שתף קטע נבחר

עורכת דין נעלמה עם הכסף ששולם על הדירה

את הסכום ששולם על דירה בבאר שבע קיבלה עו"ד ספיר דוידוב לנאמנות. אולם היא עזבה את הארץ, ובעלי הדירה נשארו ללא הנכס וללא הכסף

בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע לאחרונה שמוכרי דירה ייאלצו להעביר את הבעלות עליה לרוכשים, אף שעורכת הדין שקיבלה את הכסף לנאמנות עזבה את הארץ בנסיבות עלומות. השופט אריאל ואגו הכיר בכך שמדובר במכה קשה למוכרים שיישארו קרחים מכאן ומכאן, אך קבע כי הרוכשים שילמו את הכסף כדין, ולכן ראוי להעביר את הדירה על שמם.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

ב-2013 ביקשו בני זוג מנצרת עילית למכור דירה בבאר שבע שקיבלו בירושה זמן קצר קודם לכן. הם פנו לעורכת הדין ספיר דוידוב כדי שתסייע להם למכור את הנכס, והיא מצאה קונים – זוג מבני ברק שחיפש נכס להשקעה. בביצוע עסקת המכר ייצגה עו"ד דוידוב את שני הצדדים.

 

בשלהי 2013 חתמה המוכרת על ייפוי כוח לטובת דוידוב המאפשר לה לפעול בשמה. בהסכם המכר נקבע שהבעלות בדירה תעבור לקונים תמורת 450 אלף שקל. על ההסכם חתמה דוידוב בשם המוכרים, והקונים חתמו עליו בעצמם. כחודש לאחר מכן רשמה דוידוב על הנכס הערת אזהרה לטובת הקונים.

 

אבל כעבור שבועות בודדים עזבה עורכת הדין את הארץ בנסיבות לא ברורות, והמוכרים נותרו בפני שוקת שבורה ואי בהירות באשר לגורל כספי המכירה שלא הגיעו לידיהם. הם פנו לבית המשפט בבקשה שיצהיר שהסכם המכר בטל. לדבריהם, אין תוקף להסכם מאחר שהוא נחתם על ידי עורכת הדין בלבד ולא הובא לידיעתם ואישורם הסופי. בני הזוג הוסיפו כי הבעל, שהדירה שייכת גם לו, כלל לא פגש בדוידוב וחתימתו על ייפוי הכוח זויפה.

 

הקונים טענו מנגד שהם שילמו את מלוא התמורה וזכאים להירשם כבעלי הדירה. לטענתם, המוכרים ידעו שהעסקה עתידה להתרחש וכי כספי התמורה מועברים לחשבון נאמנות על שם דוידוב. עוד נטען כי גם אם חתימת הבעל זויפה, אין זה משנה שכן די בחתימת בת זוגו על ייפוי הכוח.

 

שלוחו של אדם כמותו

השופט אריאל ואגו מינה מומחה לבחינת טענות הזיוף, שמצא כי אכן חתימת הבעל על ייפוי הכוח מזויפת. השופט אימץ את חוות הדעת אך קבע כי אין לכך משמעות אופרטיבית.

 

לדבריו, מהעדויות עלה כי המוכרת ידעה שנמצאו קונים שמוכנים לשלם את התמורה, והיא גם אישרה לפקיד הבנק טלפונית להעביר את הסכום לחשבון נאמנות הרשום על שם עו"ד דוידוב. כלומר, היא הייתה מעורבת בעסקה במידה מספקת על מנת לחייב אותה בהשלכותיה – לטוב ולרע.

 

השופט ואגו הוסיף שהעובדה שהבעל לא חתם על ייפוי הכוח לא משחררת את המוכרים מההסכם שכן ניכר שהסכים שאשתו תפעל גם בשמו. נקבע כי חתימת האישה על ייפוי הכוח, שבאמצעותו נחתם הסכם המכר, מחייבת את המוכרים מכוח דיני השליחות שלפיהם "שלוחו של אדם כמותו".

 

כמו כן התקבלה טענת הרוכשים שלפיה כל סכום התמורה הועבר לעורכת הדין – חלקו במזומן וחלקו ישירות לחשבון הבנק שלה. לפיכך דחה השופט ואגו את הבקשה וקבע כי על אף התוצאה הקשה מבחינת המוכרים, עליהם להעביר את החזקה בדירה לקונים.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המבקשים: עו"ד שלמה פרידמן
  • ב"כ המשיבים: עו"ד רפאל שיוביץ
  • עו"ד אסף לאור ממשרד הרצליך-לאור עוסק בדיני מקרקעין
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים