שתף קטע נבחר

דרמה בארה"ב: ה-FBI פותח מחדש את פרשת המיילים של קלינטון

11 יום לפני הבחירות מטילה הבולשת הפדרלית פצצה: בעקבות אימיילים חדשים ו"רלוונטיים" שגילתה היא פותחת את תיק הילרי קלינטון, שכמזכירת המדינה קראה בשרת ביתי לא מאובטח מידע מסווג. זו עלולה להיות מכה לקמפיין קלינטון, וזו בשורה אדירה לטראמפ - שצימק את הפער ל-4%. האימיילים החדשים נמצאו במכשיר של אשת סודה של קלינטון הומה אבדין - במהלך חקירת ההתכתבויות המיניות של בעלה, אנתוני ווינר

11 יום לפני הבחירות - האם זו ההפתעה שתחסל את חלום הנשיאות של הילרי קלינטון ? הבולשת הפדרלית (FBI) הודיעה אמש (יום ו') כי היא פתחה בבדיקה של מידע חדש בפרשת האימיילים הסודיים של קלינטון. מדובר בפרשה שלאורך הקמפיין פגעה קשות בקלינטון, אבל החקירה סביבה הסתיימה לפני חודשים אחדים בלי מסקנות קשות נגד המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, וחידושה האפשרי כעת הוא מכה עבורה.

 

יריבה הרפובליקני של קלינטון דונלד טראמפ, שטוען לאורך כל הקמפיין כי קלינטון מושחתת וכי סגירת החקירה בעניינה היא שערורייה, מיהר לברך את ה-FBI "על האומץ שלו לתקן את הטעות האיומה" ואמר: "השחיתות של קלינטון היא בהיקף שמעולם לא ראינו". מטה קלינטון הגיב רק אחרי שעות, הביע תמיהה על תזמונו של הפרסום, ואמר כי הוא בטוח שלא יהיו שום מסקנות חדשות משמעותיות.

 

קלינטון עצמה הגיבה כמה שעות מאוחר יותר וקראה ל-FBI לפרסם את כל המידע החדש שברשותו במסגרת הפרשה. "לעם האמריקני מגיע לקבל את כל העובדות והמידע באופן מיידי, ועל ה-FBI להסביר את העניין הזה ללא כל עיכוב", אמרה קלינטון. "בואו נוציא את הכול החוצה". אמרה קלינטון, והוסיפה שהיא בטוחה שפתיחת החקירה מחדש לא תשפיע על ההחלטה לסגור את תיק החקירה נגדה, שהתקבלה בחודש יולי.

 

הבשורות שלהן חיכה טראמפ: קלינטון עמוק בבוץ (צילום: רויטרס, AFP) (צילום: רויטרס, AFP)
הבשורות שלהן חיכה טראמפ: קלינטון עמוק בבוץ(צילום: רויטרס, AFP)

לפי הדיווחים מארה"ב, ראש ה-FBI ג'יימס קומי הודיע לבכיר בבית הנבחרים האמריקני כי לבולשת הפדרלית נודע על אימיילים של קלינטון שנראה כי הם רלוונטיים לחקירה בעניינה, ולכן נערכת בדיקה חדשה כעת - שבוע וחצי בלבד לפני הבחירות. קומי שלח לחברי הקונגרס מכתב שבו הודיע כי ה-FBI צריך לנקוט "צעדים הולמים" כדי לבדוק אימיילים שייתכן שהם רלוונטיים לחקירה. הוא כתב להם כי ה-FBI אינו יכול לומר עדיין אם האימיילים שהבולשת הפדרלית צריכה לבדוק עשויים להיות "משמעותיים" או כמה זמן ייקח ל-FBI לבדוק אותם. במכתב כתב קומי כי ה-FBI יבדוק אם באימיילים המדוברים נכלל מידע מסווג.

 

כמה שעות אחרי ההודעה הדרמטית אמר גורם אמריקני רשמי כי האימיילים החדשים שהתגלו ושקשורים לחקירת קלינטון לא באו משרת האימייל הפרטי שלה – זה שעמד במרכז החקירה. מדובר באלפי אימיילים, ולפי רשת "פוקס" עד כה לא נמצא בהם מידע מסווג. "ניו יורק טיימס" חשף שהאימיילים החדשים נמצאו במסגרת החקירה העוסקת בפרשת ה"סקסטינג" (ההתכתבויות המיניות) של חבר הקונגרס לשעבר אנתוני ווינר, יהודי דמוקרטי שהיה עד לאחרונה בעלה של הומה אבדין, העוזרת הקרובה ביותר של קלינטון זה שנים. לפי הדיווח ב"ניו יורק טיימס", האימיילים החדשים נמצאו במכשירים השייכים לאבדין ולווינר. ה-FBI חוקר פרשה שבמסגרתה שלח ווינר, שהיה מעורב בעבר בשלל שערוריות מין אחרות, הודעות מיניות בוטות לנערה בת 15 מצפון קרוליינה.

