עיריית חולון מוטי ששון, נחמיה גנות, מיכה חריש ויורם דורי.

 

שעה וחצי הם נפגשו ביום הזה. במרפסת היו ארגזים ארוזים ופרס סיפר שמחר הוא עובר דירה, כמה קומות למעלה בבניין שבו הוא מתגורר במגדלי נאמן בתל-אביב, מאחר שבבית הנוכחי אין מקום למטפל הפיליפיני שלו וגם לנכדים ולנינים. במפגש הרימו כולם, כולל פרס, כוסית וודקה ופיצחו פיסטוקים. פרס היה בנעלי בית וסוודר והניח את הרגליים על השולחן, כהרגלו.

 

החברים זוכרים את פרס חד מתמיד, ערני. הוא לא הפסיק להתווכח איתם - כמו תמיד. הם יודעים שכאשר הם אומרים לו משהו שמעצבן אותו, הם מקבלים את פרס במיטבו.

פרס חוגג 93 עם הפעילים, בחודש שעבר (צילם: יוסף אבי יאיר אנגל (ג'וחא)) (צילם: יוסף אבי יאיר אנגל (ג'וחא))
פרס חוגג 93 עם הפעילים, בחודש שעבר(צילם: יוסף אבי יאיר אנגל (ג'וחא))

החברים התחילו להתווכח על עתידה של המדינה. חלק הציגו תחזית קודרת למה שצופן בחובו העתיד. פרס התייחס לתחזיות הקודרות בביטול ונזף בהם: "אתם חיים את חיי היום-יום ואני רואה 30-20 שנה קדימה. מדינת ישראל תהיה מפותחת וגדולה, כל האזור ייראה אחרת לגמרי".

 

פרס דיבר על מקומן של החברות הרב-לאומיות בעולם המודרני והזכיר שהיום יש 140 מיליון ערבים שמחוברים לאינטרנט. אחד החברים אמר שהבעיה היא בהסתה שמגיעה אליהם דרך הפייסבוק. פרס קינטר אותם ואמר: "לא יעזור כלום. בסוף החברות הגלובליות ישקיעו בעולם הערבי ואם ייכנס אליהם היי-טק - לא יהיה להם עוד עניין בטרור ובמלחמות. הם רוצים להתקדם. כמו שלנו יש רצון לחיים טובים, גם להם יש רצון לחיים טובים. כמו שאנו רוצים להתפרנס, גם הם רוצים להתפרנס. הם לא רוצים לעבוד בשביל 20 שקל ליום. לא יעזור כלום, בסוף הם יתחברו לפייסבוק הטוב ולא רק להסתה".

 

לאחר מכן דיברו על נסיעת ראש הממשלה בנימין

נתניהו לאו"ם ותהו מה נתניהו יאמר. פרס אמר כי נתניהו יפנה לאבו מאזן ויזמין אותו לכנסת, מה שבאמת קרה בסוף בנאומו של נתניהו. פרס סיפר במפגש כי הוא מתרשם לטובה מנשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי ואמר שהוא הפתעה לטובה מבחינתו והוא עושה שינוי חיובי. פרס הזכיר שלסיסי יש יחסים טובים מאוד עם ישראל. כמו כן סיפר פרס על הקשר הטוב שלו עם הנשיא ולדימיר פוטין.

 

החברים המשיכו להתווכח גם על מצבה של מפלגת העבודה ופרס דיבר על בן גוריון. לאחר מכן דיבר פרס על התוכניות שלו לעתיד במרכז פרס בתחומי החדשנות, שיתוף פעולה בסין. "הוא דיבר על התוכניות שלו ל-30 שנה קדימה. זה מדהים שהיו לו עוד כל כך הרבה תוכניות", נזכר רפי אלול.

 

ובלי בדיחות אי-אפשר: כמו תמיד גם במפגש הזה פרס נתן כמה בדיחות טובות, והחברים התגלגלו מצחוק. "פרס היה במצב רוח מרומם, חד מאוד. הפגישה נמשכה כמעט שעתיים", הוסיף אלול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילם: יוסף אבי יאיר אנגל (ג'וחא)
פרס
צילם: יוסף אבי יאיר אנגל (ג'וחא)
מומלצים