שתף קטע נבחר

בואו נהפוך את ישראל לגדולה שוב

איזה עולם צפוי לאחר עלייתו של טראמפ לשלטון? אילו שינויים כלכליים מתכנן "איל הנדל"ן" לבצע? מהי ההתפתחות המפתיעה הצפויה לאחר הבחירות הקרובות באירופה? ולמה הבחירות בישראל הן שהציתו את השינוי הטקטוני שמוביל לסדר עולמי חדש? הרב לייטמן במאמר דעה

בשיתוף קבלה לעם

 

הבחירות המטלטלות בארה"ב חיזקו והבהירו מסר אחד ברור: אי אפשר ללכת נגד כוחות הטבע. לטבע יש חוקיות משלו, גם אם היא נסתרת מאיתנו, והוא פועל באינסוף דרכים כדי להביא בסופו של דבר את האנושות לחיות באושר כמו משפחה אחת גדולה. כל ניסיון מצדנו להפריע לתהליך שהולך ומתהווה סופו להיכשל או להתבטא במשבר, ולהיפך, התקדמות בכיוון התוכנית של הטבע לייצר אנושות מחוברת יותר, תחזק את הטוב בעולם, תזרז את התהליכים ותחסוך מאיתנו צרות וייסורים.

טראמפ פרץ את חומת המוסכמות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
טראמפ פרץ את חומת המוסכמות(צילום: רויטרס)
המהפך של טראמפ היה רגע נדיר כזה שפעל בעת ובעונה אחת עם הטבע. במהלך עילאי ומתוזמן טראמפ פרץ את חומת המוסכמות שהכבידה על האנושות, וגרם לשרשרת של שינויים טקטוניים שהעולם הנדהם עדיין מתקשה לעכל. לצד השליטה העולמית שזכה לה, טראמפ העמיד את התקשורת ואת מכוני הסקרים במערומיהם, והביא למות ה"ליברליזם" ותרבות הפוליטיקלי קורקט.

 

הסדר החדש שטראמפ מתכנן להוביל מחלחל בקצב מהיר גם אל מעבר לגבולות ארה"ב. בשלב זה החשש גדול מהשמחה: איראן חרדה מביטול הסכם הגרעין, מקסיקו הודיעה שלא תשלם על חומה בגבולה, אוקראינה מבוהלת משיפור יחסי וושינגטון ומוסקבה, ובקובה פתחו בתרגיל צבאי כהכנה לעימות עם "פעולות האויב". אולם את השינוי העולמי הבא אנו צפויים לראות דווקא באירופה.

 

עלייתו של טראמפ מספקת השראה למועמדים אירופאים אנטי-ממסדיים ממפלגות הימין הלאומני, החפצים להחליף את השלטון בבחירות הקרובות באביב. הם רואים בשינוי בארה"ב שעת כושר לחזק את עצמם. לה-פן בצרפת, וילדרס בהולנד ואחרים מיהרו לשבח את הישגו של טראמפ, והבטיחו לציבור הבוחרים שלהם ש"גם אנחנו נזכה במדינתנו חזרה". בעוד פחות משנה מהיום, לאחר הבחירות בהולנד, אוסטריה, צרפת, גרמניה, וייתכן שגם באיטליה, סביר להניח כי האיחוד האירופי יתפרק וכל מדינה תשוב אל חיק הלאום שלה.

 

את שינוי הערכים העולמי הזה, אשר מציב את האומה בראש, מעל להשקפה אידאולוגית, הוליד לראשונה טראמפ. אינני חסיד של מפלגות הימין המתחזקות באירופה, או להבדיל של מפלגות השמאל הדועכות, אבל היכרות עם החוקיות שהטבע מתנהל על פיה, מובילה אותי להבנה שזה הכיוון שהעולם צועד אליו. מי שעקב אחר המאמרים שפרסמתי, ודאי הבחין כי לא הופתעתי מעלייתו של טראמפ ומנצחונו בבחירות.

