שתף קטע נבחר

במשטרה בודקים את התלונה נגד מנהל רשות החברות

הטענות להתנהלות בעייתית לכאורה של אורי יוגב, שנחשפו ב"ידיעות אחרונות", עברו ממבקר המדינה והיועץ המשפטי למשטרה שמנהלת חקירה סמויה. יוגב הודיע שיגיש תביעה נגד מנהל מקורות: "רצף שקרים ודברי בלע"

היחידה הארצית לחקירות הונאה נמצאת בעיצומה של חקירה סמויה נגד מנהל רשות החברות, אורי יוגב. לדברי גורמים במשטרה, לאחר סוכות מתוכנן דיון משותף ליחידה להב 433 ולפרקליטות במטרה לדון בחומרים ולהחליט אם לפתוח באופן רשמי וגלוי בחקירה.  

אורי יוגב (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
אורי יוגב(צילום: קובי גדעון, לע"מ)
 

ביום שישי נחשף ב"ידיעות אחרונות" כי מנכ"ל חברת מקורות שמעון בן-חמו הגיש דו"ח חמור למבקר המדינה וליועץ המשפטי לממשלה ובו שורת טענות קשות כנגד יוגב. בן-חמו אף העיד בפני אנשי היועץ המשפטי והמבקר כי "יוגב איים עליי" וכי "יוגב ביקש ממקורות סיוע במכירת חברת וויטווטר שהייתה בבעלותו ונקלעה לחובות".

 

יש לציין כי כבר לפני מספר חודשים המליץ מבקר המדינה יוסף שפירא ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לפתוח בחקירה פלילית נגד מנהל רשות החברות, אבל מנדלבליט, כמו במקרים אחרים, העדיף לבדוק באיטיות את החומר ולא הורה על פתיחת חקירה.

 

אלא של"ידיעות אחרונות" נודע כי במקביל חלק מהחומרים הגיעו גם לפרקליטות, נבחנו שם והועברו לבדיקת להב 433. לאור הממצאים שהתגלו בהם, החלו במשטרה בחקירה סמויה של חלק מהאירועים המדווחים שמהם עלה חשד לפלילים.

 

ככל הידוע העניין עצמו טופל על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה, ואולם לאור העובדה כי הנושא נמצא גם אצל היועמ"ש עדיין לא הוחלט על ביצוע חקירה גלויה. יחד עם זאת גורמים במשטרה אמרו כי בצאת חג הסוכות, אמורה להתקיים ישיבה בעניין שבה ככל הנראה יוצגו החומרים ותיפתח חקירה רשמית בצורה גלויה. 

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. טיפול איטי ()
היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. טיפול איטי

בתלונה שהגישה מקורות כותבים עורכי דינה: "נוכח האופן הפסול בו מתנהל מנהל רשות החברות הממשלתיות אל מול מקורות, התבקשנו לקבל את הנחייתכם בנוגע לדרך הפעולה בה על מקורות לנקוט".  

 

עם כניסתו לתפקיד לפני שלוש שנים חתם יוגב על הסכם ניגוד עניינים לפיו לא יעסוק בענייני חברת מקורות, בגלל שהיה הבעלים של חברת ווייטווטר לפני שמונה למנהל רשות החברות. לטענת בן-חמו, למרות ההסכם יוגב ביקש שמקורות תמליץ לחברה אמריקאית לרכוש את וויטווטר, שנקלעה לחובות כספיים גדולים. בסופו של דבר העסקה לא צלחה. בכך לא הסתיימה לכאורה התערבות יוגב בנעשה במקורות.

 

מבקר המדינה, יוסף שפירא. פנה כבר לפני 7 חודשים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מבקר המדינה, יוסף שפירא. פנה כבר לפני 7 חודשים(צילום: גיל יוחנן)

 

עוד בתקופת הצינון שלו הוא נפגש עם בן-חמו בעניין חברת צינורות המזרח התיכון, שבה כיהן בעבר יוגב כחבר דירקטוריון. "יוגב ביקש שנחתום עם החברה על חוזה ארוך טווח שמבטיח לה מיליוני שקלים רגע לפני שהם מעתיקים את המפעל שלהם לדרום הארץ", אמרו אנשי מקורות שטענו כי יוגב איים שיפיץ פרסומים מכפישים על אנשי מקורות כשלא נענו לדרישותיו. על פי הדו"ח הדברים הגיעו לשיא בדרישה של יוגב מבן-חמו לפרוש מתפקידו בטרם עת כדי שיוכל למנות מנכ"ל אחר. "הוא איים עליי שאם לא הוא יפיץ את דו"חות הביקורת על החברה", סיפר בן-חמו לאנשי מבקר המדינה.

