שתף קטע נבחר

שערוריית המין, היועצת הצמודה - וההסתבכות של קלינטון

שבוע וחצי לפני הבחירות בארה"ב חידש ה-FBI את החקירה בפרשת המיילים. הסיבה: תכתובות שהתגלו במכשירים של חבר הקונגרס לשעבר אנתוני ווינר, שהתפטר בעקבות שערוריות מין, ופרודתו הומה אבדין, "בת שנייה" לזוג קלינטון. איך זה ישפיע על הבחירות?

 

 

 

הוא היה אחת התקוות של המפלגה הדמוקרטית, אבל שערוריות המין שלו הפילו אותו - ועכשיו הן עשויות להפיל גם את המועמדת הדמוקרטית הנוכחית. זמן קצר לאחר ההודעה הדרמטית אתמול של ה-FBI על חידוש החקירה בפרשת המיילים של הילרי קלינטון, שבוע וחצי בלבד לפני הבחירות לנשיאות ארצות הברית, התברר כי האימיילים החדשים שנבדקים נחשפו במהלך חקירת פרשת ה"סקסטינג" (התכתבויות מיניות) של חבר הקונגרס לשעבר אנתוני ווינר.

 

פרשת המיילים נפתחת, כותרות נוספות 

קלינטון: "בואו נוציא את הכול החוצה"

סימנים לפלילים. המכה של קלינטון / פרשנות

ראש ה-FBI: "בגלל הבחירות - חובה לחקור"  

ירידות בוול סטריט עקב חידוש החקירה   

 

ווינר, יהודי דמוקרטי, הוא בעלה בנפרד של הומה אבדין, העוזרת הקרובה ביותר של קלינטון זה שנים. לפי ה"ניו יורק טיימס", האימיילים החדשים נמצאו במכשירים השייכים לאבדין ולווינר. ה-FBI חוקר פרשה שבמסגרתה שלח ווינר, שהיה מעורב בעבר בשלל שערוריות מין אחרות, הודעות מיניות בוטות לנערה בת 15 מצפון קרוליינה - לאחר שהסתבך בשערוריות מין קודמות.

 

אנתוני ווינר. הסתבך ומסבך (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אנתוני ווינר. הסתבך ומסבך(צילום: AFP)
הומה אבדין. היועצת הקרובה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הומה אבדין. היועצת הקרובה(צילום: AFP)

היועצת אבדין נחשבת מעין "בת שנייה" לזוג קלינטון. אבדין, בת 40, החלה לעבוד עם קלינטון בתור מתמחה כאשר זו כיהנה כגברת הראשונה. היא המשיכה לפעול לצדה גם כאשר קלינטון ייצגה את ניו יורק בסנאט בשנת 2000 ובמרוץ הראשון שלה לנשיאות ב-2008, וכן הייתה חלק מהסגל של קלינטון כאשר שימשה מזכירת המדינה בקדנציה הראשונה של הנשיא ברק אובמה. כיום היא מחזיקה בתפקיד בכיר בצוות הקמפיין של קלינטון. 

 

הנשיא לשעבר ביל קלינטון חיתן את אבדין ואת וינר בשנת 2010 בטקס שעורר לא מעט רעש לאור העובדה שהיו בו כלה מוסלמית וחתן יהודי. אבדין עצמה חיה בנפרד מווינר, בן 52, כשה-FBI החל בחקירה נגדו על סקסטינג, ובאוגוסט הודיעה על פרידה סופית ממנו, לאחר הסקנדל האחרון.

 

אבל בחקירת פרשת הסקסטינג התגלו המיילים שהובילו לפתיחה מחדש של תיק קלינטון, חודשים לאחר שהחקירה הסתיימה בלי מסקנות פליליות. המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ, שפיגר בפער משמעותי כמעט בכל הסקרים האחרונים, חגג את ההודעה הזו, אמר כי ההתפתחות האחרונה היא חלק "מהסקנדל הפוליטי הגדול ביותר מאז ווטרגייט" והוסיף כי אולי "הגילויים החדשים יעזרו לו".

