שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צו הפסקת עבודה במפעל "כרמל אולפינים"
  צו מינהלי להפסקת עבודה הוצא למפעל "כרמל אולפנים" מקבוצת בז"ן. ההחלטה התקבלה בעקבות סדרת תקלות במתחם בתי הזיקוק בתקופה האחרונה. בעבר כבר פעלה עיריית חיפה נגד המפעלים המזהמים בעיר, אך נסוגה לאחר זמן קצר. כרמל אולפינים: "הצו מבוסס על עובדות חלקיות ואף שגויות, והקבוצה פנתה לבית המשפט על מנת לבטלו"

  צו מינהלי להפסקת עבודה הוצא היום למפעל "כרמל אולפנים" מקבוצת בז"ן, בעקבות סדרת תקלות במתחם בתי הזיקוק בתקופה האחרונה. בצו נקבע כי המשך העיסוק במפעל מהווה סכנה חמורה ומיידית לסביבה ולשלום ובטיחות הציבור ובריאותו.

   

  הצו הוא ע"י עיריית חיפה, אולם בעבר כבר ביצעה עיריית חיפה מהלכים מסוג זה שהתמוססו לאחר זמן קצר. כך למשל, הורה ראש העירייה יונה יהב לפני כשנה לחסום במשאיות את הכניסה למפעלים המזהמים, מהלך שזכה לכותרות בכלי התקשורת. אולם זמן קצר לאחר מכן חזר המצב לקדמותו וגורמים בעירייה האשימו את יהב ב"ספין לצרכי תקשורת בלבד".

   

  בבז"ן ממשיכים לזהם - ואף אחד לא לומד לקח

  הלפיד הבוער של בז"ן: "זהו מנגנון בטיחות"

  המשרד להגנת הסביבה יחקור זיהום ממפעלי בז"ן

  חיפה: 5 מפעלים נבדקו, בכולם נמצאו ליקויים

   

  הצו המדובר ייכנס לתוקף מחר בשעה 6:00 בבוקר ותוקפו 30 יום. בצו מצוין כי העונש על הפרת הצו הוא מאסר של שמונה חודשים. במסגרת הצו, ניתן להוציא מהמפעל סחורה העלולה להתקלקל, בתיאום עם מחלקת הרישוי של העירייה.

   

  הצו להפסקת העיסוק בעסק לאלתר נחתם מכח סעיף 20 לחוק רישוי עסקים, תשכ"ח - 1968. החלטה להוצאת הצו התקבלה לאור ממצאים שנמסרו לעירייה, לפיהם המפעל מפר את תנאי ההיתר הזמני שנתגלו בסיור שנערך ע"י נציגי המשרד לאיכות הסביבה, ונוכח התקלה שהתרחשה למחרת. לפיכך, נקבע כי המשך פעילותו במתכונת הנוכחית מסכנת את תושבי העיר נוכח פעולות זיהום הנגרמות לסביבה.

  להבה במפעל כרמל אולפינים (באדיבות הקואליציה לבריאות הציבור) (באדיבות הקואליציה לבריאות הציבור)
  להבה במפעל כרמל אולפינים(באדיבות הקואליציה לבריאות הציבור)

  הצו נמסר לאחר שניתנה לקבוצת בז"ן הזכות להתנגד למהלך במסגרת הליך שימוע. בצו נאמר כי יתקיים שימוע נוסף, ב-17 בנובמבר. מחר אמורים ראשי בז"ן להגיע לשימוע במשרד להגנת הסביבה.

   

  לכרמל אולפנים קיימת זכות לעתור לבית המשפט כנגד הצו המינהלי. עם זאת, העתירה לא תיפגע בתוקפם של תנאי הצו, אלא אם כן יחליט בית המשפט להוציא צו המעכב או המתלה את תוקפם.

   

  "המפעל לא ערוך למנוע תקלות חוזרות"

  בצו מצוין כי על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים לאיכות סביבה במפרץ, "באופן ברור, מפעל כרמל אולפינים לא נערך ואינו ערוך כראוי למנוע תקלות חוזרות אשר גורמות לפעילות חריגה בהיקפה בלפידים שעלולה להוביל לפליטת מזהמים ולזיהום אוויר חזק ובלתי סביר...

   

  צפו: להבה ענקית הבהילה את תושבי חיפה בתחילת החודש 

  צילום : עומר כרפס

  צילום : עומר כרפס

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  "המפעל פועל תוך הפרה של תנאי היתר הפליטה, דבר המהווה הפרה של חוק אוויר נקי ומאליו גם להפרת תנאי ההיתר הזמני שניתן למפעל, שחלק בלתי נפרד מתנאיו הינו עמידה בכל תנאי המשרד להגנת הסביבה". 

   

  העובדים הפגינו: יהב מנסה לעשות הון פוליטי

  בעקבות ההחלטה, קיימו בצהריים יותר מ-100 עובדים של כרמל אולפינים ובתי הזיקוק הפגנת מחאה מול עיריית חיפה. לטענת העובדים, מדובר בצעד פופוליסטי של ראש העירייה, יונה יהב, בניסיון להרוויח הון פוליטי.

