שתף קטע נבחר

נתניהו: "מזמין את אבו מאזן לכנסת, אני אבוא לרמאללה"

בנאומו בעצרת אמר רה"מ שהקשר עם ארה"ב חזק מתמיד: "האו"ם מתכחש לנו, אבל ארה"ב תומכת". לדבריו, הוא עדיין מחויב לחזון שתי המדינות: "מזמין את אבו מאזן לנאום בכנסת". במהלך נאומו זכה לתשואות והגיב: "וואו, מחיאות כפיים באו"ם. השינוי הגיע מהר משחשבתי"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ניצל הערב (יום ה') את נאומו בפני העצרת הכללית של האו"ם כדי לקרוא לנשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן לבוא לנאום בכנסת בירושלים, ואמר כי הוא עצמו "ישמח" לבקר ברמאללה. בנאום שהוקדש בחלקו הגדול לתקיפת האו"ם בשל העיסוק האוססיבי שלו בישראל ולהדגשת מעמדה המשתפר של ישראל בין מדינות העולם, אמר נתניהו כי הוא עצמו לא ויתר על חלום השלום ולא התייאש מהסיכויים להשיגו, והדגיש את הצורך שהרשות הפלסטינית תחדול ראשית מההסתה נגד ישראל.

 

נתניהו לעג בנאומו לאמירתו של אבו מאזן, ששעה קלה לפניו נאם על אותה הבמה ואמר שעל בריטניה להתנצל על הצהרת בלפור. בנאומו הציע נתניהו לאבו מאזן בתגובה לתבוע שלל גורמים אחרים, בהם איראן שאפשרה לעם ישראל לבנות מקדש בירושלים. הוא תקף את אבו מאזן על כך שבנאומו נותר "תקוע בעבר" וטען כי ההתנחלויות אינן המכשול לשלום, אלא נכונות הפלסטינים להכיר בזכות הקיום של ישראל: "הפלסטינים מסרבים להכיר בזכויות שלנו - הסכסוך הזה הוא לא על התנחלויות והוא מעולם לא היה עליהן. הסכסוך הזה התנהל עשרות שנים לפני שקמה התנחלות אחת. יהודה ושומרון היו בידיים ערביות וגם אז הם תקפו שוב ושוב. גם כשפינינו את כל ההתנחלויות מעזה - לא קיבלנו שלום, אלא קיבלנו אלפי טילים שנורו עלינו. מבחינת הפלסטינים ההתנחלויות האמתיות הן חיפה, יפו ותל-אביב".

 

נתניהו הוסיף: "אכן, סוגיית ההתנחלויות היא סוגיה שיש לפתור במשא ומתן, אבל הסכסוך הזה תמיד היה לגבי עצם קיומה של המדינה היהודית, בכל גבול שהוא. גבירותיי ורבותיי, ישראל מוכנה ואני מוכן לנהל משא ומתן בכל נושא, אבל על דבר אחד לעולם לא אנהל משא ומתן – על זכותנו למדינה יהודית אחת ויחידה". לפני כן בנאום תקף נתניהו את האו"ם על הגינויים חסרי הפרופורציות שלו לישראל, ולכן כשבשלב זה הנוכחים באולם - בהם עשרות ישראלים ויהודים - מחאו לו כפיים במשך שניות ארוכות הוא עמד משתאה ואמר: "וואו, מחיאות כפיים ארוכות לראש ממשלה ישראלי".

נתניהו באו"ם, הערב. "וואו, מחיאות כפיים" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נתניהו באו"ם, הערב. "וואו, מחיאות כפיים"(צילום: AFP)

לאחר מכן פנה נתניהו לדבר על ההסתה הפלסטינית, על תמיכתה של הרשות הפלסטינית במשפחות מחבלים ועל חומרי השנאה שבהם נתקל נער פלסטיני בכל מקום - מבית הספר, דרך הבית ועד לטלוויזיה. "זה קורה כל יום, כל הזמן", אמר נתניהו. "זו התעללות בילדים. דמיינו את ילדכם עובר שטיפת מוח. אנחנו לא עושים את זה - אנחנו מחנכים את ילדינו לשלום". נתניהו אמר כי כמו בכל חברה גם בישראל יש שוליים קיצוניים, אבל הדגיש כי ישראל יודעת שבאחריותה להילחם בהם: "לא אשכח את הביקור שלי אצל אחמד דוואבשה שעות אחרי שהוא ומשפחתו הותקפו. ילד קטן, תינוק למעשה, שנכווה קשות. אחמד היה קורבן של מעשה טרור נורא שבוצע על ידי יהודים. אין מילים להביע נחמה למשפחתו, אבל כשעמדתי לצד מיטתו אמרתי לדודו - 'זה לא העם שלנו, זו לא דרכנו', ואז הוריתי על צעדים חריגים כדי שמי שפגע בו יעמוד לדין, והיום האנשים שמואשמים ברצח משפחת דוואבשה נמצאים בכלא. הסיפור הזה מדגים את ההבדל בין שתי החברות שלנו. אז אני פונה לאבו מאזן – יש לך בחירה, אתה יכול לעודד שנאה כמו שעשית היום או להתמודד סוף סוף עם השנאה ולעבוד אתנו כדי לבסס שלום".