כותרת "ניו יורק פוסט", עם התמונה שהעביר ווינר ()
כותרת "ניו יורק פוסט", עם התמונה שהעביר ווינר

רצה להיות ראש העיר ניו יורק. ווינר לצד אבדין, בימים יפים יותר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
רצה להיות ראש העיר ניו יורק. ווינר לצד אבדין, בימים יפים יותר(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ראש ה-FBI ג'יימס קומי הסביר במזכר פנימי שהרגיש מחויב לפתוח מחדש את החקירה נגד המועמדת לנשיאות, בנקודה קריטית בקמפיין, בשל רגישות פוליטית. "אמרתי בעבר שהחקירה הסתיימה, זה מטעה את הציבור", כתב וחידד כי "לא ידוע אם המיילים משמעותיים"

 

בתגובה ראשונה לפצצה שהטיל ה-FBI אמרה קלינטון בתדרוך לעיתונאים בדה מוין שבאיווה, אחת ממדינות המפתח בבחירות: "שמענו את השמועות הללו. אנחנו לא יודעים למה להאמין ואני בטוחה שיהיו אפילו עוד שמועות. לכן ה-FBI צריך לומר לנו על מה הם מדברים. כרגע הניחוש שלי טוב בדיוק כמו שלכם, ואני לא חושבת שזה מספיק טוב". 

 

"בואו נוציא את הכול החוצה", הוסיפה המועמדת הדמוקרטית, שישבה לצד אבדין בטיסה לאיווה. לאורך הקמפיין פרשת המיילים פגעה בה קשות, וחידושה האפשרי כעת הוא מכה קשה עבורה. "ראש ה-FBI בעצמו אמר שהוא לא יודע אם המיילים המדוברים הם משמעותיים או לא. אני בטוחה כי לא משנה מה הם, הם לא ישנו את המסקנה שאליה הגיעו ביולי", הוסיפה קלינטון. 

בטיסה לאיווה. קלינטון לצד אבדין (צילום: AP) (צילום: AP)
בטיסה לאיווה. קלינטון לצד אבדין(צילום: AP)

סידני לת'רס, אחת הנשים שאליהן שלח ווינר את תמונותיו בעירום (צילום: AP) (צילום: AP)
סידני לת'רס, אחת הנשים שאליהן שלח ווינר את תמונותיו בעירום(צילום: AP)
 

במהלך מסיבת העיתונאים של קלינטון היא סירבה לענות לשאלות שצעקו לעברה בכמה נושאים, ובכלל זאת מה - אם בכלל - עשה המטה שלה כדי להרחיק את עצמו מווינר. הגרוש של אבדין, חבר קונגרס דמוקרטי מטעם ניו יורק בעבר, התפטר מבית הנבחרים כבר ב-2011 בתום 12 שנות כהונה, לאחר שהתגלה שהוא שלח הודעות בעלות אופן מיני לכמה נשים שונות, בין היתר ברשת טוויטר.

 

שנתיים לאחר מכן, ב-2013, רץ ווינר לראשות העיר ניו יורק, אך גם המרוץ הזה נקטע לאחר שפרץ סקנדל מין נוסף בכיכובו, ודווח שהוא ממשיך לשלוח הודעות מיניות לנשים שונות. אך ווינר עדיין נשאר בעיני הציבור מאז ושימש פרשן פוליטי במהדורת חדשות מקומית. הוא הצהיר כי עבר טיפול לאחר פרשיית המין הראשונה שבה הסתבך ב-2011.

 

ווינר עזב את הקונגרס לאחר חשיפת סקנדל הסקסטינג, אבל הוא ואשתו בנפרד אבדין בחרו להישאר ביחד ולגדל את בנם הקטן, ג'ורדן. אבל חשיפת התכתבויות מיניות נוספות, הפעם עם בת 15, הייתה הקש ששבר את גב הגמל מבחינת אבדין. זה קרה לאחר שדווח כי הפוליטיקאי לשעבר שלח תמונות של מפשעתו לאישה שעמה ניהל רומן, וברקע נראה גם ג'ורדן בן ה-4. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אנתוני ווינר והומה אבדין. יפילו את קלינטון?
צילום: AP
מומלצים