שתף קטע נבחר

חיזבאללה של תימן. הצרה הסעודית-ישראלית

הסעודים נכנסו למלחמה בתימן משום שלא רצו להגיע למצב של ישראל שבו ארגון שיעי שולט במדינה הגובלת להם, יורה טילים מדי פעם על יישוביהם ומאיים על הממלכה בכל פעם שאיראן מעוניינת בכך. זה לא ממש מצליח להם ועלול לבוא היום שהחות'ים יסייעו לחיזבאללה ויהפכו גם לבעיה של ישראל

מטרות דומות לשתי התנועות השיעיות. תומכים של החות'ים חוגגים את יום העשורא עם תמונת נסראללה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מטרות דומות לשתי התנועות השיעיות. תומכים של החות'ים חוגגים את יום העשורא עם תמונת נסראללה(צילום: EPA)

במרס 2015 אמר שר החוץ הסעודי עאדל ג'ובייר: "בידינו מידע לפיו איראן תומכת בחות'ים בתימן ושחיזבאללה שולח להם סיוע מלבנון". באוגוסט 2016 ירו המורדים החות'ים השיעים על סעודיה טילי "זילזאל 3" שמסופקים לחיזבאללה על ידי איראן. ביום רביעי ציינו השיעים ברחבי העולם את היום החשוב להם ביותר בלוח השנה. בדאחיה של ביירות, מעוז חיזבאללה בלבנון, התנוססו זו לצד זו תמונותיהם של מזכ"ל הארגון חסן נסראללה ושל עבד אל-מאליכ אל-חות'י, מנהיג המרד השיעי בתימן. מה הקשר בין השניים? האם הצרה של ישראל היא גם הצרה של סעודיה?

 

"מוות לאמריקה, מוות לישראל, יקוללו היהודים"

זוהי הסיסמה של השיעים התימנים החות'ים בתימן. מדוע מקללים החות'ים, החיים כ-2,200 קילומטרים מישראל, את היהודים? התשובה נעוצה בהיסטוריה של משפחת אל-חות'י שהשתלטה על השיעים הזיידים בתימן. תנועתם נקראת "אנצאר אללה" (תומכי האל), שלא במקרה דומה לשם "חיזבאללה" (מפלגת האל). שתי התנועות נוצרו בהשראת המהפכה השיעית האיראנית שסיסמתה "מוות לאמריקה ומוות לישראל". גם הצבעים של הדגל החות'י זהים לאלה שבדגלה של איראן ובשניהן מופיעה הקריאה "אללה אכבר".

 

יום כיפור חל השנה באופן מקרי באותו תאריך כמו יום העשורא, 1,438 לספירה המוסלמית. זהו היום שבו מתאבלים השיעים (כ-15 אחוזים מכלל המוסלמים) על רצח חוסיין בן עלי, נכדו של הנביא מוחמד. השיעים ברחבי העולם מאמינים כי אירוע זה, שהתרחש לפני כ-1,300 שנה, הוא אשמתם של הסונים ושאין עליו מחילה. ביום העשורא מכים את עצמם השיעים עד זוב דם על מנת לחוש ולהזדהות עם סבלו של חוסיין שנרצח ללא רחמים בכרבלא שבעיראק, 100 קילומטרים דרומית לבגדד. 

 


שונאים את ישראל, ארה"ב וסעודיה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שונאים את ישראל, ארה"ב וסעודיה(צילום: רויטרס)
הסונים מודעים היטב לצורך השיעי בנקמה על האירוע הזה ועל מאות שנים של דיכוי השיעים בעולם המוסלמי שנשלט על ידי הסונים. מאז המהפכה האיראנית ב-1979 קיימת תחושה בעולם הסוני כי הנקמה השיעית מתגבשת והופכת למאבק איראני להשתלט על המזרח התיכון תוך הסתייעות במיעוטים השיעים. בלבנון ובתימן קיימות קבוצות שיעיות המהוות חלק משמעותי מהאוכלוסייה (כ-40 אחוזים בשתיהן), בשנות ה-80 הקימה איראן את חיזבאללה בלבנון ובשנות ה-2000 תמכה בהקמת ארגון "אנצאר אללה" בתימן. אמנם החות'ים, בניגוד לחיזבאללה, מכחישים את הקשר לאיראן וטוענים כי הם משיגים בעצמם את הנשק שבידיהם, אולם שני הארגונים מתפקדים בפועל כזרועות של איראן.

 

חיזבאללה ואנצאר אללה - מטרות דומות

שני הארגונים בלבנון ובתימן הוקמו על רקע אפליה בוטה, עוני וקיפוח של העדה השיעית על ידי המשטר.

אולם כשגבר כוחם הם העלו את רף השאיפות שלהם לשתי מטרות נשגבות יותר - להשתלט על המדינה ולהוות ראש חרב למאבק של איראן נגד שתי אויבותיה העיקריות: ישראל וסעודיה. בזמן שישראל היא "השטן הקטן", סעודיה היא מנהיגתו של האויב הנצחי - העולם הערבי הסוני. בראש הממלכה הסעודית שולט מלך המייצג את האסכולה הסונית הסעודית שהיא הקיצונית ביותר והעוינת ביותר לשיעים. לפי התפיסה האיראנית, זהו מאבק דתי-פוליטי בין השיעים לבין "השטן הגדול", ארצות הברית שעומדת מאחורי ישראל וסעודיה, על השליטה במזרח התיכון.

 

החות'ים ירו השבוע טילים לעבר משחתת אמריקנית ()
החות'ים ירו השבוע טילים לעבר משחתת אמריקנית

איראן מנסה להשתלט על תימן

גל המהפכות הערביות לא פסח על תימן וגרם לפירוקה של המדינה לשבטים ולאנרכיה שלטונית. החות'ים ראו בכך הזדמנות לממש את חלומם להשתלט על תימן ובכך להגיע למעמד אפילו יותר רם מחיזבאללה בלבנון, המתפקד כ"מדינה בתוך מדינה". אל-חות'י יצא ממעוזו בעיר סעדה שבצפון, השתלט בהדרגה על שטחים במערב תימן ובראשית 2015 חצה את הקווים האדומים כשכבש את הבירה צנעא והתקדם לעבר ערי הנמל בדרום, באב אל-מנדב ועדן.

 

הנשיא התימני עבד רבו מנסור האדי ברח ממשכנו בצנעא וביקש סיוע דחוף להצלתה של תימן. נדמה היה כי תימן עומדת להפוך למאחז שיעי בחסות איראן, לאיים על סעודיה מדרום ועל נתיבי השייט של מכליות הנפט היוצאות מהמפרץ הפרסי. מצב זה היה עלול להשפיע לא רק על היציבות באזור, אלא גם על כלכלת העולם כולו.

 

תימן הייתה נופלת לידי החות'ים אלמלא העזרה הערבית-סונית בראשות סעודיה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תימן הייתה נופלת לידי החות'ים אלמלא העזרה הערבית-סונית בראשות סעודיה(צילום: AFP)

סעודיה לא רוצה להיות כמו ישראל

סלמאן בן עבד אל-עזיז, המלך החדש יחסית של סעודיה, החליט לראשונה בתולדות הממלכה ליזום מלחמה תוך שימוש בנשק אמריקני חדיש. הסעודים לא רצו להגיע למצב של ישראל שבו ארגון שיעי שולט במדינה הגובלת להם, יורה טילים מדי פעם על יישוביה ומאיים על הממלכה בכל פעם שאיראן מעוניינת בכך. למרות הקואליציה הצבאית המכובדת שהקימה סעודיה נגד החות'ים, חלום הבלהות של סעודיה החל להתממש: טילים נורו כבר בשנה שעברה על שטחיה של סעודיה וחיילים מצבאה נחטפו על ידי החות'ים ונחקרו לעיני המצלמות.

 

עלי עבדאללה סאלח, הנשיא הפורש של תימן, חבר לחות'ים נגד סעודיה שנתנה לו בעבר חסות וטיפולים רפואיים. אולם הקואליציה הסעודית הוכיחה יכולת מרשימה לאחד את המדינות הסוניות: מצרים, מרוקו, ירדן, סודן, איחוד אמירויות, כוויית, קטאר ובחריין.