  

מטעמו של אורי יוגב נמסר בתגובה כי יגיש תביעת לשון הרע נגד מנכ"ל מקורות, וכינה את הטענות "רצף שקרים ודברי בלע". "הדברים המיוחסים לו מופרכים מעיקרם וחסרי כל יסוד. על פניו ברור שיסוד פרסום הדברים ע"י מנכ"ל מקורות הוא בחשש הבלתי מובן ובלתי מוסבר שלו, מביקורת מקובלת, שוטפת ולגיטימית של רשות החברות במקורות, כנהוג בכל חברה ממשלתית. התנגדותו התמוהה של המנכ"ל לקיום הביקורת מעלה תהיות קשות. ברם, הרשות תמלא את תפקידה ותקיים את הביקורת על אף המכשולים שמערים המנכ"ל".

 

עוד נמסר בתגובה כי "בכל הקשור להאשמותיו המופרכות נגד יוגב, יודגש כי מיום מינויו למנהל רשות החברות, לא חרג ולא הפר בשום דרך את הסדר ניגוד העניינים המחייב אותו בתפקידו. יוגב מעולם לא הפעיל על מנכ"ל מקורות לחצים, לא איים ולא דרש לעצמו או לתאגיד הקשור בו טובות הנאה כלשהן, ובכלל זה גם לא בקשר עם החברות וויטווטר וצינורות המזרח התיכון. אם מנכ"ל מקורות לא יחזור מהאשמותיו השקיות בכוונת יוגב לפעול כלפיו בכל האמצעים המשפטיים". פרקליטה של מקורות, עו"ד שי אילון, הגיב כי בן-חמו עומד מאחורי כל הדברים. 

 

יש לציין כי לפני מספר שבועות חשף כתבנו ירון דרוקמן התנהלות תמוהה בפרשת מכרז לתפקיד היועץ המשפטי ברשות החברות. בעקבות חשיפת ynet, נציב שירות המדינה משה דיין החליט להקפיא אז לבירור את המכרז לבחירת יועץ משפטי לרשות החברות. החלטתו של דיין באה בעקבות שורת פרסומים ב-ynet אודות סימני שאלה שנסובו סביב המכרז המדובר.

 

ברקע לפרשה - המדינה יצאה באיחור ניכר למכרז לתפקיד היועץ המשפטי של רשות החברות - אולם הליכי המכרז העלו סימני שאלה נוספים סביב התנהלות המדינה בנושא. לדברי גורמים בכירים המעורבים בנושא, במכרז הבזק יכלו להתמודד מועמדים מקרב עובדי המדינה בלבד ולהם ניתנו ארבעה ימים להגשת מועמדות. הגורמים אמרו אז כי במכרז צפויה לזכות עו"ד דלית זמיר-קמיניץ, שמשמשת תקופה ארוכה ממלאת מקום היועמ"ש ברשות החברות.

 

עו"ד דלית זמיר-קמיניץ היא רעייתו של ארז קמיניץ, המשנה של אביחי מנדבליט. עו"ד זמיר-קמיניץ הועסקה בעבר במחלקתו של משנה אחר למנדלבליט, עו"ד אבי ליכט. ב-ynet פורסם עוד קודם כי עו"ד זמיר-קמיניץ מכהנת כבר תקופה לא קצרה בתפקידה ללא מכרז. רק לאחר הפרסום יצאה המדינה למכרז לאיוש התפקיד.

 

אבי ליכט (צילום: אוראל כהן) (צילום: אוראל כהן)
אבי ליכט(צילום: אוראל כהן)

 

אלא שמכרז זה, שפורסם כאמור באיחור ניכר, לא היה חף מסימני שאלה. כך למשל, המכרז היה פנימי בלבד, לעובדי מדינה, ולא נפתח לציבור הרחב חרף העובדה שהמשרה רגישה ויוקרתית במיוחד. בנוסף, מועד הגשת המועמדות היה קצר מאוד. עובדי המדינה קיבלו הודעה על אודות המכרז בדואר האלקטרוני ביום 5.7 אחר הצהריים, וזאת אף שהמכרז נסגר ביום 11.7. באמצע נמנים גם ימי שישי ושבת - מה שהותיר למי שביקש להתמודד לתפקיד ארבעה ימי עבודה בלבד.

 

זאת ועוד: במקרים אחרים נאסר על בעלי תפקידים בשירות המדינה ששימשו כממלאי מקום להתמודד במכרז למינוי קבע לתפקיד, אולם במקרה זה לא נמנע מעו"ד זמיר-קמיניץ להתמודד.

 

ממשרד האוצר לא התקבלה תגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון, לע"מ
אורי יוגב
צילום: קובי גדעון, לע"מ
מומלצים