שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  ארגוני נשים: לשלול הפרס מאיבגי. הנהלת פסטיבל חיפה: לא נתערב, ההחלטה מקצועית

  מול התביעה של ארגוני נשים לשלול את פרס השחקן הטוב בפסטיבל חיפה ממשה איבגי, הודיעו בהנהלת הפסטיבל כי מדובר בהחלטה מקצועית של חבר השופטים, שכלל שלוש נשים. יו"ר הצוות ערה לפיד: שלמה עם ההחלטה. ארגון נעמת: מי שפוגע בנשים לא ראוי לפרס, כל פרס

   

   

  זכייתו של משה איבגי אתמול (א') בפרס השחקן הטוב בפסטיבל חיפה במשותף עם נורמן עיסא, על הופעתם בסרט "מלחמת 90 הדקות" גררה ביממה האחרונה גינויים של ארגוני נשים. על אף המחאות, בפסטיבל חיפה הודיעו כי הפרס לא ישלל מהשחקן הוותיק, החשוד בעבירות של מעשה מגונה והטרדה מינית של שלוש נשים שעבדו עימו, תוך ניצול מעמדו.

   

  "חבר השופטים המקצועי בוחר את הזוכים על פי יכולות המשחק בלבד, כפי שבאו לידי ביטוי בהופעתם בסרט", נמסר בהודעה מטעם פסטיבל חיפה, "הנהלות פסטיבלי סרטים בכל העולם אינן מתערבות בהחלטות המקצועיות והעצמאיות של צוותי השיפוט שלהן. ולכן אין מקום שהנהלת פסטיבל הסרטים הבינלאומי חיפה תעמיד בספק את ההחלטה המקצועית של חבר השופטים במקרה זה".

   

  חבר השופטים כלל השנה שלוש נשים. העורכת ערה לפיד שעמדה בראשו, היוצרת הבריטית מרתה פיינס ועורכת הדין ארנה לין (לצדם נכללו בצוות הבמאים תאופיק אבו ואיל ותום שובל). בתגובה ל-ynet אמרה יו"ר חבר השופטים לפיד, כי היא חשה שלמה עם ההחלטה להעניק את הפרס לאיבגי. ב"מלחמת 90 הדקות" של אייל חלפון, מגלם השחקן הוותיק את מנהל נבחרת ישראל המתכוננת למשחק בינלאומי מול נבחרת פלסטין, שלפיו יקבע פתרון הסכסוך הפלסטיני. עיסא מגלם את מאמן הנבחרת היריבה.

   

  כאמור, עם היוודע דבר זכייתו של איבגי בפרס, קראו ארגוני הנשים לשקול שוב את הבחירה. בארגון נעמת קראו להנהלת הפסטיבל לבטל את ההחלטה וקבעו כי מדובר ב"תעודת עניות לפסטיבל". עוד אמרו: "לא יעלה על הדעת להעניק פרס לאדם החשוד בעבירות מין נגד נשים. אנחנו מצפות שהנהלת הפסטיבל תעביר מסר חד וברור כי מי שחשוד בפגיעה בנשים אינו זכאי וראוי לפרס, כל פרס".

   

  נורמן עיסא ומשה איבגי בטקס פרסי פסטיבל חיפה (צילום: גלית רוזן) (צילום: גלית רוזן)
  נורמן עיסא ומשה איבגי בטקס פרסי פסטיבל חיפה(צילום: גלית רוזן)

  גם מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, אורית סולימיאנו, קראה לשלול את הפרס מאיבגי. ״ההחלטה לתת פרס לאיבגי היא החלטה אומללה ומנותקת מהמציאות, שמתעלמת לא רק מהנשים שהתלוננו כי הוטרדו מינית על ידו אלא גם מהודעת המשטרה שהכריזה כי יש תשתית ראייתית להעמדתו לדין. חרף כישוריו של איבגי, אי אפשר לנתק בין האדם ליצירתו, ומי שחשוד במעשים כה חמורים אינו ראוי לפרסים", אמרה.

   

  "איגוד מרכזי הסיוע קורא לבטל את ההחלטה, שכן היא מעבירה מסר חמור, לפיו אלימות מינית היא סוג של פגם קליל באישיות כשזה מגיע לעולם האמנות. הזירה התרבותית לא יכולה להתעלם ממעשיו שאין כל קשר בינן לבין תרבות, שכן ביטחונן של נשים אינו ענייו פחות רציני או מענייו מהאיכויות האמנותיות של סרט או שחקן זה או אחר".

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גלית רוזן
  משה איבגי
  צילום: גלית רוזן
  לאתר ההטבות
  מומלצים