שתף קטע נבחר

פסטיבל חיפה: משה איבגי ונורמן עיסא זכו בפרס השחקן, "עניינים אישיים" בפרס הסרט הטוב

הוכרזו הזוכים בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה: את פרס השחקן הטוב ביותר חלקו משה איבגי ונורמן עיסא על תפקידם ב"מלחמת 90 הדקות", על הבמה אמר איבגי: "אולי בכל זאת נרד מהעץ שטיפסנו עליו ונעשה שלום". בפרס הסרט העלילתי הטוב ביותר זכה "עיניינים אישיים" של הבמאית הנצרתית מהא חאג'

 

הסרט "עניינים אישיים" של הבמאית הנצרתית מהא חאג' הוא הזוכה הגדול של פסטיבל חיפה ה-32. הדרמה שסולקה לאחרונה מתוכנית פסטיבל הקולנוע של ביירות בגלל שיוכה הישראלי, זכתה לפיצוי בדמות הפרס הראשון לסרט הטוב ביותר בתחרות העלילתית הישראלית, שמלווה גם בסכום כספי נאה בסך מאה אלף שקלים. "עניינים אישיים" שהוקרן בבכורה במסגרת מבט מסוים של פסטיבל קאן מספר את סיפורה של משפחה נצרתית הפזורה ברחבי הגלובוס, ומככבים בה מחמוד וסנאא שוואהדה זיאד בכרי, מאיסה עבד אל האדי, דוריד לידאווי ואחרים.

 

מחמוד וסנאא שוואהדה מ"עניינים אישיים" והמפיק באהר אגבריה (צילום: גלית רוזן) (צילום: גלית רוזן)
מחמוד וסנאא שוואהדה מ"עניינים אישיים" והמפיק באהר אגבריה(צילום: גלית רוזן)

לצד חאג', זכתה בפרס סרט הביכורים על שם דני לרנר, במאית פלסטינית-ישראלית נוספת, מייסלון חמוד, על הדרמה "לא פה, לא שם" העוסקת במציאות היומיומית המורכבת של שלוש צעירות ערביות המתגוררות בדירת שותפים בתל אביב. השחקניות מונא חאווה, סאנה ג'מאלייה ושאדן קנבורה זכו גם בפרס מטעם ארגון המבקרים הבינלאומי פדאורה על חדשנות בקולנוע הישראלי. בנוסף, זכה הסרט בפרס חביב הקהל.

 

"לא פה, לא שם", זוכה בפרס סרט הביכורים (צילום: תולי חן) (צילום: תולי חן)
"לא פה, לא שם", זוכה בפרס סרט הביכורים(צילום: תולי חן)

שלומי אלקבץ, שהפיק את "לא פה, לא שם", הזכיר בנאומו את אחותו המנוחה רונית אלקבץ. "כששוחחתי עם רונית אחותי בזמן הצילומים, היא אמרה לי 'אסור לך לשחרר סרט שהוא פחות ממבריק', והסרט הזה מבריק בעבורי, כי הוא מוכיח שקולנוע זה לא רק הסרט שראיתם, אלא צורה מזוככת של חופש ושל חיים".

 

 

בפרס השחקנית הראשית זכתה נועה קולר על תפקידה ב"לעבור את הקיר" של רמה בורשטיין, עליו קיבלה גם את פרס אופיר השנה. את הפרס המקביל לשחקן הראשי חלקו משה איבגי ונורמן עיסא על תפקידם בדרמה הקומית של אייל חלפון "מלחמת 90 הדקות". מעל הבמה נשא איבגי נאום בזכות תהליך השלום: "זה סרט שמנסה להגיד משהו על שלום, על האבסורד של המצב במזרח התיכון. ועל זה שבכל זאת, אולי בכל זאת נרד מהעץ שטיפסנו עליו ונעשה שלום". עיסא פתח את נאומו בשפה הערבית, והתלוצץ בעברית כשהבהיר לאלו שלא דוברי השפה, שהוא לא אמר "איטבח אל-יהוד".

 

איבגי ועיסא עם הפרס (צילום: גלית רוזן) (צילום: גלית רוזן)
איבגי ועיסא עם הפרס(צילום: גלית רוזן)

 

בפרס התסריט זכה איתן ענר, תסריטאי ובמאי המותחן "לב שקט מאוד" בכיכובה של אניה בוקשטיין, בפרס הצילום זכה זיו ברקוביץ' על עבודתו ב"נמל בית" של ארז תדמור, ואת פרס העריכה קיבלה שירה ארד, שזכתה בפרס אופיר על "אבינו" של מני יעיש, והפעם על "אנטנה" של אריק רוטשטיין.

 

בפרס הסרט התיעודי זכה סרטם של יאיר קדר ואילן פלד "ליליאן. משוררת", בעוד שאיתן חריס זכה בציון לשבח על סרטו "סולחה". במסגרת בין יהדות לישראליות זכה סרטו של רפאל נג'ארי "השקיעה" בעוד שראדה ג'ודה הרומני זכה בצל"ש על "לבבות מצולקים" ולינה צ'פלין קיבלה צל"ש על "שמוניסטים".

 

הזוכה הגדול של התחרויות הבינלאומיות היה הדרמה "הקור של קלאנדר" של מוסטפה קארה - נציג טורקיה לאוסקר, שגרף את הפרס הראשון בתחרות עוגן הזהב ובפרס הסרט הטוב מטעם ארגון המבקרים פדאורה. יפים אוסטאוגלו זכתה בצל"ש במסגרת עוגן הזהב על "ספקות". בתחרות כרמל, זכה "האזרח המכובד" של גסטון דופרט ומריאנו כהן מארגנטינה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלית רוזן
איבגי ועיסא זכו בפרס השחקן הטוב
צילום: גלית רוזן
לאתר ההטבות
מומלצים