ראש ה-FBI ג'יימס קומי. "לא יודע כמה זמן זה ייקח" (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
ראש ה-FBI ג'יימס קומי. "לא יודע כמה זמן זה ייקח"(צילום: gettyimages)

פרשת האימיילים מלווה את קלינטון זה כשנה ומסבכת מאוד את הניסיון שלה להפוך לנשיאה הראשונה בתולדות ארה"ב. בשנה שעברה נחשף כי בעת שהייתה מזכירת המדינה השתמשה קלינטון בניגוד לנהלים בשרת פרטי לצורך התכתבויות אימייל הקשורות לעבודתה, וכי רבים מהאימיילים שעברו בשרת הזה היו מסווגים – וכך עלולים היו להיגנב ולהגיע לגורמים עוינים. אחרי חקירה של חודשים ה-FBI אמנם הסתפק בביקורת על קלינטון וניקה אותה מחשדות חמורים, אבל בשבועות האחרונים נחשפים, גם באמצעות אתר ההדלפות "ויקיליקס", עוד ועוד מסמכים והתכתבויות המעידים על התנהלות בעייתית של קלינטון ואנשיה בפרשה.

 

דונלד טראמפ השתמש לאורך הקמפיין בפרשת האימיילים כדי לקעקע את דמותה של קלינטון ולהוכיח את שהוא טוען כל העת – שהיא מושחתת מהיסוד ומשרתת את העשירים ובעלי האינטרסים העושקים את העם. הוא טען כי העובדה שלמרות הפרשה היא לא הואשמה בפלילים ואף הותר לה להתמודד על הנשיאות היא הוכחה לשחיתותו של הממסד ולכך שהבחירות מכורות ובעלי האינטרסים עושים הכול כדי להביא לשלטון את קלינטון, שתהיה לכאורה נוחה להם, ולא אותו. בעימות הנשיאותי השני ביניהם הוא אף אמר לקלינטון: "לו אני הייתי הנשיא – את היית בכלא". הוא גם הבטיח למנות תובע מיוחד לחקור את הפרשה שבה היא מעורבת.

 

הערב הפגין טראמפ שביעות רצון גדולה בתגובתו הראשונה לחידוש הבדיקות בפרשה. בנאום בעצרת בניו המפשייר הוא אמר שיש לו כבוד גדול ל-FBI על כך שיש לו "אומץ לתקן את הטעות האיומה" שנעשתה בפרשת האימיילים של קלינטון. בדבריו על טעות התכוון להחלטה לסגור את החקירה בלי מסקנות חמורות נגד קלינטון. "סוף-סוף ה-FBI עושה צדק", הוסיף טראמפ. "קלינטון לא יכולה לקחת את הקלון הפלילי לבית הלבן. הפרשה שלה חמורה יותר מפרשת ווטרגייט". הוא הוסיף כי אם הבדיקה סביב פרשת קלינטון חודשה, אז "אולי בסופו של דבר המערכת הפוליטית לא עד כדי כך מושחתת".

 

זמן קצר אחר כך נחתה קלינטון באייווה, שם היא השתתפה הערב בעצרת עם תומכיה. עם הנחיתה באייווה היא לא אמרה דבר לעיתונאים ששאלו אותה על ההתפתחות הדרמטית. היא הסתודדה עם עוזריה – ונעלמה לתוך מכונית שחיכתה לה. בעצרת עצמה היא הקפידה להיראות מחויכת – ולא התייחסה אפילו במילה לגילויים החדשים. רק בלילה פרסם יו"ר מטה קלינטון, ג'ון פודסטה, תגובה, ובה אמר כי ה-FBI צריך לספק מיד מידע נוסף על האימיילים החדשים שהתגלו. הוא אמר כי "יוצא דופן שאנחנו רואים דבר כזה 11 יום לפני הבחירות" והדגיש כי מטה קלינטון בטוח שחקירת ה-FBI לא תוביל לשום מסקנות שונות מהמסקנות שהתקבלו קודם לכן.

קלינטון בעצרת באייווה. לא התייחסה לאימיילים במילה (צילום: AP) (צילום: AP)
קלינטון בעצרת באייווה. לא התייחסה לאימיילים במילה(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

יו"ר בית הנבחרים: להרחיק את קלינטון מתדרוכים

יו"ר בית הנבחרים האמריקני, הרפובליקני פול ראיין, מיהר גם הוא לפרסם הודעת תגובה, ולפיה יש למנוע מקלינטון להשתתף בתדרוכים הכוללים מידע סודי עד שהחקירה בפרשת האימיילים שלה "תסתיים לגמרי". מתוקף תפקידה כמועמדת לנשיאות זוכה קלינטון לתדרוכים הכוללים גם מידע מסווג.

 

יו"ר המפלגה הרפובליקנית, ריינס פריבוס, הוסיף כי החלטת ה-FBI לחדש את הבדיקות בפרשת האימיילים קרוב כל כך ליום הבחירות מעידה "עד כמה רציני הגילוי הזה כנראה". הוא אמר כי ברור שקלינטון סיכנה מידע מסווג, וכי הדבר צריך להפוך אותה לבלתי כשירה לכהן כנשיאה.

הנשים הלבנות חוזרות לתמוך בו. טראמפ בעצרת הערב (צילום: AP) (צילום: AP)
הנשים הלבנות חוזרות לתמוך בו. טראמפ בעצרת הערב(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

מוקדם יותר פרסמו רשת ABC ו"וושינגטון פוסט" סקר חדש המאשש את ההערכה שטראמפ מתחזק – כשרק שבוע וחצי נותר עד להליכה לקלפי. לפי הסקר, יתרונה של קלינטון בפריסה ארצית הצטמצם מ-12% בתחילת השבוע ל-4% בלבד: בקרב בעלי זכות הבחירה שצפויים להגיע לקלפי 48% אומרים שיצביעו לה ו-44% אומרים שיצביעו לטראמפ. לפי הסקר, טראמפ מצליח לזכות מחדש באמונם של רבים מ"תומכיו הטבעיים יותר" שאולי נרתעו ממנו בשבועות האחרונים. הסקר מראה שבמהלך השבוע הוא התחזק מאוד בקרב מצביעים לבנים – בעיקר כאלה ללא השכלה אקדמית (בקבוצה זו הוא מוביל ב-30% על קלינטון, עלייה מ-20% בתחילת השבוע) ונשים לבנות (הוא זוכה לתמיכת 48% מהן לעומת 43% בתחילת השבוע).

 

החזרה המסוימת של טראמפ לעניינים באה למרות – ויש שיגידו שבגלל – שורת העדויות של נשים הטוענות כי הוא תקף או הטריד אותן מינית. טראמפ טוען כי מדובר בשקרים בלבד ומנסה לשווק תיאוריית קונספירציה שלפיה הבחירות "מכורות" והממסד מנסה לדאוג שקלינטון תנצח בהן. לאורך השבוע פרסם אתר ההדלפות "ויקיליקס" עוד מיילים פרטיים שנגנבו מחשבונותיהם של הילרי קילנטון ומקורביה, וגם הם גרמו לה מבוכה והציגו אותה כמושחתת כמו המיילים הקודמים: בין השאר תואר בהם כיצד בעלה ביל קלינטון צבר עשרות מיליוני דולרים מנאומים בתשלום ומהשתתפות באירועים אחרי שעזב את הבית הלבן, וכיצד הוא ניסה לעזור למיליארדרים ולתורמים של "קרן קלינטון" לקבל גישה להילרי כשהיא הייתה מזכירת המדינה.

עדיין עם יתרון מוחץ במפת האלקטורים. קלינטון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עדיין עם יתרון מוחץ במפת האלקטורים. קלינטון(צילום: AFP)

על כל פנים, חשוב להדגיש כמו תמיד: בשל שיטת הבחירות בארה"ב העובדה שהפער הארצי בין השניים קטן אינה מלמדת על כך שסיכוייו של טראמפ לנצח גבוהים. בארה"ב מנצח המועמד שגורף 270 אלקטורים מהמדינות השונות (מדינות מסוימות מחלקות יותר אלקטורים מאשר מדינות אחרות, ולכן חשוב יותר לנצח בהן), ובשיטה הזו סיכוייה של קלינטון לנצח - לפחות עד החשיפה הערב - היו עדיין גדולים בהרבה, בסביבות 80%. נכון לזמן קיום הסקר, קלינטון עדיין זכתה ליתרון במדינות מפתח חשובות שצפויות להכריע את הבחירות.


פורסם לראשונה 28/10/2016 20:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
קלינטון. מכה קשה לקמפיין
צילום: AP
מומלצים