שתף קטע נבחר

אחרי עשור: גינדי תפצה על ירידת ערך הדירה

בני זוג שרכשו מהחברה דירה בפתח תקווה התמודדו שוב ושוב עם בעיות איטום ורטיבות. החברה תפצה אותם על עוגמת הנפש ועל ירידת ערך הנכס

בית משפט השלום בתל אביב קבע לאחרונה שבני זוג שרכשו לפני עשור דירה בפתח תקווה מחברת "ג'י.אל.אי גינדי בניינים", יפוצו בכ-175 אלף שקל בגין בעיות רטיבות ואיטום שהתגלו שוב ושוב בבניין. השופטת קבעה שהפיצוי מתייחס הן לירידה בערך הדירה והן לעוגמת הנפש שחוו בני הזוג.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

ליקויי האיטום והרטיבות בדירה שרכשו בני הזוג התגלו די מהר, וגינדי דאגה לשלוח קבלן לביצוע תיקונים. אלא שהליקויים תוקנו באופן חלקי בלבד, ושנים לאחר מכן המשיכו בני הזוג לסבול בעיות רטיבות ונזילות מים. ב-2013 הם החליטו לשים סוף לסאגה והגישו תביעה נגד גינדי ונגד השכנים מהקומה מעליהם.

 

התובעים ביקשו מבית המשפט להורות לגינדי לתקן את נזקי הרטיבות והאיטום, ולגבי אחריו השכנים נטען כי הם ביצעו בדירתם שינויים (הפכו חלון חיצוני למרפסת) ובכך הגדילו את נזקיהם. בסך הכול דרשו התובעים פיצוי של 190 אלף שקל – רובו על ירידה בערך הדירה וחלקו על עוגמת נפש ואי נוחות.

 

גינדי טענה בתגובה שהשכנים הם שגרמו לנזקי הרטיבות, וטענתה נתמכה בעדות של מהנדס בניין מטעמה. היא עמדה על כך שערך הדירה לא ירד כלל. מעבר לכך הגישה גינדי הודעת צד שלישי נגד הקבלן שביצע את התיקונים בדירה בזמנו. הקבלן התגונן בטענה שמאז שסיים את התיקונים ב-2011, אף אחד לא פנה אליו או עדכן אותו בדבר הליקויים, כך שלא ניתנה לו הזמנות לתקן אותם.

 

השכנים, מצדם, הטילו את האשמה על גינדי, ועמדו על כך שלא הם אחראים לפגיעה באיטום בביתם של התובעים. הם טענו שהליקויים בבניין הם תופעה ידועה שגינדי אחראית לה.

 

אחראית לרוב הנזק

השופטת כרמלה האפט קבעה שרובו המכריע של הנזק בדירת התובעים נגרם עקב ליקויי בנייה שגינדי אחראית להם. היא דחתה את טענות החברה נגד הקבלן וקבעה כי כמי שמכרה את הדירה, היא הייתה אחראית לוודא שהתיקונים בוצעו. הקבלן, לדברי השופטת, נשכר לבצע תיקון יחיד מבין שלל התיקונים שנדרשו בדירה.

 

כמו כן, ובניגוד לעמדת גינדי, מצאה השופטת שליקויי האיטום הובילו לירידה של כ-156 אלף שקל בערך הדירה, וכי ההתנהלות מול הרוכשים הסבה להם עוגמת נפש ואי נוחות. נקבע כי לפי הראיות ניתן להבין שגם לשכנים יש אחריות מסוימת למצבה של הדירה, והעמידה אותה על 5%.

 

בסיכומו של דבר נפסק כי גינדי תצטרך לתקן את הליקויים בדירה והשכנים יצטרכו לשלם עבור חלקם בתיקון (עלות כל התיקונים הוערכה ב-43,365 שקל). בנוסף, לתובעים ישולם פיצוי של 175 אלף שקל בהתאם לחלוקת האחריות (גינדי תשלם 166,250 שקל והשכנים את השאר).

 

גינדי חויבה לשלם 17 אלף שקל הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד גם לתובעים וגם לקבלן.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בפסק הדין
  • עו"ד עמנואל גרופי עוסק בדיני מקרקעין
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: אור יניב
עו"ד עמנואל גרופי
צילום: אור יניב
מומלצים