 

"אני יודע שרבים מכם הרימו ידיים, אבל אני רוצה שתדעו - אני לא הרמתי ידיים. אני עדיין מאמין בפתרון של שתי מדינות לשני עמים", אמר נתניהו, והסביר כי השינוי ביחס של מדינות האזור לישראל גורם לו להאמין יותר מאי פעם. "אבו מאזן דיבר כאן לפני שעה - לא עדיף היה שבמקום שנדבר אחד אחרי השני נדבר אחד עם השני?". נתניהו הזמין על במת הנואמים את אבו מאזן לדבר בכנסת ואמר כי הוא עצמו ישמח לבוא לדבר ברמאללה.

 

"האו"ם הפך לפארסה"

את פתיחת נאומו הקדיש כאמור נתניהו לתקיפת האו"ם עצמו. "מה שאני עומד לומר עומד להדהים אתכם - לישראל יש עתיד ורוד באו"ם", אמר נתניהו. "אני יודע שלשמוע את זה ממני בוודאי מפתיע אתכם משום ששנה אחרי שנה עמדתי בדוכן הזה ותקפתי את האו"ם על ההטיה נגד ישראל, והגיעה לאו"ם כל מילת ביקורת. בשנה שעברה העבירה העצרת הכללית 20 החלטות נגד ישראל הדמוקרטית ורק שלוש החלטות נגד כל שאר המדינות על פני האדמה. ישראל 20 - שאר העולם 3. ומה לגבי המועצה לזכויות אדם שבכל שנה מגנה את ישראל יותר מאת כל שאר מדינות העולם יחד? כשנשים נאנסות ונמכרות לעבדות בכל העולם - מיהי המדינה היחידה שמועצת זכויות האדם של האו"ם מגנה? ניחשתם נכונה - ישראל".

 

"האו"ם החל ככוח מוסרי והפך לפארסה מוסרית", אמר נתניהו. הוא הבטיח שינוי: "יותר ויותר מדינות באסיה ובאמריקה הלטינית רואות בישראל פרטנר חזק בקרב מול הטרור, פרטנר לפיתוח טכנולוגיות של המחר. היום לישראל יש יחסים דיפלומטיים עם יותר מ-160 מדינות, והקשרים האלה הופכים לנרחבים יותר ולעמוקים יותר מתמיד". ראש הממשלה אמר כי מדינות בעולם מעריכות את יכולותיה הביטחוניות של ישראל ואת החדשנות שלה בשלל תחומים, בהם חקלאות, בריאות ומים. "ממשלות משנות את יחסן לישראל כי הן יודעות שישראל יכולה לעזור להן להגיע לעמים שלהן, להאכיל אותם ולשפר את חייהם", אמר נתניהו, וסיפר כיצד ראה זאת בעיניו שלו במהלך ביקורו באפריקה בקיץ האחרון.

 

בשלב זה של הנאום סיפר נתניהו על אזרח יפני שגילה רק באיחור של שנים שמלחמת העולם השנייה הסתיימה ושהוא יכול לצאת ממחבואו. "יש לי מסר אחד - הניחו את הנשק", אמר. "המלחמה נגד ישראל באו"ם נגמרה". אולי תהיה סערה לפני השקט, אני יודע שמדברים על מהלך נגד ישראל באו"ם, אבל מישהו חושב שישראל תיתן לאו"ם לקבוע עובדות לגבי הביטחון שלה? לא נקבל שום ניסיון של האו"ם להכתיב לנו, הדרך לשלום עוברת דרך ירושלים ורמאללה ולא דרך ניו יורק".

 

נתניהו אמר כי אין לו ספק שבניגוד למה שצפוי בחודשים הקרובים - בשנים הבאות צפוי לישראל עתיד מזהיר באו"ם. "בעוד עשור ראש ממשלה ישראלי יעמוד במקום שבו אני עומד וימחא כפיים לאו"ם, אבל אני שואל - למה לחכות עשור? למה להמשיך לגנות ולהשמיץ את ישראל? אולי כי חלק מכם לא מבינים שההטיה האובססיבית שלכם אינה רק בעיה שלי, אלא היא בעיה של המדינות שלכם. אם האו"ם משקיע כל כך הרבה זמן כדי לגנות את הדמוקרטיה הליברלית היחידה במזרח התיכון יש לו הרבה פחות זמן לדון במלחמות, במחלות, בעוני, בהתחממות כדור הארץ ובעוד בעיות בוערות רבות".

 

באזור מבינים שישראל אינה האויב

"אבל עכשיו אפתיע אתכם אפילו יותר - השינוי הגדול ביותר ביחס לישראל מתרחש במקום אחר, בעולם הערבי", אמר נתניהו. "הסכמי השלום עם מצרים ועם ירדן הם עוגנים של יציבות במזרח תיכון לא יציב. אני מוכרח לומר לכם, בפעם הראשונה בחיי יש הרבה מאוד מדינות באזור המכירות בכך שישראל אינה האויב. הן מכירות בכך שישראל היא בת בריתן. האויבים המשותפים שלנו הם איראן ודאעש, ושגשוג ושלום הם המטרה המשותפת שלנו. בשנים הבאות נעבוד יחד בגלוי כדי להשיג את המטרות האלה".

 

"היחסים הדיפלומטיים שלנו עוברים מהפכה", אמר נתניהו. "במהפכה הזו אנחנו לא שוכחים שהקשר העמוק ביותר שלנו הוא עם ארה"ב, המדינה הנדיבה והחזקה ביותר עלי אדמות". ראש הממשלה אמר כי הקשר בין ישראל לארה"ב בלתי ניתן לערעור והוא אינו תלוי במפלגה זו או אחרת. "האו"ם אולי מגנה את ישראל, אבל ארה"ב תומכת בישראל, ואבן יסוד של התמיכה הזו היא התמיכה העקבית של ארה"ב בישראל באו"ם. אני מעריך את התמיכה של אובמה במדיניות האמריקנית העקבית הזו", אמר נתניהו. "אובמה הצהיר בצדק על הבמה הזו שהשלום לא יבוא מהחלטות באו"ם. אני מאמין שלא רחוק היום שבו ישראל תוכל לסמוך על הרבה מאוד מדינות שיעמדו לצדה באו"ם. היום הזה שבו שגרירים של מדינות רבות מגנים את ישראל באופן אוטומטי עומד לחלוף".

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

נתניהו ורעייתו שרה, הערב במטה האו"ם (צילום: שחר עזרן ) (צילום: שחר עזרן )
נתניהו ורעייתו שרה, הערב במטה האו"ם(צילום: שחר עזרן )

לקראת סוף נאומו עבר נתניהו לדבר על איראן, ותיאר אותה כאיום הגדול ביותר לשלום לא רק של ישראל, אלא גם של המזרח התיכון והעולם כולו. "האיום שאיראן מהווה לכולנו לא חלף - הוא עדיין לפנינו. בשנים הקרובות חייב להיות מאמץ מיוחד להדיפת הטרור של איראן", אמר נתניהו והדגיש שוב שישראל לא תאפשר לטהרן לעולם להשיג נשק גרעיני.

 

רפואה שלמה, שמעון

נתניהו סיים באזכור מצבו של הנשיא לשעבר שמעון פרס המאושפז במצב קשה, והגדיר אותו כאחד המנהיגים המוערכים ביותר בתולדות ישראל. "אני בטוח שאתם מצטרפים אליי באיחולי 'רפואה שלמה, שמעון'", אמר נתניהו.

 

נאומו של נתניהו בא שעה קלה אחרי שבפני משתתפי הכינוס הכללי של עצרת האו"ם נאם נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ששב והאשים על דוכן הנואמים את ישראל בהכשלת תהליך השלום ובביצוע טיהור אתני נגד הפלסטינים. אבו מאזן אמר כי על ישראל "לחדול מהעונשים הקולקטיביים, מהרס הבתים, מההוצאות להורג וממעצר אנשינו", וכי עליה לשחרר את אלפי האסירים הפלסטינים הכלואים אצלה. הוא האשים אותה בפעילות תוקפנית נגד מסגד אל-אקצה ואמר כי אם ישראל תפסיק את פעולותיה נגד הפלסטינים "תיווצר אווירה שבה שלום יוכל לצמוח באזורנו".

אבו מאזן. "ישראל מבצעת טיהור אתני" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אבו מאזן. "ישראל מבצעת טיהור אתני"(צילום: AFP)

אמש נועד נתניהו בשולי העצרת עם נשיא ארה"ב ברק אובמה. לאחר הפגישה אמר גורם אמריקני רשמי כי הנשיא האמריקני הביע את דאגתו העמוקה מהבנייה בהתנחלויות השוחקת את חזון שתי המדינות, ונתניהו השיב לו: "ההתנחלויות אינן שורש הסכסוך". לדברי הגורם, "אובמה ונתניהו לא טייחו את ההבדלים שיש ביניהם בנושאים אלו".

 

לפני הפגישה, מול המצלמות, אמר אובמה כי ארה"ב מודאגת מהמצב בגדה המערבית, והוסיף שהוא מקווה לסייע לקידום שלום ישראלי-פלסטיני. על גל הטרור הנוכחי אמר: "לבנו יוצא אל אלו שנפגעו באלימות -

גם ישראלים וגם פלסטינים. המצב הזה מהווה סכנה גדולה. יש לנו דאגות לגבי ההתנחלויות, והתקווה שלנו היא שנוכל להמשיך להיות גורם אפקטיבי בין ישראל לפלסטינים. אני אהיה נשיא עוד כמה חודשים אבל אתה, ראש הממשלה, הולך להישאר בתפקידך עוד זמן רב יחסית. אני מעוניין לשמוע את ההערכה של נתניהו לגבי הנעשה בישראל ובגדה המערבית. מה שאני יכול להגיד לגבי נתניהו שהוא תמיד היה כן אתנו".


פורסם לראשונה 22/09/2016 19:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ראש הממשלה נתניהו באו"ם
צילום: AFP
מומלצים