שתף קטע נבחר

הקול היהודי בארה"ב צריך להתעורר מהחלום

נצחונו של דונלד טראמפ במרוץ לנשיאות ארה"ב מסמל את השינוי שראוי שיתרחש בקרב היהודים האמריקנים שתומכים מזה שנים בכל מועמד דמוקרטי לנשיאות - שינוי שיזכיר להם את המורשת שמתחילה כאן בישראל

בשיתוף קבלה לעם

 

ניצחון טראמפ כלל לא הפתיע אותי. מי שקרא את הדברים שכתבתי בחודשים האחרונים יכול היה לראות שאני סובר כי הוא עדיף בוודאות על גב' הילרי קלינטון. על אף שאינני אזרח ארה"ב, כל שכן איני שייך למפלגה הרפובליקנית או הדמוקרטית, פרסמתי את דעתי הנחרצת מעל לכל במה אפשרית. אין בכוונתי לבחון את אופיו, תכונותיו או מעשיו בעבר, המדד היחיד מבחינתי הוא מידת תמיכתו במדינת ישראל. ובזה טראמפ עובר בהצלחה, ואילו מי שנכשלו בגדול הם יהודי ארה"ב. 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

71% מהציבור היהודי אשר הצביע לגב' קלינטון נפל באותו פח שאמריקה נפלה בו: הפרכת הסקרים הגדולה בהיסטוריה. שוב התברר שכל קשר בין הסקרים ובין תוצאות האמת מקרי לחלוטין. הבחירות בישראל בשנת 2015 היו פרומו למתרחש אמש בארה"ב, כאשר רגע לפני סגירת הקלפיות, חומות האש התמוטטו.

 

סוקרים, מומחים, פרשנים, עיתונאים, תורמים, כוכבי רוק ו"אושיות תרבות" אמריקאיות – כולם פספסו את הלך הרוח החברתי בציבור שאינם חלק ממנו. הם לא הבחינו בחולי המתמשך של האומה האמריקנית, ובוודאי אינם יכולים לזהות תהליכים גדולים יותר שפועלים במסגרת החוקיות של החברה האנושית.

 

"זה הזמן לרפא את הפצעים, זה הזמן להתאחד יחד כאומה אחת", היו מילותיו של דונלד טראמפ, נשיא ארצות הברית ה-45 בנאום הניצחון שלו בניו יורק, "לאלו שבחרו לא לתמוך בי, והיו כמה כאלה, אני מבקש את עזרתכם כדי שנעבוד ביחד ונאחד את המדינה הנהדרת שלנו".

  

כולי תקווה שהסיסמאות היפות והמוכרות האלה יפלו גם על האוזניים הערלות של הקהילה היהודית באמריקה. הם הראשונים שצריכים לערוך חשבון נפש נוקב על יחסם המעוות שהתגלה במערכת הבחירות שהסתיימה. אני חושש לחשוב מה עלול היה לקרות לו היינו הולכים יחד עם הלך הרוח של 71% מיהודי ארה"ב, לאיזה עולם היינו מידרדרים?

  

לאורך השנים ובאופן עקבי היהודים בארה"ב מצביעים למועמד הדמוקרטי לנשיאות. 50% מהתרומות להילרי קלינטון הגיעו מהציבור היהודי שמהווה רק 2% מאוכלוסיית ארה"ב. היהודים מממנים, תומכים, תורמים, מתנדבים, יועצים ופועלים במלוא המרץ ובנאמנות רבה, כדי לזכות בעוד כמה שטרות ירוקים.

 

משנה לשנה הם הולכים ומתנתקים ממדינת ישראל, ובלי לשים לב הקול היהודי והייחודי שלהם בכבודו ובעצמו, נשא על כתפיהם את הנשיא הקודם אל הבית הלבן, מי שהוביל ביד רמה חלק גדול מהמשברים הפוקדים את העולם, כל שכן, כמעט ומוטט אסון על מדינת ישראל, אבל גם על ארה"ב ועל העולם כולו.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
  

דוקטרינת אובמה

הממשל הנוכחי, בראשות אובמה, מי שזכה לתמיכה אדירה מצד היהודים בשתי הקדנציות שלו, הותיר אחריו מעצמה בנסיגה חמורה. אובמה חתום על התפרקות הסדר העולמי: הוא הצית מחדש את המלחמה הקרה, פירק את לוב, סלל את הדרך לאיראן גרעינית, צינן את היחסים עם סין והעצים את כוחה, שלח את טורקיה, את ישראל ואת שאר בנות הברית המסורתיות היישר לעבר זרועותיה של רוסיה, ועוד לא הזכרתי דבר על עיראק, תימן, אפגניסטן, פיליפינים, ערב הסעודית והמזרח התיכון הקורס.

  

אובמה הרס את אירופה מבחינה חברתית, כאשר הפר את הבטחתו להתערב במתחולל בסוריה, וכתוצאה מכך כמאה אלף סורים פולשים לאירופה מדי חודש, ומטילים בספק את גורל האיחוד האירופי. לא מעט פרשנים טוענים שאת גל מחאות "האביב הערבי" בשנת 2011 הציתה ארה"ב במטרה לנצל את אוצרות הטבע של מדינות ערב, להתערב בעניינים הפנימיים שלהן ולזרוע בתוכן פילוג. ובעוד שרוב רובו של הממסד המדיני-ביטחוני בארה"ב ראה בהחלטותיו אסון, אובמה ראה בהן מקור גאווה.

  

גם במגרש הביתי הצרות חוגגות. האפרו-אמריקנים במצב גרוע מכפי שהיו בשנת 2008, רגע לפני שהנשיא השחור הראשון נכנס לכהן. ומעניין, שדווקא השנה הם בחרו לא לצאת בהמוניהם אל הקלפיות. בקולג'ים ובאוניברסיטאות ברחבי ארה"ב סטודנטים יהודים מפחדים וחרדים נוכח הקולות האנטישמיים והגזעניים הנשמעים בכל פינה, ונאלצים להסתיר את זהותם.

 

רבים טוענים כי אובמה לא עשה מספיק כדי לייצר מקומות עבודה, והחוב הגדול שבו שרויים סטודנטים בשל הלוואות שנטלו לצורך מימון לימודיהם, מעיק עליהם והם נאלצים להקריב חלק ניכר מהכנסותיהם בשנים שאחרי סיום הלימודים, רק כדי להחזיר את ההלוואות היקרות שנטלו.

 

בועת ההלוואות לסטודנטים הגיעה לשיא של 1.2 טריליון דולר, ומומחים מעריכים כי זה רק עניין של זמן עד שהיא תתפוצץ ותגרור איתה את המשק האמריקני למשבר חריף נוסף. אובמה הבין שבמעשיו הוא החליש את ארה"ב והעמיד אותה בפני סכנות שלא היו מנת חלקה בעבר. הוא ידע והוא המשיך בשלו.

  

אפילו "אובמה-קר" (Obamacare), תוכנית הדגל שנועדה להסדיר את מתן שירותי הבריאות לתושבים, ואשר באמצעותה קיווה הנשיא לקצור את הפירות הפוליטיים שלו, מתפוררת על חשבון הנחשלים שאמורים היו ליהנות מההטבות שהיא לכאורה מספקת.

 

יתר על כן, הרפורמה הגדילה את הוצאות האזרחים על בריאות בעשרות אחוזים והגבירה את חוסר הוודאות הכלכלי שרבים סובלים ממנו. בהתבוננות מקיפה וכוללת נחל אובמה כישלון חרוץ בקנה מידה היסטורי, למעט שתי הצלחות שלא הופיעו בהבטחות הרבות שפיזר לעם האמריקני: העצמה נוספת של האלפיון העליון והכנסת גל אדיר של מהגרים מוסלמים אל תוך יבשת אמריקה.

  

תופסים טראמפ

לדונלד טראמפ, ה"אנטי ממסדי" שנבחר ברוב קולות, האיש הישיר, החריף שלא נוקט באף תקינות פוליטית, מצפות התמודדויות רבות מאוד למשך ארבע השנים הקרובות. ואינני נכנס כאן, ובוודאי שלא מצדיק את התנהגותו או מעשיו בעבר, אם אכן הפרסומים בכלי התקשורת נכונים, אבל אני בטוח שבעזרתו מדיניות הפנים והחוץ של ארה"ב תלך ותוביל לתיקון העוולות של הנשיא הקודם. הוא ילחם בחוזקה כנגד הממסד, בעלי ההון והתאגידים שמביאים לקריסת המעצמה, ובסופו של דבר, נקווה שהתוכניות שלו יובילו ליתר אחדות בקרב האומה האמריקנית. בזה יש ליהודים מה ללמוד ממנו.

 

היהודים האמריקנים משוכנעים בתמימות שהאומה הנבחרת שלהם, פנינת האנושות, גדולה מכדי להיכשל וחזקה מכדי ליפול. הם גם היו משוכנעים שהילרי תזכה. אני מאוד מקווה שהציבור היהודי בארה"ב, על אף שהוא רק אחוז קטן ביבשת אבל מהווה גורם משפיע, יתפכח ויבין את מעמדו ואת תפקידו באמריקה.

 

רק כאשר הם יפסיקו לשנוא את מדינת ישראל, לראות את עצמם נבדלים מעם ישראל, ויחדלו מהפנטזיה שפיתחו לעצמם כי ארה"ב היא הארץ המובטחת, יש סיכוי שיבינו שאין להם ארץ אחרת. או אז יהיה להם שגשוג והצלחה. גם אם ימשיכו לחיות שם בארה"ב, לפחות שלא ישכחו את המולדת, את הבית החם שהקמנו כאן פעם יחד אחרי אלפיים שנות גלות.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

טראמפ מעניק לנו היהודים הזדמנות להיות חזקים וטובים, להיות במקום הראשון. לכן אני רואה בבחירות האחרונות סוג של סיוע מלמעלה שנותן לנו הזדמנות להתקרב ברחמים, ומזרז אותנו בסבלנות וברוך לממש את המטרה לה נועדנו.

 

אסור ליהודים באשר הם להזניח את הערכים עליהם נוסדה האומה היהודית, להמשיך לברוח מאחריות כדי להרוויח עוד הון ולהשתכשך בחיי הנהנתנות שמציע החלום האמריקאי. ביקור בבית הכנסת שלוש פעמים בשנה (מה שמכונה: A Three day Jew) לא יציל אותם בעת המשבר. לא זו הדרך בה עם ישראל צריך להתקיים. כאשר אנו מממשים את תפקידנו יש לנו תמיכה מהכוח העליון.

  

עוד הרבה לפני הילרי ודונלד היה ליהודים תפקיד מכריע באנושות. הגיע הזמן שבמקום להיות רק "אור לוול סטריט" נחזור להיות "אור לגויים" – כלומר נבנה ונחזק את כוח האחדות בינינו "כאיש אחד בלב אחד" ונספק דוגמה טובה לאנושות, לעולם שבו כולם חיים בחיבור ובאהבת אחים מעל לכל ההבדלים. כדברי הרב קוק: "בישראל שורה סוד האחדות של העולם".

  

ביום שאחרי הבחירות הבחירה האמיתית נותרה בידי יהודי אמריקה: להצביע בעד אחדות עם ישראל.

  

הרב ד"ר מיכאל לייטמן עומד בראש תנועת קבלה לעם העולמית, ומדי יום מעניק שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 66 ב-HOT ובאתר האינטרנט. התנועה מזמינה את כולם לבוא וללמוד את חכמת החיבור המבוססת על כלל היסוד של העם שלנו, "ואהבת לרעך כמוך". לפרטים על מעגלי שיח חווייתיים ברחבי הארץ ועל מסלולי הלימוד חייגו: 1-700-509-209 או צרו קשר כאן .

 

בשיתוף קבלה לעם

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טראמפ טוב ליהודים
צילום: טים נוקס
הרב ד"ר מיכאל לייטמן
צילום: טים נוקס
מומלצים