 

נורת אזהרה לאירופה

המכנה המשותף בין ארה"ב ואירופה הוא מבנה הכלכלה שעתיד להשתנות. מאז הברקזיט בבריטניה, השוק האירופי "המאוחד" חווה טלטלות פוליטיות וכלכליות והוא דועך בהדרגה. הולנד מתכננת לפרוש מהאיחוד ואחריה ממתינות עוד מדינות בתור, החובות של היבשת הולכים ותופחים, והחזרה אל הגבולות שנקבעו בסוף מלחמת העולם השנייה כבר נראית באופק. החשש היחיד הוא מפני ראקציה שתחזיר את המדינות החברות באיחוד האירופי להתחשבן ולהילחם על שטחים שהיו בריבונות שלה בעבר. אולם שינויים אלה יעברו בשקט לאור העובדה שלרוב מדינות אירופה אין צבא ולכן אין חשש למלחמת עולם שלישית. גורם ממתן נוסף יהיה דווקא הכוכב העולה - נשיא ארה"ב ה-45 הנכנס. בל נשכח כי מאז שנות החמישים ארה"ב מעניקה לאירופה סיוע כלכלי נדיב מבלי לדרוש תמורה. טראמפ מתכנן להתנות את המשך הסיוע בהחזרת הפליטים מאירופה לסוריה.

 

במגרש הביתי חותר טראמפ לשים סוף למערבולת הפיננסית שהכניסה לסחרור את אמריקה בעשורים האחרונים. במקום בועות כלכליות תוצרת וול-סטריט שמטרתן לפרנס את בעלי ההון על גבו של מעמד הפועלים החלש במקרה הטוב, או עלולות לדרדר את אמריקה למדינת עולם שלישי במקרה הרע, מתכנן טראמפ לשקם את הכלכלה הריאלית על חשבון הכלכלה הפיננסית: בין היתר הוא צפוי להאיץ את היקף ההשקעות במשק על מנת לטפח את התעשייה והמסחר, ולהניע מחדש את גלגלי הכלכלה המדשדשת. למהלך הזה משוועים מיליוני אמריקנים בני מעמד הפועלים שבחרו בטראמפ להיות להם למנהיג.

"האיחוד הפך לנטל כלכלי וחברתי שמוטב להתנתק ממנו". הבקרזיט בבריטניה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"האיחוד הפך לנטל כלכלי וחברתי שמוטב להתנתק ממנו". הבקרזיט בבריטניה(צילום: רויטרס)

בשונה מארה"ב, אירופה כבר מזמן חצתה את נקודת האל-חזור. הקשרים המעוותים בין מדינות האיחוד האירופי אינם מאפשרים להן ליהנות עוד מהיתרונות הטבעיים שיש בסינרגיה ובאיחוד אמיתי ואיכותי, והובילו לכך שהאיחוד הפך לנטל כלכלי וחברתי שמוטב להתנתק ממנו. במקום לפתח תהליכי חינוך משמעותיים שיחזקו את האחדות בין בני האדם אזרחי המדינות השונות, ניצלו האירופאים זה את זה ובכך החריפו את המשבר הכלכלי. בהיעדר אחדות חברתית אין איחוד כלכלי שמסוגל להחזיק מעמד, לכן מרגע שנסגר חלון ההזדמנויות ההיסטורי שעמד לרשות האירופאים, השלב הבא הוא התפוררות, בדומה להתרסקות שחוותה החברה ה"קומוניסטית" בברית המועצות של המאה הקודמת.

 

ביטול הגבולות, כפי שבא לידי ביטוי באמנת שנגן, ואיחוד סביב מטבע כלכלי משותף הם אכן רעיונות שברמה התיאורטית זורמים עם חזון הטבע הגלובלי וההרמוני שמהדק את הקשרים בינינו מיום ליום ודוחק בנו להתחבר, אולם גם רעיונות אלה בני קיימא אך ורק בתנאי שיחזקו תדיר את הרגשת החיבור המשותפת, דבר שלא נעשה.

  

תיאוריית הקשר

חכמת הקבלה היא חכמת החיבור – החכמה שחוקרת את הקשרים בין בני האדם ובטבע כולו כבר ארבעת אלפים שנים. לפי חכמה זו, אפשר לבנות יחסים של תלות הדדית רק מתוך הכרת חוקי המערכת האנושית הגלובלית. במערכת הזו כלולות גם מערכות החיים שפיתחנו, לרבות השווקים הפיננסיים.