   

  "על איזה בסיס הוצא הצו?", שאלו בוועד העובדים, "על זה שיש יסוד סביר שבעתיד יהיו תקלות? המפעל לא עומד בתקנים? מחר יש שימוע במשרד להגנת הסביבה, והם יקבעו מה יהיה בעתיד".

  הפגנת העובדים מול העירייה (צילום: ועד העובדים) (צילום: ועד העובדים)
  הפגנת העובדים מול העירייה(צילום: ועד העובדים)
   

  עוד טענו בוועד: "יהב חלש פוליטית, אז הוא מנסה לעשות הון פוליטי על גב המפעלים. הוא עושה נזק לתעשיה ונזק תדמיתי לעיר שהוא מתיימר לנהל. יהב מתנהג באופן לא אחראי, ועושה נזק ענק לחיפה. מה שמניע אותו זה לשמור על הכיסא שלו, על גב הפרנסה שלנו".

   

  במפעל כרמל אולפינים מסרו בתגובה: "חברת כרמל אולפינים מקבוצת בז"ן קיבלה בהפתעה רבה את צו הסגירה המיידי שהוציא ראש עיריית חיפה כנגד החברה. הצו מבוסס על עובדות חלקיות ואף שגויות, והקבוצה פנתה לבית המשפט על מנת לבטלו. התנהגותו של ראש העיר הינה פופוליסטית, לא אחראית ופוגעת בתעשייה ובמשק הישראלי".

   

  בכרמל אולפינים מוסיפים: "קבוצת בז"ן חיונית ואסטרטגית לקיומה של מדינת ישראל. מעבר להיותה עוגן כלכלי לאלפי עובדים, מהווה הקבוצה גב איתן לביטחון האזרחים הן בשגרה והן בחירום. הקבוצה פועלת בהתאם לתקנים המחמירים בעולם ותמשיך ותפעל כחברה אחראית ושומרת חוק על מנת לאפשר את המשך פעילותה כחברה אסטרטגית במדינת ישראל". 

   

  התחלה של שינוי לטובה?

  ראש עיריית חיפה, יהב, מסר: "לא נתיר התנהלות לא חוקית או חריגה, קלה כחמורה במתחם בז"ן. מבחינתנו, נחצו שוב קווים אדומים וכפי שהצהרתי בעבר, מפעלים אשר יפעלו בניגוד לכללים ויפרו את תקני איכות הסביבה יטופלו בכפוף לסמכויות שניתנו בידנו.

   

  "עירית חיפה תמשיך לפעול לצמצום משמעותי של מתקני התעשייה הכבדה, ותפקח על תקני איכות הסביבה ולשם כך היא נחושה להפעיל את כל הסנקציות העומדות לרשותה. הגיע העת שגם ממשלת ישראל תבין שיש לסיים את עידן הקנסות הכספיים ולעבור לפעולות מעשיות אשר יאלצו את המפעלים להתחיל להתייחס לסביבה".

   

  יהב הסביר כי ביסס את החלטתו על "איזון שבין פגיעה בפרנסתם של בעל המפעל ועובדיו מחד, והצורך המניעתי והמיידי בשמירה על הסביבה ועל שלומו ובטחונו של הציבור מאידך. ברור כי לאור הסיכון החמור ביותר הנשקף מן המפעל, האינטרס הציבורי והסביבתי גוברים. בשלב זה אין צורך בהוכחת קיומן של ראיות מעבר לספק סביר ודי כי השתכנעתי מן הראיות המנהליות שהוצגו בפניי". 

   

  בהנהלת אזרחים למען הסביבה, ארגון "ירוק" מרכזי בצפון, הביעו תקווה כי הצעד מהווה התחלה של שינוי. "אם הצעד הזה הוא רציני ובכוונת העיריה למצות אותו עד הסוף, אז הוא מבשר התחלה של שינוי לטובה בטיפול הרשויות המקומיות במפעלים המזהמים וזאת כתוצאה מהלחץ הציבורי", אמרה מנהלת העמותה, עו"ד ג'מילה הרדל ואכים.

   

  "אין מקום לשיח פתוח"

  יו"ר המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה, יוסי רוזן, התייחס היום בחריפות להחלטת ראש עיריית חיפה להורות על סגירה מנהלית של 30 יום לכרמל אולפינים. לדבריו, "עיריית חיפה קיבלה היום החלטה חסרת אחריות שפוגעת בתעשייה, בתושבי העיר חיפה ובמשק הישראלי. מדובר בהחלטה אומללה שהתקבלה מתוך לחץ בדומה להחלטה שקיבל יונה יהב בשנה שעברה כאשר החליט להוציא צו סגירה חסר כל עילה ובתוך יומיים הצו בוטל וההליך המשפטי התייתר."

   

  רוזן הוסיף ואמר כי "בזן חיונית לעצמאות האנרגטית של המדינה והכלכלה ברמה האסטרטגית ומספקת דלקי תחבורה למשק ולצבא, גז בישול לבתים, אספלט לכבישים, חומרים חיוניים לתעשיות רבות במשק ועוד. בקרב התעשייה קיימת תחושה כי אין מקום לשיח פתוח. במקום זאת מתקיים מצב בלתי אפשרי בו צד אחד מציג תמונת מציאות מעוותת תוך הצגת נתונים גולמיים מוטים ומסרים סותרים לעיתים תכופות ללא כל הדברות ואחריות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים