שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שוב: היום תיתכן שריפת גזים רעילים בבז"ן במפרץ חיפה
  תושבי חיפה והקריות שהתרגלו באחרונה לאירועים חריגים בבתי הזיקוק עשויים לצפות היום בלפיד הבוער שיוצת כדי לשרוף עודפי גזים. מבתי הזיקוק נמסר כי בשל עבודות תחזוקה יודמם אחד המתקנים. במהלך הפעולה הזו עלולים להצטבר עודפי גזים והם יישרפו בלפיד

   

  בתי הזיקוק. ארכיון (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
  בתי הזיקוק. ארכיון (צילום: אלעד גרשגורן)
   

  בתי הזיקוק במפרץ חיפה - שעמדו באחרונה במוקד כמה אירועים חריגים - עשויים להפעיל היום (ג') את הלפיד הבוער שתפקידו לשרוף שאריות גזים רעילים. מבז"ן נמסר כי בשל עבודות תחזוקה מתוכננות במתקן בכרמל אולפינים יודמם המתקן. במהלך ההדממה נוצרים עודפי גזים שברובם נעשה שימוש בתהליך הייצור.

   

  עוד אמרו בבז"ן כי הלפיד הוא "אמצעי שנועד לשמור על הבטיחות בעת התפעול השוטף של המתקנים, תוך שריפת גזים עודפים ומניעת פליטתם לאוויר". הם הבהירו שהפעלת הלפיד תתבצע באופן מבוקר ושאין מדובר בתקלה.

   

  בשל האירועים של השבועות האחרונים זימן המשרד להגנת הסביבה את בכירי בז"ן לשימוע, בחשד להפרה של תנאי היתר הפליטה. לאחר השימוע יוכל המשרד לקבוע צעדי אכיפה נגד המפעלים מהקבוצה בגין זיהום סביבתי.

   (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
  (צילום: ג'ורג' גינסברג)

  בזימון לשימוע מתוארים כמה אירועים, חלקם מספטמבר ואחרים מאוקטובר. בשימוע ישתתף אבנר מימון, מנכ"ל קבוצת בז"ן, והוא יציג את טענותיהם. עד למועד הדיון נדרש המפעל להעביר מסמכים הנוגעים לתקלות, ולהוכיח כי ננקטו פעולות מקסימליות לצמצום ההזרמה ללפיד ושפעילותו תהיה תקינה.

   

  הלפיד הוא מנגנון בטיחות, אך כזה הפועל בעת תקלה או במצב חירום. תפקידו לשרוף גזים שנוצרים בתהליך במצבי חירום או תקלות שבהם צריך להפסיק תהליכי ייצור מסיבות בטיחותיות. זאת כדי לא לפנות את הגזים שנוצרים באופן שמסכן את הציבור או העובדים במפעל. אם הגזים היו נפלטים בלי טיפול או קרוב לעובדים - הדבר היה מסכן אותם.

   

  במשרד להגנת הסביבה פרסמו לאחרונה את היתר הפליטה החדש של בז"ן, ובו הנחיות בדבר דיווח על תקלות וגם הנחיות בדבר שימוש בלפיד. ההיתר כולל מגבלת הזרמה ללפיד בשגרה (850 ק"ג לשעה בממוצע שעתי ו-650 ק"ג לשעה בממוצע שנתי), ודיווח מקוון עבור "אירוע, תקלה, כשל או שינוי, המביא או עלול להביא לשינוי בפליטות מזהמי אוויר ממקור הפליטה לסביבה", בתוך 12 שעות מגילוי התקלה.

   

  יש כמה לפידים במתחם הפטרוכימי. בכרמל אולפינים יש שלושה, במפעל גדיד יש לפיד אחד, ובבז"ן שלושה לפידים.


  פורסם לראשונה 24/10/2016 20:51

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלעד גרשגורן
  בתי הזיקוק במפרץ חיפה
  צילום: אלעד גרשגורן
  מומלצים