 

טראמפ ובריטניה אכן טרפו מחדש את הסדר העולמי, אך את שניהם הקדימה מדינת ישראל בבחירות 2015 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טראמפ ובריטניה אכן טרפו מחדש את הסדר העולמי, אך את שניהם הקדימה מדינת ישראל בבחירות 2015(צילום: AFP)

בעבר לא היה צורך בחוקים אלה, ולכן חכמת הקבלה היתה נסתרת ומתי מעט עסקו בה. בו ברגע שתופעת הגלובליזציה והתלות ההדדית העולמית בינינו הושלמה, הצורך בחכמה ובידע שיש לה לתרום לאנושות נהיו נחוצים. כיום הקשר בינינו הולך ומתהדק, והוא מחייב אותנו ללמוד את חוקי העולם החדש, הגלובלי והמקושר. אין לנו ברירה אחרת. לימוד החוקים על פי שיטת החיבור יאפשר לנו ליצור את הסדר הנכון בחברה האנושית בכללותה. בעל הסולם, הרב יהודה אשלג, כותב בכתביו: "הרעיון של חלוקה שווה וצודקת אמיתי יותר: כי כדור ארצנו די עשיר לפרנס לכולנו, ולמה לנו מלחמת החיים הטרגית המעכירה את חיינו מדורי דורות? הבה נחלק בין עצמנו את העבודה ואת פריה במידה שווה – והקץ לכל הצרות!" ("כתבי בעל הסולם").

 

על פי חכמת הקבלה, ישראל נחשבת למרכז העולם. כמו שכתוב בספר הזוהר: "ישראל בין שאר האומות, כמו לב בין האיברים". כשם שאבן המושלכת אל תוך מרכז אגם שקט יוצרת סביבה אדוות שהולכות ומתרחבות, כך מתפשט כוחה של ישראל בעולם. חוק הטבע הזה מעולם לא השתנה: ברגע שהעם היהודי היושב בארץ ישראל מתאחד "כאיש אחד בלב אחד" על פני הטבע האגואיסטי, הכוח השלילי שמפריד אותם איש מרעהו, נוצרת תנודה של כוח חיובי המתפשט אל שאר אומות העולם. ישראל היתה הראשונה שממנה התחיל השינוי שמחזק את הלאומיות בעולם, וכך דרך רשת הקשרים הבלתי מורגשת התפשט הרעיון בהדרגה לארה"ב והתבטא בעלייתו של טראמפ, וכעת רוח המהפך נושבת לאירופה וממנה לשאר מדינות העולם.

 

ושוב חוזר הכדור לידינו: הפתרון לפיצול החברתי בארה"ב, למשבר האיחוד האירופי ולמשברים הנוספים שמערערים את הסדר הקיים ואת היציבות העולמית, איננו טמון באמצעים הכלכליים והמדיניים המסורתיים, אלא ביצירת קשר מתוקן, מאוזן וטוב בינינו, עם ישראל. משמעות המושג "אור לגויים" היא שהעם היהודי הוא היחיד שיכול וצריך להציע דוגמה לחברה מאוחדת ומחוברת. לשם כך עלינו להסתייע בספרי הקבלה שידריכו אותנו כיצד לבצע זאת. כל מערכת יחסים הפוכה שנבנה בינינו, מיד תזמין עלינו שנאה ואנטישמיות מצד הגויים. אולם ברגע שנגביר את המודעות לחוקי העולם הגלובלי שבו אנחנו חיים, ונבנה בינינו מערכת יחסים נכונה ומאוזנת, נדע כיצד להכיל אנשים רבים בעלי רקע שונה ונזכה כולנו בחיים טובים ושלווים. כאשר בקרב אזרחי ישראל יתחולל מהפך רוחני הוא יחלחל אל כל העולם.

 

הרב ד"ר מיכאל לייטמן עומד בראש תנועת קבלה לעם העולמית, ומדי יום מעניק שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 66 ב-HOT ובאתר האינטרנט. התנועה מזמינה את כולם לבוא וללמוד את חכמת החיבור המבוססת על כלל היסוד של העם שלנו, "ואהבת לרעך כמוך". לפרטים על מעגלי שיח חווייתיים ברחבי הארץ ועל מסלולי הלימוד חייגו: 1-700-509-209 או צרו קשר כאן .

 

בשיתוף קבלה לעם

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
דונלד טראמפ
צילום: AFP
צילום: טים נוקס
הרב ד"ר מיכאל לייטמן
צילום: טים נוקס
מומלצים