 

המלחמה הצילה את תימן מציפורניהם של החות'ים והשיבה את האדי לשלטון במזרח המדינה שמרכזה בעיר הנמל הדרומית עדן. אולם המלחמה התארכה יתר על המידה והחות'ים גילו נחישות מפתיעה. בעולם גברה הביקורת על ההפצצות של הקואליציה שגורמות למותם של אלפי אזרחים תימנים, רובם עניים, ולהרס התשתיות במדינה. ביקורת זו הגיעה לשיאה בחודשים האחרונים. במרס השנה נהרגו 22 ילדים תימנים בהפצצה סעודית. בשבוע שעבר נהרגו יותר מ-155 בני אדם בהפצצה בעת שהיו בדרכם להלוויה. נסיכות עומאן ניסתה להשיג פשרה, אולם עד עתה ללא הצלחה - והמלחמה נמשכת.

 

מנהיג את הממשלה המודחת מעיר הנמל הדרומית עדן. הנשיא מנסור (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מנהיג את הממשלה המודחת מעיר הנמל הדרומית עדן. הנשיא מנסור(צילום: רויטרס)

הסעודים נלחמים במורדים החות'ים עם נשק אמריקני (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הסעודים נלחמים במורדים החות'ים עם נשק אמריקני(צילום: AFP)

סוריה ובעלות בריתה טוענות שסעודיה מבצעת רצח עם בתימן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
סוריה ובעלות בריתה טוענות שסעודיה מבצעת רצח עם בתימן(צילום: EPA)

המורדים החות'ים מכחישים שהם מקבלים נשק מאיראן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המורדים החות'ים מכחישים שהם מקבלים נשק מאיראן(צילום: AFP)

בסוריה, המשטר ובעלי בריתו מותחים ביקורת בלתי פוסקת על מה שהם מכנים "רצח העם" שמבצעת סעודיה בתימן, בזמן שהם עצמם רוצחים ללא הרף את בני העם הסורי. למעשה, שתי המלחמות - של סעודיה בתימן ושל משטר אסד בסיוע חיזבאללה בסוריה - מתבצעות באכזריות בלתי רגילה וללא הבחנה בין אזרחים לבין טרוריסטים והעולם שותק. אם היו לאמריקנים ספקות לגבי תמיכתם בסעודים, הרי שניסיונות ירי הטילים של החות'ים בשבוע האחרון על המשחתת האמריקנית USS Mason הזכירה להם את גודל הסכנה השיעית. בתגובה הפציצו האמריקנים בפעם הראשונה עמדות רדאר של החות'ים.

 

ביום רביעי נשא נסראללה נאום ביום העשורא וחיבר בין שני אויבותיה של איראן - סעודיה וישראל - ובין רצח התימנים למה שהוא מכנה "דיכוי" העם הפלסטיני. החות'ים בתימן הרחוקה מתעקשים כי ישראל עומדת מאחורי העוינות נגדם. האם הם יודעים על יחסי סעודיה-ישראל משהו שאנו לא יודעים? כיום חיזבאללה עוזר לחות'ים, אולם יש להניח כי אם סעודיה לא תחסל את הישות החות'ית יבוא היום שבו החות'ים יסייעו לחיזבאללה. אם זה יקרה, הבעיה של סעודיה תהיה גם הבעיה של ישראל.

 

ד"ר ירון פרידמן, פרשן ynet לענייני העולם הערבי, הוא בוגר אוניברסיטת סורבון בפריז, מרצה על האיסלאם במחלקה ללימודים הומניסטיים בטכניון ובמכללת הגליל ומורה לערבית בטכניון ובחוג להיסטוריה של המזרח התיכון בחיפה. ספרו "העלווים - היסטוריה, דת וזהות" יצא לאור באנגלית בהוצאת בריל-ליידן בשנת 2010

פורסם לראשונה 16/10/2016 00:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
איבדו את צנעא. כוחות הנאמנים לממשלת תימן המודחת
צילום: AFP
צילום: AFP
איראן רוצה להשתלט על תימן? חמינאי
צילום: AFP
צילום: AFP
השווה בין סעודיה בתימן לישראל עם הפלסטינים. נסראללה
צילום: AFP
צילום: ירון פרידמן
הסונים מודעים לצורך השיעי בנקמה. ד"ר ירון פרידמן
צילום: ירון פרידמן
מומלצים